anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 44  
»Bugün 232  
»Toplam 14152862  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

TARSUS'TA ŞAİRLERİMİZE VEFA

Yakup BONCUK

10 Ekim 2015, 15:52

Yakup BONCUK

TARSUS’TA ŞAİRLERİMİZE VEFA TOPLANTILARI

 

Tarsus nasıl ki medeniyetlerin başkenti ise, Kültür ve sanatta da önemli bir kent.

 

Bu güzel kentimizde özellikle kültür, sanat ve edebiyat alanında sesini duyuran, her yıl haftada birgün etkinlik düzenleyen ve kısa adı TAŞYAD olan bir sivil toplum kuruluşumuz var.

 

Yeni sezonun açılması nedeniyle TAŞYAD nedir?

 

Ne değildir? Kimdir necidir? Diye soracak olanlara tanıtalım..

 

TAŞYAD adının açılımı: “Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği’dir.”

 

Geçmişi 21 yıla dayanan bu güzel kuruluş aslında ilk önce 1994 yılında Tursan adıyla kurulmuş.

 

Yani, Tarsus Turizm Sanat Derneği olarak açık adını zikrettiğimiz TURSAN;  Gazeteci-Yazar ve Eczacı Orhan Kır’ın başkanlığında yoluna devam ederken, kendisinin de şair olması nedeniyle adı ilerleyen yıllarda TURSAN- Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği olarak değiştirilmişti.

 

İşte daha sonraları kısaca TAŞYAD diye anılan Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği 21 yıldır varlığını sürdürürken bunun 11-12 yılını Şairlere ve şiire ağırlık vererek devam ettiriyor.

 

Yine Orhan Kır abimiz aramızda ve TAŞYAD’ın bir üyesi olarak her hafta düzenlenen faaliyetlere katılıyor. Şiirler yazıyor, romanlar yazıyor, gazetelere köşe yazıları yazıyor. Serde Gazetecilik ve dergicilik olunca, kitap çıkarıp şair olarak adından sözettirmek güzel. Tabi birde Eczacı olarak bir nevi doktorumuzdur kendisi.. Allah uzun ömür versin güzel şiirleri ile aramızda nefisini hissediyoruz ve kendisine uzun ömür diliyoruz.

 

Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği (TAŞYAD)   bundan 12 yıl kadar evvel o dönemde şair ve yazar olan eğitimci abimiz Salim Kara’nın direksiyona geçmesiyle şiir akşamları düzenlenmeye başladı.

 

Derneğin toplantı yapacak bir merkezi bile yoktu. Her hafta değişik mekanda, bazen Cafelerde, bazen bir kurumun toplantı salonunda, bazen bir okulda toplanıldı. Alanında tek olması nedeniyle herkeste bir heyecan ve coşku vardı. Sıkıntılara birlikte göğüs geriliyor, şiirlerin o güzel anlamları ve saz dinletileri ile TAŞYAD yoluna devam ediyordu.

 

Ancak sonra bir acı haberle başkanımızı kaybettik.

 

2006 yılında bir haziran ayında Babalar gününü kutladığımız günün ertesinde Salim Kara abimizin ani vefatı bizleri derinden üzdü.  Artık Şairler Salim  Kara hocamızın emanetini ve hizmet bayrağını daha yukarılara çıkarmak için yeniden yapılandılar.  Kara’nın ani vefatından sonra ise TAŞYAD’da ikinci başkanlık dönemi Halil Aksoy’la devam etti ve halende başkanlığı Halil Aksoy yürütmektedir. Dernek tarafından bu yıl onikincisi düzenlenen geleneksel şiir akşamları 3 aylık aradan sonra tekrar başladı.

 

*********

 

İLK GÜNKÜ GİBİ..

 

Tarsus’lu Şairler ve Yazarlar olarak  yine önceki gün  yani 9 Ekim 2015 Cuma akşamı saat 19.00’da toplandık.Yarenlik Alanında bulunan Asutay İşhanı Güner Baykal toplantı salonunda bir araya geldik..

 

 Dernek başkanı Halil Aksoy başkanlığında yeni sezonun ilk haftasında tanışma ve serbest şiirler okuduk.. Diğer haftalarda yine her Cuma aynı yerde olacağız. Asutay işhanı Güner Baykal toplantı salonunda ilginç şiirleriyle tanınmış şairlerimizi anacağız.

 

Önümüzdeki Cuma günü yine ünlü şairlerin yanısıra ilerleyen haftalarda Tarsus’lu şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ı,  Pir Sultan Abdal’ı, Yahya Kemal Beyatlı’yı, Mevlana’yı, Mehmet Akif Ersoy’u, Cahit Külebi’yi, Mehmet Emin Yurdakul’u, Ahmet Hamdi Tanpınar’ı, Ziya Osman Saba’yı,  Erzurumlu Emrah’ı, Ömer Seyfettin’i, Seyrani’yi, Salah Birsel’i, Aşık Veysel’i, Ziya Gökalp’i, Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı, Aşık Ömer, Abdurrahim Karakoç’u, Gevheri’yi, Faruk Nafiz Çamlıbel’i, Sıdki Baba’yı, Yunus Emre’yi, Nazım Hikmet’i, Halide Nusret Zorlutuna’yı ve en son merhum eski başkanımız Salim Kara’yı anacağız. Tabi bu arada yaşayan aramızdaki şairleride bazı haftalar konuk edeceğiz. Mesela Mehmet Örsel,  Mehmet Karaçor, Orhan Kır, Abdullah Tufan,  Doğan Babacan, Ali Akar,  Ali Öz, Fatma Özger Bilgiç, Bilge Çalıcı gibi adını sayamadığım şairlerimizi de haftanın konuğu yapacağız.

 

Her Cuma  değişik bir şairi anarken benim hoşuma giden hususa gelince..

 

Eski ve genellikle tamamına yakını merhum olmuş bu ünlü şairlerin içinde Tarsus’lu yaşayan usta şairlerimizinde programa alınması dikkatimi çekti.

 

Geçen yılda uygulanan sistemde bu yıl yine ustalarımızı konuk edeceğiz. Bu arkadaşlara yaşarken vefa gösteren TAŞYAD yönetimine teşekkür ediyorum. İnsanları sağlığında onure etme nezaketini ve cesaretini gösterdikleri için.

 

Ve şiir severlere bir davette benden..

 

Dernek üyesi olun veya olmayın farketmez. Yeter ki sanatı, şiiri seviyor olun.

 

Okumasanız da dinlemek için bile Cuma akşamları bizleri yalnız bırakmayın. Bu Cuma olsun, gelecek Cuma akşamı olsun, hangi Cuma müsaitseniz akşam saat 19.00 da bekliyoruz.

 

Çayımız ve pastamızda ikramımızdır..

 

Yakup BONCUK

Bu haber 1625 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir