anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 4  
»Bugün 466  
»Toplam 14096772  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.236.116.27
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ARATOS DERGİSİNİN BAŞARI ÖYKÜSÜ

Yakup BONCUK

29 Ekim 2020, 21:53

Yakup BONCUK

 

          ARATOS DERGİSİNİN BAŞARI ÖYKÜSÜ

 

Tarsus’ta bundan 17 yıl önceydi.

Gazeteci yazar arkadaşım Uğur pişmanlık ARATOS adında bir Felsefe dergisi yayınlamaya başladı.

Ne yalan söyleyeyim, o yıllarda da, şimdilerde de benim öngörüm şu:

“Yerelde yayınlanan kültür, sanat, edebiyat ya da Felsefe dergileri pek uzun ömürlü olmaz. 3-5 sayı çıkar ve kapanır. Daha önceleri birçok yeni açılan derginin akıbeti böyle olmuştur. Hele de tam dijital çağını yaşadığımız bugünlerde dergi çıkarmak cesaret ister. Dergiyi yaşatmak hüner ister. hele hele de bunu 10 yıl, 15 yıl, ARATOS gibi 17 yıl dimdik ayakta tutmak çok zordur.

Ama Uğur pişmanlık bunu başardı ve ARATOS’u yaşattı. bugünlere getirdi.

Dün kendisi beni aradı. Aratos’un 100. sayıya ulaştığını anlattı. Çok sevindim, mutlu oldum.

Yayın Yönetmeni de olan Uğur Pişmanlık “ARATOS Felsefe Dergisinin 100. sayısını”n mutluluğunu yaşarken bizlerde buna ortak oluyoruz.

Kendisine yürekten teşekkür ediyoruz. Sözü Uğur kardeşimin kalemine bırakıyorum.

Diyor ki:

“Aratos, emekledi, ayağa kalktı, büyüdü, çalıştı, üretti ve paylaştı.

Ve nihayet Aratos dergisi 100. sayısıyla, deyim yerindeyse “dalya” dedi. Hiç kuşkusuz, 100. sayıya ulaşmak kolay olmadı. Aratos, yayımlandığı kentin yerelliğinde çıkan ancak yerelliği aşan ulusal bir dergi. Aratos dergisinin 100. sayısı, okur karşısına özel bir sayı olarak çıkıyor.

İstedik ki, bu sayıda Aratos kendini anlatsın. Aratos Felsefe Dergisi’nin 100. sayısı bir anlamda 17 yıl boyunca yapıp, ettikleri, ürettikleri ve paylaştıklarıyla geleceğe bir bellek oluşturma amacıyla özel sayı olarak yayımlandı.

Bu sayıda okurlarımız ve yazarlarımızın, ARATOS’un anı defterine yazdıkları duygu ve düşünceleriyle ve bize gönderdikleri mesajlara yer verdik. Görüşlerini paylaşan dostların yazdıkları biraz öznellik içerse de buna müdahale etmedik.

ARATOS SANATEVİ KURULDU

Aratos’un sadece bir dergi olmanın ötesine geçerek, sanatevine dönüşmesi, felsefe okulu, onlarca kitapla yayıncılık faaliyeti, 25 kentte kurduğu felsefe okulu ve yüzlerce kültür sanat etkinliğiyle bıraktığı izleri sayfalarımıza taşımaya çalıştık.

ARATOS YILI

Yine sayfalarımızda göreceğiniz gibi, Tarsus’ta bir okul inşaatında çıkan Aratos heykelinin bulunmasını, 2022’nin “Aratos Yılı” ilan edilmesi girişimini, Aratos’un yazdığı “Gök Olayları” kitabının dilimize çevrilerek yayımlanma çabasını tarihe bir not olarak düştük.

Daha önce pek çok ortamda sözlü olarak dile getirdiğimiz bir hayalimi-zi buradan bir kez daha duyurmak istiyoruz; Aratos Gözlemevi kurmak. Tarsus dışında bir tepeye Aratos Gözlemevi kurmak konusundaki çalışmalarımız çok yönlü olarak sürüyor. Bu gerçekleştiğinde Aratos Gözlemevi hem gökbilimci Aratos’a hem Tarsus’a yakışır kalıcı bir eser olacaktır.

Ruhumuz amatör, tutumumuz mütevazi olsa da bu 17 yıllık çabayla ulaşılan 100. sayının haklı gururunu da yaşıyoruz.

Tarsuslu filozof Aratos’un doğumundan 2 bin 319 yıl sonra Aratos Tarsus’ta doğumu 2004’te yeniden gerçekleşti. Emekledi, ayağa kalktı, büyüdü, çalıştı, üretti, paylaştı. Aratos şimdi ürettikleri ile aydınlatmaya devam ediyor.

Tarsus, ARATOS’a vefa gösteriyor, ona olan tarihsel borcunu ödüyor.

Tarsus, Aratos’tan devraldığı mirasın üzerine yeni şeyler ekleyerek yazarlarıyla, okurlarıyla ve dostlarıyla çoğaltıyor.

Aratos’un yükü hafiflemiyor, omzunda daha ağır yüklerin sorumluluğunu taşıyor. Bunlardan biri de Tarsus’u yeniden felsefe kenti yapmak.

Bugünün Aratos’u, yeni, ilerici ve aydınlanmacı çabaları ile sadece Tarsus’ta değil bütün bir Çukurova’da felsefenin tarihini yeniden yazıyor.

İlkelerimizdeki gibi Aratos’un yolu aydınlanmadır.

ARATOS, bir kişiden oluşmuyor. Aratos’un arkasında bir karınca ordusu var. Aratos’a emek veren, gönül veren, destek veren tüm dostları 100 sayımızla sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.

Bende kendilerini 100. sayı için kutluyor, daha nice 100’lü sayılara ulaşmalarını temenni ediyorum.

 

Yakup BONCUK

Bu haber 12067 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    MÜLAKATLARDA DA GÖRÜNTÜ KAYDI...12 May?s 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir