anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 43  
»Bugün 200  
»Toplam 14152830  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

TARSUS'TA NOSTALJİ AKŞAMI

Yakup BONCUK

22 Kas?m 2016, 00:24

Yakup BONCUK

TARSUS’TA NOSTALJİ AKŞAMINDAN ESİNTİLER

 

Yaz ayları bitti, sonbahar geçti...  Derken kış kapıya dayandı.

 

Her ne kadar Tarsus bugünlerde bahardan kalma günler yaşasa da, havalar güneşli ve kurak geçse de, geceleri serin oluyor.

 

Ülkemizin birçok kesiminde yağmurlar ve karlar yağmaya başlarken biz Çukurova'da pastırma yazı yaşıyoruz. Geceleri de olmasa, yaz aylarındayız diye düşüneceksiniz. Eskiden bugünlerde kışın soğuklarına karşı içimizi ısıtan faaliyet olurdu.

 

Mesela bir Sanat Müziği gecesi, bir Türkü gecesi olduğu zaman “Şarkılarla, türkülerle içimizi ısıttılar” derdik.

 

Önceki gün Tarsus Türk Halk Müziği Derneğinin kışa girerken hazırladığı bir müzikli geceyi yaşadık.

 

Dernek Başkanı M. Gazi Beydemir bizleri de davet etti bu geceye. “Nostalji Gecesi” adını verdikleri güzel bir etkinlik yaptılar.

 

Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve içimizi ısıtan, kulaklarımızda hoş sedalar bırakan Noltalji Akşamı görülmeye değerdi.

 

Koro Şefi Hasan Basri Üstün yönetiminde, Melek Demir ve İsmet Özer'in sunumuyla gerçekleştirilen konserde şefimizde, solistlerde,  saz sanatçıları da harikaydı.

 

İlk bölümde 12, ikinci bölümde 12 olmak üzere 24 sevilen eseri seslendiren koro ve sanatçılar konser boyunca izleyenlerden büyük alkış aldı.

 

Konsere giderken aldığım duyumlarda konser biletlerinin bir hafta önceden tükendiği bildiriliyordu. Daha önce böyle bir duyum almamıştım. Çünkü genelde bu tür klasik konserlerde salonun yarısı ancak dolu olurdu.  Bu kez salon hınca hınç doluydu ve boş koltuk yoktu.  Bizde konsere biraz geç gidince boş yer bulamadık ve ayakta konseri izlemeye devam ettik. Kızılmurat mahallesinden kundura tamircisi esnaf abimiz Şaban Kırat ve müstakbel eşi de konsere gitmek istemişler, bilet bulamamışlardı. Onları da konserde görünce sevindik. Sağolsun, şef Hasan Basri Üstün hocam tesadüfen tanıştığı Kırat ailesine bilet temin ederek onların da bu güzel geceye katılımlarına yardımcı olmuş.

 

Bu konser için çok iyi organize olan ve güzel bir hazırlık yapan THM Derneği Başkanı M. Gazi Beydemir ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum.

 

Yine bu konserde her zamanki gibi Adana'dan davet edilen ve seve seve gelen usta sanatçı ve bestekârlardan Abdurrahman Yağdıran Hocamı da bu konserde görmek ve elini öpmek imkânı buldum. Bir süre sohbet ederek türküleri yadettik. Konserde ayrıca Tarsus Halk Oyunları Öğretmeni Mehmet Turgut ile yardımcısı Nalân Gündüz hanımı da görmek bizleri sevindirdi.

 

Şef Hasan Basri Üstün 1968 Adana doğumlu olmasına rağmen bir Tarsuslu gibi hayatının büyük bömlümünü bu güzel kentte geçirmekte, 9 yıldan bu yana Tarsus Türk Halk Müziği Derneğinde Koro şefliği yapmaktadır. Aynı zamanda 3 yıl boyunca Mersin Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu şefliğini ve 5 yıl boyunca da Çukurova Türk Halk Müziği Öğretmenler Korosu Bağlama şefliği görevini yapmaktadır.

 

1998 yılında kurulan Tarsus Türk Halk Müziği Derneği kuruluşundan bu yana kültürümüzün ana taşlarından biri olan halk müziğini yaşamak, yaşatmak ve genç nesillere aktarmayı misyon edinmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında birçok konser ve proğrama imzasını atan THM Derneği yöre türkülerinin yanısıra Tarsus'u da bütün dünyaya tanıtmakta olan bir sivil toplum kuruluşudur. Derneğin Yeşilyolda Orman işletmesi yan sokağında bulunan lokalinde haftada iki gün çalışmalar yapılmakta, burada nota, solfej ve enstrüman eğitimleri de verilmektedir. Bünyesinde birçok genç sesi yetiştiren ve bunları birçok üniversitenin müzik bölümlerine gönderen THM Derneği akademik bir misyonu da üstlenmiştir.

 

Her yıl ortalama 4 konser veren ve birçok etkinliğe katılan dernek üyeleri aynı zamanda halk edebiyatı, halk türküleri nazariyat, diksiyon ve halk oyunları konularında eğitim almaktadırlar.

 

Bu çabalarından dolayı başkan Mehmet Gazi Beydemir, yönetim kurulu üyeleri Leyla Tanrısevsin, Halil Tanrıverdi, Yasemin Sakallı, Zeki Çakıcı, Fadime Erol ve Yılmaz Uçar ile şef Hasan Basri Üstün hocama teşekkür ediyorum.

 

Nostalji gecesinde “Sultanı Yegâhtan” başlayarak “duydum ki unutmuşsun, Neyleyim neyleyim ben böyle yari, ben bu yıl yarimden ayrı düşeli, ikimiz bir fidanın güller açan dalıyız, dom dom kurşunu, bir bahar akşamı, intizar, hangimiz sevmedik, eski dostlar, bir insan ömrünü neye vermeli, beyaz gül kırmızı gül, nasıl geçti habersiz, bugün ayın ışığı, bağa gel bostana gel, merak etme sen, bir kızıl goncaya benzer dudağın, unutursun diye çok korkuyorum, ayağında kundura, can bedenden çıkmayınca, şina nari nari nay, gel kibarım kibarım, şen ola düğün şen ola” eserlerini seslendirirken salonu dolduran dinleyiciler de parçalara eşlik ettiler.

 

Gerçekten en sevilen noltajik parçalardan oluşan bu konserin gerçekleşmesinde emek veren M. Gazi Beydemir ve arkadaşlarına, şef Hasan Basri Üstün'e, saz heyetine ve tüm sanatçılara teşekkür ederken yine saz heyetinde bulunan işadamı Mehmet Ali Şen'e de ayrı bir teşekkür ve plaket sunuldu. Çünkü hem ses sanatçısı olarak hem saz sanatçısı olarak dernek bünyesinde yer alan Mehmet Ali Şen kardeşimiz, bu konserin ana sponsoru olarak da maddi ve manevi desteğini esirgememiştir.

 

Yine taa Anamur’dan kalkıp bu konsere gelen Anamur Belediye Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümü üyelerine, Öğretim üyesi Hakan Uysal, Gazi beye ve Hasan Basri Hoca’ya teşekkür ederek plaket verirken onlara da ünlü bestekar Abdurrahman Yağdıran THM Derneği adına bir plaket sunarak katılımlarından ve sıcak desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Bizde Tarsus'ta böylesine güzel ve anlamlı bir konseri hazırlayıp sunun THM Derneğinin başkanı ile tüm koro ve saz ekibine, şefine teşekkür ediyoruz.

 

Tarsus böyle güzel geceleri özlemiş... Devamını hem THM'den hem de diğer derneklerimizden bekliyoruz.

 

Yakup BONCUK

18 KASIM 2016

Bu haber 1628 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir