anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 17  
»Bugün 843  
»Toplam 13115079  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.140.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR
Anamur Sedir Dergisi Yazarımız Osman Baş Hayatını Kaybetti

Anamur Sedir Dergisi Yazarımız Osman Baş Hayatını Kaybetti

Tarih 22 Aral?k 2020, 00:23 Editör

Anamur SEDİR Dergisinde köşe yazıları yayımlanan değerli yazarımız Korna'ya yenik düşerek hayatını kaybetti.

Anamur Sedir Dergisi Yazarımız Osman Baş Hayatını Kaybetti

 

Anamur SEDİR Dergisinde köşe yazıları yayımlanan değerli yazarımız Korna’ya yenik düşerek hayatını kaybetti.

Çok üzgünüz, acımız büyük. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde yetişen Harı-ı Bülbül adlı bülbüle benzeyen şekilde açan çiçeğin adını  şiir kitabına veren kıymetli yazar-şair Osman Baş Aralık ayı başında eşi ile birlikte yakalandığı Covid 19 (korena) yüzünden tedavi edilmekte olduğu hastanede hayatını kaybetti.

Aynı zamanda iyi bir eğitimci olan, maarif Müfettişliği yapan ve emekli olan Osman BAŞ  Kümbet dergisini de çıkarmış, son olarak da Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneğinin Başkanlığını da yürütüyordu.

Osman BAŞ Anamur SEDİR dergisinde ilk yazısını 02 Mayıs 2017 tarihinde yazmıştı. Son yayınladığımız yazısı ise 28 Kasım 2020 tarihini taşıyordu.

Yazarımız Osman BAŞ Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekânı Cennet oldun. Eğitim camiasının, Türk edebiyatının, ailesinin ve gönül verdiği Türk Dünyasındaki sevenlerinin başı sağolsun, Allah sabırlar versin.

Anamur SEDİR Dergisi Ailesi

 

                            

                                        Osman BAŞ Kimdir?

1959 yılında Tokat İli Erbaa İlçesi Tepekışla Köyünde doğdu.

İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Pamukpınar Öğretmen Lisesinde, Eğitim Enstitüsünü Sivas’ta bitirdi. En son 1994 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi Plânlaması ve Ekonomisi Bölümünü bitirdi.

5 Ocak 1981 tarihinde öğretmen olarak göreve başladı. Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Maarif Müfettişi iken 1 Mart 2017 tarihinde emekli oldu.

 

 

15 Temmuz 2002 tarihinden 14 Mart 2003 tarihine kadar T.C. Başbakanlık (TİKA) Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Bakü TİKA Program Koordinatörü olarak görev yaptı. Azerbaycan’da görev yaptığı dönemlerdeki çalışmaları sonucunda; VEKTÖR, Beynelhalk Elm Merkezinin 14 Ağustos 2003 tarihli Elmi Şürası Kararı ile 15 Ağustos 2003 tarihinde Türk Medeniyetinin ve Edebiyatının inkişafındaki faaliyetine ve Azerbaycan- Türkiye Gardaşlık Alakalarının Genişlendirilmesindeki Hikmetlerine Göre Fahri Doktora adına layık görüldü.

1976 yılından itibaren yurt içi ve dışında çeşitli kitap, dergi ve gazetelerde; şiir, hikâye, deneme, piyes ve sayısız makalesi yayımlandı.

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleştirilen X1. Hazar Şiir Akşamları programına katıldı ve organizasyonda görev aldı.  

Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği ve Tokat Kültür Derneği kurucuları arasında yer aldı. Tokat İlinde yapılan 1.2.3.4. Uluslararası Tokat Yeşilırmak Şiir Şöleni programlarının organizelerinde görev aldı.

Akçağ yayınlarından çıkan Har-ı Bülbül şiir kitabıyla 2012 Orhan Şaik Gökyay Şiir ödülü aldı.

Azerbaycan, VEKTÖR; Beynelhalk İlimler Akademisi Mükâfat komisyonunun 27 Mart 2017 tarihli kararı ile TÜRK DÜNYASINDA YILIN KİTABI mükâfat diplomasına HAR-I BÜLBÜL kitabı layık görülmüştür.

 

 

 

1999 yılında yayına başlayan sırasıyla, Eğitim, Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi Tokat Kümbet, Bizim Kümbet ve Kümbet Altında dergilerinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

2015 yılında kurulan Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneğinin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyordu. 21 Aralık 2020 tarihinde dünyayı kasıp kavuran Korana virüsüne yenik düşerek hayatını kaybetti.

ESERLERİ:

ŞİİR: Gök Bakışlı Gül Sözlüm, (Şiir-1996), Hey Onbeşli Onbeşli (Tokat Şiirleri Antolojisi-1998), Buğday Tenli Papatya (Türdav-Şiir -2001), Firuzan (Şiir-Azerbaycan-Vektör-2003), Hey Onbeşli Onbeşli (Antoloji- Azerbaycan-Vektör-2003), Har-ı Bülbül (Akçağ-Şiir-2012 - 2. Baskı 2013)

DENEME: Nicesen Yahşımısan (Kültür Ajans-2004), Necesen Yahşısan mı? (Azerbaycan-Vektör-2005), Necesen Yahşısan mı? (Akçağ-2015), Vakit Vuslat Diyor (Akçağ- 2016)

TİYATRO: Göç (Yayımlanmadı), Hizmet Yarışı (Yayımlanmadı)

Bu haber 9313 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EDEBİYAT

CENNETTEN GELEN HADİYE ADLI KİTAP TANITIMI YAPILDI

CENNETTEN GELEN HADİYE ADLI KİTAP TANITIMI YAPILDI Azerbaycanlı Şair Esmira Güneş bu defa Cennetden Gelen Hediye kitabı ile halkla buluştu.

"DOĞRU YOL" DERNEĞİ YAZIN KOLU MONOGRAFİSİ

Prizren'de kurulmuş olan Doğru Yol Derneği Yazın Kurulunun hazırladığı Monoğrafı eseri yayımlandı.
    Petrol fiyatları nasıl belirleniyor?02 Temmuz 2022

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi