anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 41  
»Bugün 176  
»Toplam 14152806  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ŞİİR VE MÜZİK DOLU BİR GECE!

Yakup BONCUK

09 Nisan 2019, 12:14

Yakup BONCUK

           ŞİİR VE MÜZİK DOLU BİR GECE!

 

Ümit Yaşar Oğuzcan, Hayali Hasan Yavaş, Sıtki Baba gibi birçok şairi bağrından çıkarmış Tarsus, yeni şairler yetiştiriyor. Bu şairlerde önemli günlerde etkinliklere çıkarken Tarsus’ta bulunan Sesim Sarpkaya Fen Lisesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Sesimiz Şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Bende bu geceye davetli olarak katıldım. 4 saate yakın süren gecede inanın sıkılmak ne demek? O muhteşem şiirler, o muhteşem türküler ve o muhteşem saz heyetinin nağmeleri damaklarımızda sanatın lezzetini bıraktı. İnanın 4 saat nasıl geçti anlayamadık. Üstelik TRT Türk Halk Müziği sanatçısı İbrahim Can’ın verdiği mini konser biraz daha uzasaydı daha çok memnun olurduk.

Tarsus Amerikan Koleji büyük salonda yapılan şiir ve müzik dinletisi öncesinde ise aynı yerde saat etkinliğe katılan şairler kitaplarını imzaladılar.

 

KİMLER KATILDI?

 

Şiir ve müzik dinletisine Milli Eğitim müdürü Mehmet Metin, bazı şube müdürleri, bazı okulların müdürleri, öğretmenler, öğrenciler de katıldılar, renk kattılar.

Sadece bu kadar mı? Elbette hayır…  Mersin’den MEŞYAD (Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği) Başkanı Mustafa Doğan, TAŞYAD (Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği) Başkanı Doğan Akpınar, önceki dönem başkanı emekli Edebiyat Öğretmeni Halil Aksoy,  Şair-Yazar ve eğitimci Çınar Arıkan hocamız ile eşi Şair Fatma Arıkan da gelmişlerdi geceye…  Ve veliler ile sanatsever halkımız da bu geceye katıldı.

Okulun Edebiyat öğretmenlerinden değerli şair ve eğitimci Kemal Uslu ile diğer öğretmenlerin desteği ile hazırlanan Sesimiz Şiir ve müzik dinletisinde açılışta saygı duruşunda bulunulup istiklal marşı okundu.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Tarsus Sesim Sarpkaya Fen Lisesi Müdürü Kenan Yalçınkaya “Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz bu güzel etkinlik ile hem öğrencilerimize özgüven aşılıyoruz, hem de siz değerli velilerimiz ile hemşehrilerimizle birlik, beraberlik ve kaynaşma sağlamış oluyoruz. Bize destek olan ve bu etkinliğin gerçekleşmesinde destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kenan Yalçınkaya, Sesim Sarpkaya Fen Lisesi’nin temel vizyonunun; teknolojiyi çok iyi kullanan, bilimi rehber edinen, özgür düşünce ve hür irade anlayışına sahip, insan merkezli ve bu istikamette geçmiş değerlerine saygılı, bilimsel ve bir o kadar sosyal, duygu ve mantık dengesini kurmuş olan insanları yetiştirmek olduğunu ifade etti.

 

ŞAİRLER RENK KATTI

 

Şiir ve Müzik dinletisinde öğrencilerin yanı sıra, Talat Ülker, Hışır Osman(Osman Nebioğlu, Mustafa Doğan, Bayram Durbilmez,  Ahmet Suat Çakır, Ekrem Kaftan, Kenan Yavuzarslan, Yusuf Mısırlıoğlu ve Sündüs Arslan Akça da şiirleriyle geceye ayrı bir renk kattılar… TRT Sanatçısı İbrahim Can,  Solist Mehmet Suat ÇAKIR türkülerle geceyi şenlendirdiler.

 
           
           Ardından Türk Halk Müziği Derneği Koro Şefi ve Türk Halk Müziği sanatçısı Hasan Basri Üstün yönetimindeki saz heyeti birbirinden güzel türküler ve  fon müzikleri vererek geceyi renklendirdi…

Gecede Okulun müdür yardımcısı Veysel Durmaz bir türkü söyleyip birde şiir okudu. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin de bir şiir okuyarak geceye katılanların alkışını aldı.

Tarsus’ta düzenlenen bir etkinlikte sahne alan TRT sanatçısı İbrahim Can gönülleri mest etti. Sesim Sarpkaya Fen Lisesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Sesimiz Şiir ve Müzik Dinletisi ne katılan sanatçı birbirinden güzel türküler söyledi.

Gecede TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı İbrahim Can da çok güzel bir konser verdi. Okul Müdürü Kenan Yalçınkaya, sanatçı İbrahim Can’a çiçek verdi.

Etkinlik sonunda gecenin hazırlanmasında emek ve destek verenlere teşekkür eden Okul Müdürü Kenan Yalçınkaya, çiçek verdi.

Bende böyle güzel bir gece tertip eden  Okul Müdürü Kenan Yalçınkaya ile Edebiyat Öğretmeni Kemal Uslu hocama, diğer emek veren öğretmenlere, şiirleri ve türküleri ile geceye lezzet katan okul öğrencilerine de teşekkür ediyorum. Bu arada okula adını veren merhume Sesim Sarpkaya kızımızı da rahmetle anarken onun değerli ailesine Tarsus’a böyle bir Fen Lisesi kazandırdıkları için teşekkür ediyorum.

Eğitime emek, destek ve katkı sunan, başarılı insanlar ve nesiller yetiştiren herkesten Allah razı olsun.

İnanın bu güzel gece yıllarda damaklarımda sanatın lezzetini taşıyacak.

Ve unutulmayacak.

 

Yakup BONCUK

Bu haber 13487 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir