anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 35  
»Bugün 163  
»Toplam 14152793  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

YAZ SICAĞINDA İKİ KÜLTÜREL ETKİNLİK

Yakup BONCUK

24 Temmuz 2017, 09:57

Yakup BONCUK

YAZ SICAĞINDA İKİ KÜLTÜREL ETKİNLİK

 

Yazın sıcağı kültür ve sanata engel değil.

 

Hatta artı değer.

 

Birincisi Tarsus Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan eğitim ve iyileştirme çalışmaları kapsamında, haklarında denetimli serbestlik tedbiri bulunan 6 yükümlünün sahnelediği tiyatro etkinliği.

 

Tarsus Cumhuriyet Savcısı Muhammet Damlayıcı, Denetimli Serbestlik Müdürü Taner Kocalar, denetimli serbestlik personeli ve yükümlüler katıldı.

 

Hakkında denetimli serbestlik tedbiri bulunan Erdal A.nın yazdığı ve 6 yükümlü ile birlikte oynadığı; Düğün Evi, Oyun Evi adlı oyun, Tarsus Adalet Sarayı konferans salonunda izleyicisiyle buluştu.

 

Denetimli serbestlik personeli koordinatörlüğünde provaları gerçekleştirilen ve ilk kez geniş kitleye sunulan eser büyük beğeni topladı.

 

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yetkililerince yapılan açıklamada “Tiyatroya Gönlünü Ver, Hayatına Renk Kat” sloganıyla bu tür sanatsal faaliyetlerin zaman zaman gerçekleştirileceğini, suça karışmış bireylerin; sosyal, sanatsal ve sportif aktivitelere katılarak bireysel özgüvenlerini kazanmaları ve boş zamanların yapılandırılmasında farkındalık oluşturulmaya çalışıldığı, bu konuda kamu kurum ve kuruluşlar ile STK;lar la sürekli olarak işbirliği halinde olunduğu, bu tarz faaliyetlere yükümlülerin özendirilmeye çalışıldığı belirtilmiştir.

 

Sahnelenen eğlenceli oyun sonrasında, oyunculara sergiledikleri başarılı performansları sonrası teşekkür edildi.

 

Güzel bir uygulama.

 

XXX

 

İkincisi ise Büyükşehir Belediyesinin ‘Yaylalarda, Köylerde Kültür-Sanat Her Yerde’ sloganıyla yola çıkması.

 

30 gün boyunca devam edecek olan kültür-sanat yolculuğunun ilkini Tarsus’ta idi. Tarsus’un Belen Mahallesi’nde Geleneksel Türk Tiyatrosu gölge oyunlarından Hacivat-Karagöz ile Halk Tiyatrosunun günümüze kadar yaşamış ve unutulmaya yüz tutmuş olan Köy Seyirlik Oyunlarının sahnelenmesi köylüleri ve sanat çevresini memnun etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları ile Arslanköy Çadır Tiyatrosu Kadınlar Topluluğu’nun oyuncuları tarafından sahnelendi. Sahnelenen oyunların yanı sıra “Oyun” isimli filmle beraber toplam 3 proje köylülerle buluştu.

 

21 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında Tarsus’tan Anamur’a kadar neredeyse ilçelerin tümündeki 30 ayrı mahallede sahnelenecek olan tiyatro, film ve gölge oyunu sayesinde kültürel ve sanatsal faaliyetler Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından köylere kadar ulaştırılmış olacak, kaybolmaya yüz tutmuş olan kültürler gelecek nesillere kadar yaşatılacak.

 

Kültür-sanat yolculuğunun ilk gününde Belenli vatandaşların yoğun ilgisi ile izlenen oyunların yanı sıra, yönetmenliğini Pelin Esmer’in yaptığı 2005 yapımı, Arslanköylü tiyatrocu kadınların hikayesini konu alan “Oyun” adlı film de izleyicilerden büyük ilgi gördü.

 

Bu etkinliklerin devamı var..

 

İlk olarak Tarsus’un Belen köyünde, yani Mahallesi’nde başlayan gösterimler, Tarsus’un Olukkayağı Mahallesi’nde devam edecek. Ekipler, Çamlıyayla’da Darıpınarı ve Körmenlik’te; Toroslar’da   Atlılar, Tırtar, Değnek, Yavca, Kavaklıpınar ve Aladağ’da; Mezitli’de Demirışık ve Kocayer’de; Erdmeli’de Sorgun, Güzeloluk ve Güneyli’de; Silifke’de Ören, Mağara ve Çatak’ta; Mut’ta Çömelek, Çivi ve Işıklar’da; Gülnar’da Konur, Arıkuyusu ve Gezende’de, Bozyazı’da Elmakuzu, Narince, Pembecik, Eskiyürük, Anamur’da Boğuntu ve Güngörende’de vatandaşlarla ile bir araya gelerek oyunlarını sergileyecek.

 

Bu güzel uygulamayı tebrik ediyorum.

 

Kültür ve sanatla kalın…

 

Yakup BONCUK

Bu haber 1351 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir