anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 37  
»Bugün 723  
»Toplam 4519529  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.225.26.44
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜN SONBAHARI GELMESİN

Çınar ARIKAN

24 Ekim 2017, 23:22

Çınar ARIKAN

          YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜN SONBAHARI GELMESİN

       -Bu yazı Mehmet DOĞAN’ın “Ömrümün Sonbaharı” kitabı için yazılmış ve kitapta 224. sayfada yer almıştır-

Son yüzyıllık dönemde, Türk Milleti; kendi kendinin amiri, kendi yurdunun efendisi olmaktan bir hayli uzaklaşmıştır. Buna, tarihi olayların yanı sıra bilim, teknik, ekonomik alanlardaki geri kalmışlığımız ve en önemlisi özden, millî kültür değerlerimizden kopuşumuz sebep olmuştur.

Türk Milletinin kendine has bir kültürü vardır. Bu kültür araştırılıp, çıkarılmadığı, unutulduğu ve yok olmaya mahkûm edildiği için, bu millet çok şey kaybetmiştir. Bizi yaşatan, bize bizi anlatan kültür değerleri nerededir? Millî kültür kaynaklanınız nelerdir? Yıllardır içinde kıvrandığımız ekonomik bunalımların, kültürel yıkımların sonu nereye varacak? Biz yazımızda bu soruların cevabını verecek değiliz. Ancak bizi yaşatan, bizim ayakta kalmamızı sağlayan, geleceğe aydınlık bir ufuk olarak bakmamızı sağlayacak milli kültürümüzden bir kaç demeti size sunmak istiyoruz. Gidip, araştırıp, gördüğümüz yerlerde bu millî kültür demetinin çok zayıflamış olduğunu görünce içimiz burkuldu, üzüldük… Geçmişi bilmek, geçmişten ders almak çok önemli. “Ölüsünü bilmeyen, dirisini bilmez” dediler bize. Biz de onlara: “Geçmişini bilmeyen milletler, atisine emin adımlar atamaz.” dedik. Ulu önder Atatürk de bu konuda: “Kendi benliğini bilmeyen milletler, başka milletlerin şikâradır (Esiridir)” demişti.

Kültür konusunda, son yüz yıllık dönemde yabancılara bir esaret söz konusudur. Kendi kültürümüzden çağın gereklerine uygun kıymetler çıkaracağımız yerde; körü körüne yabancıların manevi köleleri haline gelmişiz. Bu manen kölelik “Allah korusun” sonuna maddi bir kölelik getirir. İşte bunun için fert fert kendimizi bilmeli ve millî şuurla kendi kültür değerlerimiz etrafında kenetlenmeliyiz. Bunun tek yolu ise eğitimdir. Türk Milletinin bütün fertleri, Türk Milletinin kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren yurttaşlar olarak yetiştirilmelidir. Zaten bu da Türk Millî Eğitiminin amaçlarından biridir.

Ben Mersin’e geldiğimde Yörük Kültürü ile mücehhez bir insan tanıdım. Milli kültürün şah damarlarını bilen bir kişi. Bu Muhtar Emmi’den, Erdemli Kargıpınarın’da oturan Yörük Mehmet DOĞAN’dan başkası değildi. Filmlerde oynamış, ben Yörük göçlerinin peşine düşmüşken o da Yörük düğününde boy göstermişti. Yaşı kemâle eren bir Yörük Kocası. Çıkardığı birçok şiir ve hikâye kitabı ile Mersin’de iz bırakan değerlerden biri. Yazdığı eserlerle bize milli kültürümüzden parıltılar sunuyor Mehmet DOĞAN beyim.

                         

Ben onu çok sevdim. Konuşmaya doyamadım. Mayamızın aynı topraktan aynı Oğuz boyundan geldiğinden olsa gerek. O şimdi  “Ömrümün Sonbaharı” ile kendisinin kocamış bir Çınar olduğunu düşünüyor ve yapraklarının güzle birlikte düşeceğine inanıyor olmalı ki kitabına bu ismi vermiş.  Yok, Yörük beyim yok. Çınar ağacı her yıl yapraklarını güz ayında dökse de baharla birlikte yeniden yeşerir. Biz senden daha çok eserler bekliyoruz. Milli kültürümüze, bu ülkenin öz değerlerine vereceğin daha çok katkılar var.  Sen olgun çağındasın emin ol.

Yüce Allah’ım sana kutlu ve mutlu bir ömür nasip etsin. Ömrünün sonbaharı ve Yörük kültürünün sonbaharı hiç gelmesin.

Çınar ARIKAN

Araştırmacı Yazar

Bu haber 1307 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ09 Ekim 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir