anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 42  
»Bugün 189  
»Toplam 14152819  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

KARACAOĞLAN VE ŞİİR AKŞAMLARI

Yakup BONCUK

15 Nisan 2018, 16:36

Yakup BONCUK

     KARACAOĞLAN VE ŞİİR AKŞAMLARI

 

Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları’nın bu yılki etabı yapıldı.

 

Tam 15 yıldır düzenlenen bu güzel etkinliğe 2014 yılına kadar ilk gününe Tarsus Belediyesi evsahipliği yaptı. Bu etkinlik bundan 15 yıl evvelinde sadece Tarsus proğramlı olarak düzenlenmeye başlamıştı.

 

Bundan 4 yıl evvelinde Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmasından sonra etkinlikte bazı değişiklikler oldu.

 

Tarsus’un, Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesine katılması ve gelirlerinin yüzde 60’ının da yine Mersin’e geçmesinden sonra bazı etkinliklerin devam edebilmesi için Büyükşehir Belediyesinin desteğine ihtiyaç duyulmaya başlandı.

 

Bir de bu kültür etkinliğini kendi belediye başkanlığı döneminde Tarsus’ta başlatan Kocamaz’ın şair yönünün bulunması, Karacaoğlan’ın Mersin genelinde yaşamış olması gibi etkenlerle desteğini sürdürmesiyle etkinlik hem uluslar arası oldu, hem de bazı kutlamalar Mersin’e kaydırıldı.

 

Geçen yıl bu etkinliği 24 Nisan akşamı Tarihi Tarsus Şelalesi Karacaoğlan Parkında başlatan Kocamaz, 4 yıldır etkinliğin ismindeki Şelale kelimesini de kaldırdı.

 

Bu etkinliği Tarsus Belediyesinin tek başına düzenlediği dönemlerde hem Karacaoğlan’ı hem de Tarsus Şelalesini tanıtmak hedefleniyordu. Şimdilerde ilk günden sonraki günler Mersin’de kutlama yapılınca isimlerdeki Şelale kalktı, sadece Karacaoğlan Şiir Akşamları ibaresi kaldı.

 

Geliyoruz bugünlere…

 

Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları’nın  bu 16.sı gerçekleştirildi.. Bu yılki etabın 9 Nisan 2018 tarihi itibariyle başlayan etkinlik Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları’nın yine Tarsus Şelale’sinden start alması tesellimiz olacaktı. Hava yağışlı olunca bu da olmadı. Etkinlik nikâh Salonuna taşındı.

 

Bu yılki etkinliğe yine yurt içinden, kentimizden, Mersin’den, Adana’dan aşık, ozan ve şairler davet edilirken,  etkinliklere yirminin üzerinde Türk Devlet ve topluluklarından şair, aşık, ozan ve onur konukları davet edilmiştir.

 

Dünyanın değişik  bölgelerinden sazıyla, sözüyle Türkçemizi şenlendiren  bu özkardeşlerimiz, Türkün sesini, gönlünü, sevgisini coşkulu bir şekilde dillendirdi…

 

Etkinliğin devamı 10, 11 ve 12 Nisan 2018 tarihlerinde ise Mersin’de Kongre ve Sergi Sarayında devam etti.

 

Üzüntümüz etkinliklerin dörtte üçlük bölümünün Mersin’e kaydırılmış olması eskiden 4 günün tamamı Tarsus’ta yapılırken şimdi bu oranın yüzde 25’e düşmesi bizleri üzmektedir.

 

Mademki bu güzel etkinliği iki belediye üstlenmektedir ve çıkış kaynağı Tarsus’tur, o halde etkinlik süreleri de yarı yarıya olmalıdır. Yani iki gün Tarsus’ta, iki gün Mersin’de yapılabilir.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları’nın ilk gününde yörenin şairleri ve aşıkları sahne aldı. Yine Mersin Şairler Derneği - MEŞYAD başkanı, yine Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın ile iki derneğin üyeleri ve Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı (TAŞYAD)  önceki başkan Halil Aksoy, Mehmet Örsel,  Aşık Bayramı, Mehmet Ata Erişik, Nuran Ataç, Ümran Yıldırım, TASKED’den Yurttaş Şahbaz, Mustafa Türkücü, ile diğer şairlerimizde bu etkinliğe katıldı.

 

Nisan ayının serin ve güzel bir akşamında aşıklar, ozanlar, şairler bir yıl aradan sonra yeniden bir araya gelmenin mutluluğunu yaşarken bizlerde bu önemli olaya tanıklık ettik.

 

Karacaoğlan Şelale Şiir Akşamları adı altında devam eden bu etkinlik için bir konuyu daha dile getireyim. Tarsus’taki etkinliğe davet edilen yerel şairlerin isimleri belirlenirken Tarsus’taki iki Şairler Derneğinden fikir alınarak ve her yıl değişik izsimler davet edilirse diğer şairlere de haksızlık yapılmamış olur kanaatindeyim.

 

Karacaoğlan Şiir Akşamları etkinliğinin ilk günü gibi finalinin de Tarsus’ta yapılmasını beklerdim. Yani 4 günden en az iki günü bu etkinliğin başlangıç noktası olan Tarsus‘ta olmalıydı.

 

Tarsus’un hakkının yeniden teslim edilmesini istiyorum. 

 

Yakup BONCUK

Bu haber 1353 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir