anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 49  
»Bugün 318  
»Toplam 14152949  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ANAMUR TEKELİ TÜRKMEN AŞİRETİ (1898)

Çınar ARIKAN

09 Aral?k 2017, 00:39

Çınar ARIKAN

ANAMUR TEKELİ TÜRKMEN AŞİRETİ(1898)

Değerli arkadaşlarımdan Adem UYSAL 07/12/2017 Perşembe akşamı sayfasında bir bilgi paylaştı. Benim için bilgi çok ilgi çekici idi. Hemen konuya dikkat kesildim. Yazının muhteviyatından anladım ki Osmanlı döneminde Anamur1898’li yıllarda bir kaza(İlçe) olarak devam ediyordu.

Anamur İlçesine bağlı Tekeli Aşiretinin yaşadığı bölge olan eski adıyla Aksaz, bugünkü adıyla Tekeli beldesi(Halen Bozyazı ilçesine bağlı); Tekeli Türkmen aşiretlerinin yaşadığı bir bölge olarak o tarihte de varmış. Anladığım kadarıyla o devrin idarecilerinin(muhtarlığın veya  ilçe yöneticilerinin) devlet yetkililerinden bir talebi olmuş. Bu talep özet olarak; Torosların güney sahili ile dağlık kesimlerinde yaşayan Tekeli aşiretlerinin idaresinin tek muhtarlıkça idare edilmesinin zor olduğu” imiş. Bunun üzerine idare Adem UYSAL beyin sayfasında izah ettiği ve Mehmet TAŞ tarafından ortaya çıkarılan belgeye göre durum şu şekilde ortaya çıkmış.

“1898 tarihli padişah fermanı. Tekeli Yörük Türkmen aşiretinin 5 muhtarlık şeklinde idare edilmesine ilişkin ferman. Fermanın Osmanlıca aslı ekte olup tercümesi aşağıdaki şekildedir. Tercümeyi yapan efsane tarihçi kardeşim Mehmet Taş'a teşekkür ediyorum.-Adem UYSAL”

Mehmet TAŞ’ın araştırıp Osmanlıcadan Günümüz Türkçesine tercüme ettiği 4 Haziran 1898 tarihli belge ise aşağıdaki şekildedir:

              

"Dâhiliye ve Maliye ve Defter-i Hakani Nezaret-i Celilelerine... Adana vilayeti dâhilinde Anamur kazası civarında bulunan ve altı yüz haneden ibaret olan Tekeli aşiretinin bir muhtarla idaresinde müşkilata duçar olunduğundan aşiret-i merkumenin Akyaka ve Bahçekoyağı ve Gözce Boğazı ve Tekmen Tekeli ve Çubukkoyağı isimleriyle beş karyeye taksimi ile her birine ayrı ayrı muhtarı zımninde vilayete tebliğat-ı lazime icrasının nezaret-i celilelerine havalesi ve taraf-ı vala-i seraskeri ile maliye ve defter-i hakani nezaret-i celilelerine malumat i'tası hususuna dâhiliye nezaret-i celilesinden vuku' bulan iş'ar üzerine Şura-yi Devlet kararıyla bil istizan irade-i seniyye-i cenab-ı hilafet penahi şeref müteallik buyurulmuş ve mucebince esbab-ı icra idilmiş olmağla nezaret-i celilelerince de iktizasının ifasına himmet buyurularak nezaret-i müşarun ileyhaya itası malumat idilmiş olmağla emsali vechle iktizasının ifasına himmet. (Tesvidi tarihi:14 Muharrem 1316/ 4 Haziran 1898)"

 

Köklerimiz araştırılıp, çıkarıldıkça daha çok ayrıntı çıkacağına eminim. Önemli olan arşivlere girip bunları ortaya çıkaracak azimli, yiğit ve çalışkan vatan evlatlarına ihtiyaç olduğudur.

Yukarıdaki belgeden de anlaşılacağı üzere en azından 119 yıl öncesine ait bir belgeden de anlaşılacağı üzere o tarihte Tekeli Türkmenleri vardı. Bugünkü adları ile de Akyaka(Tekeli) ve Bahçekoyağı ve Gözce Boğazı ve Tekmen Tekeli ve Çubukkoyağı adı ile de halen bölgede yaşamaya devam ediyorlar.

İzler araştırılıp, tüm belgeler değerlendirilebilse belkide köklerimiz Anadolu’ya ilk geldiğimiz zamanlara, Orta Asya’ya kadar uzanacak. 

Çınar ARIKAN

Bu haber 3790 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir