anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 14  
»Bugün 922  
»Toplam 5562057  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.228.24.192
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

ANAMUR'DA KARLAMAÇ KEYFİNI KAÇIRMAYIN

Çınar ARIKAN

16 Haziran 2012, 20:14

Çınar ARIKAN

Anamur’da yaşayan ve Anamur’a ziyaret amaçlı gelen tüm insanlara bugün birkaç sözümüz olacak…

 

Anamur Yörük Kültürünün size sunduğu karlamaçı yemeden Anamur'u yaşadık diyemezsiniz...

 

Yayla ve yaylacılık turizmini de Anamur’a eklemek gerekir. Toroslar üzerindeki pınarların aktığı yaylalara yerli halk ve Yörük obaları hala göçmektedir. Yörük yaşantısı size ilginç güzellikler sunar.

 

Kış mevsiminde ise yaylalar piknik alanı olarak kullanılır. Yazın sıcağında terlerken aracınıza binip bir birbuçuk saat Torosların zirvelerine doğru yol aldığınızda ceketinizi giymek zorunda kalırsınız. Bol oksijen ve yaylanın keçi etinden yapılan ızgarasını tatmak size çok yakın. Kuyularından çıkarılmış karlara pekmez katarak kar hoşafı (Karlamaç-Karsambaç) içmenizde mümkün olur.

       

 

16 Haziran 2012 itibari ile gölgede hava sıcaklığının 36 derce civarında seyrettiği Anamur'da insanlar pazar yerinde karlamaç yiyerek serinlemeye çalışıyorlar.

 

Bu satırlar Anamur Turizmi ile ilgili yazdığımız bir tanıtım yazısından alındı.

 

Karlamaç; Anamur'un kültürü içerisinde görmeyenlerin büyük ilgisini çeken önemli bir gelenek.

 

Yaz sıcaklarının başladığı bu günlerde eski pazar yerinin alt kısmında, Merkez Camiinden aşağıya doğru inerken eski Anamur'un o meşhur Çınarlarının bulunduğu yerde Kar satışıyla karşılaşırsınız. Cumartesi, Salı, Perşembe pazarlarını da bu kar satış günlerine eklemek gerekir. Kar satıcılar yabancı değildir. Mesela bir tanesi; Kızılalliler Köyünden Hanım Ağa... Onu pazarda da görmeniz mümkün. 14 Haziran'da yaylalardan getirdiği karı karlamaç olarak vatandaşa tabak tabak serinlemek için sunuyor bu günlerde...

 

Kızalaliler Köyü Anamur'a ilk yerleşen ve sahillere gelen Yörük Boylarından birinin yerleşim sahası. Adı aynı adı taşıyan "Kızıl Ali" adlı ağasından geliyor. "Oğuzlar" kitabında kendine yer bulmuş bir Yörük köyü...

 

Hanım Ağa bir vakit kar satıcılığını bırakmış, daha büyük ticari işlere yönelmişti ama bugünlerde karalamacın tadını ve güzelliğini unutmamış olacak ki yeniden kar satmaya başlamış. Karlamaçın güzelliği ve tadını yöre halkı ile buluşturmuş.

 

Anamurlular Kar satılan yere geldiklerinde taburelere oturarak pazarın yorgunluğunu, havanın sıcaklığının bunaltıcılığını "KARLAMAÇ" yiyerek atıyorlar.

 

         

 

Hanım Ağa büyük bir özenle hazırladığı tabakları cüzi bir ücret karşılığında insanlara sunuyor.

 

Kar hoşafı "Karlamaç" için tabağın içine önceden çuvallanmış karlar kaşıklı sıyrılıyor ve tabak karla dolduruluyor. Üzerine de yörenin üzüm pekmezi ilave edilerek müşterilere sunuluyor. Kaşıkla karıştırılarak bulamaç haline getirilen pekmezli kar da yudum yudum kaşıklanarak içiliyor.

 

Geçtiğimiz günlerde pazar alışverişinden dönerken eski bir dostu "karlamaç" satıcısının önünde otururken görünce merhaba edip tabureler oturup, masaya yanaşıverdik. Bir yandan "karlamaç" yerken bir yandan da koyu bir sohbete koyulduk. Ne sıcak kaldı, ne de yorgunluk...

 

    

 

Hanım ağa ile konuşuyoruz. Karlar Toros dağlarının zirvelerindeki kar kuyularından bin bir güçlükle çıkarılıp, araçlarla getiriliyormuş.

 

Size de tavsiye ederiz. Anamur'a gelince Yörük Kültürünün size sunduğu "KARLAMAÇ" yemeyi asla unutmayın.

 

Haa!.. Bir şeyi de hatırlatmadan geçmeyeyim. Karlamacı ağır ağır yiyin. Yoksa başınıza vurur. O zaman da bir parça beyaz karı alnınıza koyun veya ılık bir yudum su için...

 

Yörükler işin kolayını bulmuşlar, bir yandan fırına pekmezle ateş verirken, bir yandan da ateşi soğuk kar ile söndürüyorlar…

 

Çınar ARIKAN

Bu haber 2744 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Şimdi zeytin zamanı…12 Ekim 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir