anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 31  
»Bugün 147  
»Toplam 14152777  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

TARSUS MEDENİYETLER BEŞİĞİ

Yakup BONCUK

17 May?s 2016

Yakup BONCUK

  

                   TARSUS MEDENİYETLER BEŞİĞİ

 

Bana göre, geçmişi kimine göre 8 bin, kimine göre 10 bin yıl geriye dayanan "TARSUS" birçok medeniyete evsahipliği yapmış, dünyanın en güzel ve en eşsiz kentlerinden birisidir..

 

Öyleki, bu güzel kent üç büyük dine evsahipliği yapmıştır.

 

Tarsus Musevilere ve Hıristiyanlara evsahipliği yapmanın yanısıra, Eshab-ı Kehf gibi Kur’an-ı Kerim’de surelerde adı geçen Müslüman kentidir. İslam dinine mensup Müslümanlarada ev sahipliği yapmış ve hala da yapmaktadır. Bu vesileyle üç dine ev sahipliği yaptığı açıkça ortadadır.

 

4 büyük kitap; Tevrat, Zebur, İncil, Kuran-ı Kerim 3 büyük din; Müslümanlık, Yahudilik, Hristiyanlık’tır. Tarsus tüm bu dinlerde önem arzetmiştir.

 

Elbette bugünde Tarsus Türkiye’nin en önemli kentlerinden birisidir. Ama ilçe kaldığı için kabuğunu kıramamış ve son yüzyılda sürekli küçülmeye tabi tutulmuştur.

 

Ancak ne yapılırsa yapılsın, ne kadar basireti bağlanmaya çalışılırsa çalışılsın Tarsus’un gelişimi engellenemeyecektir.

 

Çünkü, Tarsus önemlidir..

 

Kleopatra, sevgilisi Antonius ile bu kentte buluşmuş, Şelale’de yıkanmış ve büyük aşk yaşamıştır. St. Paul gibi Hristiyanlığın önemli isimlerinden  bir aziz, bu kentte doğmuş, mensup olduğu dinleri buradan dünyaya yaymanıng ayreti içinde olmuştur.

 

Kuran’da  ve İncil’de geçen Eshab-ı Kehf gibi önemli bir mabet de Tarsus’tadır.

 

Tüm bunlar Medeniyetlerin başşehri olarak Tarsus’u ön palana çıkartmaktadır.

 

Yine siyasal hayatta da Tarsus demokrasinin beşiği olarak anılmaktadır. Yüzyıllardır büyük nüfusu ile adından sözettiren bu kent, Türkiye siyasetine damgasını vurmuştur. Birçok milletvekili ve bakanlar çıkartmış, ülke yönetiminde söz sahibi olmuştur. Demokrasiyi özümsemiş kentlerden birisi olması nedeniyle eski Tarsus gazetesinde de rahmetli Kemal Tursunbay "TARSUS DEMOKRASİNİN BEŞİĞİDİR" diye yazmıştır.

 

Yani, bu güzel kent demokrasininde beşiğidir, Medeniyetlerinde beşiğidir.

 

Doğal tabiat güzellikleriyle  ve dinsel yapılarıyla eşsiz bir kent olan Tarsus’un gelişimi maalesef ekonomisindeki daralma nedeniyle istenilen ölçülere ulaşamasa da, bu kent her zaman siyasetçilerin gözdesi olmuştur. Mersin’in en büyük ilçesi ve en fazla seçmene saphip olan  bir kenti olarak hep gözde olmuştur. Siyasetçilerde bu kentten alacakları oylarla seçimi kazanacaklarını bildiklerinden Tarsus’u gözardı edememişlerdir.

 

Şimdilerde Tarsus’un tanıtımı için gönüllüler bir platform kurmuşlar. Tarsus'un ve Tarsus halkı'nın sesini duyurma gayretinde olan bu platform üyeleri internette açtıkları platforma "Tarsus Medeniyetler Beşiği Sayfası" adını vermişler.

Sayfa Kurucusu ve yöneticisi Rıfat Çınar'ın öncülüğünde ve Emine Aysu’nun yardımcılığında bir araya gelen onlarca genç insan "Tarsus Medeniyetlerin Beşiğidir" diyerek kolları sıvamış, bu kentin dünya çapında tanıtımı için gönüllü olmuşlardır.

 

Bu gönüllüler ordusu, geçen hafta Tarsus kent merkezinde Kafeler Sokağında Gizli Bahçe’de bir etkinlik gerçekleştirdiler. Medya Mensupları Derneği adına etkinliğe ben katıldım. Sayfa Kurucusu ve yöneticisi Rıfat Çınar’ın öncülüğünde geçtiğimiz aylarda toplanan gıda maddeleri ile çeşitli ürünler doğu ve güneydoğu anadoluda görev yapan asker ve polislerimize gönderilmişti. Bu kez karşı cevap gelmiş.  Mardin Nusaybin ve Hakkâri Yüksekova’daki Komutanlar tarafından yürek kalemi ile yazılarak Tarsus'a gönderilen mektuplar,  Rıfat Çınar ve Emine Aysu tarafından tüm davetlilere sunuldu. Geçen ay düzenlenen bir yarışmada İstiklal Marşı Okuma Birincisi olan Mısra Uçkun İstiklal Marşı'nın on kıtasını ezbere okudu. Tüylerimizi diken diken etti, göğsümüzü kabarttı.

 

Programın ikinci bölümde ödül töreni yapıldı. İlk olarak sayfa birincilerinden fotoğraf dalında Mehmet Yıldırım'a, beğeni ve yorum dalında Nahide Eren'e ve programa katılan tüm davetlilere teşekkür belgesi verildi. Basın Temsilciliğinde MEDYAD Başkanı Okan Çalışkan’a ve Doğan Haber Ajansından Tolunay Duman’a, İhlas Haber Ajansından Ersoy Yalçın’a plaket verildi. Okan başkan adına Medyad’ın plaketini alma mutluluğunu yaşadım.

 

Kara Limited Şirketi sorumlusu Ertuğrul Kara ve Tarsus Medeniyetler Beşiği Sayfası kurucusu ve yöneticisi Rıfat Çınar’a Tarsus Medeniyetler Beşiği Sayfası'na sağladıkları katkılardan dolayı plaket takdimi yapıldı. Koluman ve Aslanpen'in sponsorluğunda hazırlanan tabletler başarılı öğrencilere basın temsilcileri tarafından verildi. Programın üçüncü bölümünde Tarsus Medeniyetler Beşiği Sayfası yönetici eşlerine hazırlanan hediyeler yöneticiler tarafından eşlerine, sayfa kurucusu ve yöneticisi Rıfat Çınar'ın sayfa yöneticilerine hazırladığı hediyeler Rıfat Çınar tarafından yöneticilere verildi.

 

Programın son bölümünde Sayfa Yöneticisi Serkan Canatan'ın eşine ve Sayfa Kurucusu ve yöneticisi Rıfat Çınar'a süpriz doğum günü kutlaması yapıldı. Duyguların gözyaşı olup aktığı program güzel temennilerle son buldu. Gönüllü olarak Tarsus’un tanıtımını üstlenen bu arkadaşları takdir etmemek mümkün değil. Kendilerini tebrik ediyorum. Başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

 

Yakup BONCUK

Bu haber 2373 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir