anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 39  
»Bugün 299  
»Toplam 14152930  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

TOPLUMSAL UZLAŞMA VE BİR ARAŞTIRMA KONUSU

Yakup BONCUK

29 Eyl?l 2016, 23:34

Yakup BONCUK

TOPLUMSAL UZLAŞMA VE BİR ARAŞTIRMA KONUSU

Ali Pamuksüzer iyi bir yazar ve araştırmacı.

Kendisiyle birçok konuda fikirlerimiz uyuşmakta, böylesine sohbetlerle
birbirimizi bilgilendirmekteyiz.

Bu çalışmasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum.

İşte önemli bir araştırma.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası yayını ve Yrd. Doç. Dr. Songül Ulutaş’ın kaleme almış olduğu, “19. Yüzyılda Tarsus’ta Ekonomik ve Sosyal Yaşam (1856-1914)” adlı eserin “Toplumsal Uzlaşmadan Çatışmaya Doğru” başlıklı bölümünde: “Londra’da çıkan ‘TİMES’ gazetesindeki 1894 tarihli bir yazının ekinde verilen mektupta, ..1895 yılında Namrun Köyü’nde (Çamlıyayla) yer alan Amerikan Misyoner Okulu müdür, öğretmen
ve öğrencilerine karşı bir saldırı düzenleneceğine dair haberler ortaya atılmıştır. Bu haberler, bir iç karışıklığa neden olmuş ve olay bir Amerikan  Zırhlısı’nın Adana sahillerine gelerek hazırda beklemesine kadar ilerlemiştir.

Olayın uluslararası siyasi bir krize dönüşmemesi için konsoloslukla yapılan görüşmelerde, sorunun iki kişi arasında çıkan tartışmadan ileri geldiği ve aslında böyle bir saldırının söz konusu olmadığı açıklığa kavuşturulmuştur…”  denilmektedir.

Hatta kitapta, “..Çukurova Hıristiyan köylerinin İslâm ahali tarafından basıldığı ve katledildiği gibi haberlerin asılsız olduğu beyan edilmekteydi.” İfadesine yer verilmiştir.

 Söz konusu kitabın “Misyonerlik Faaliyetleri” bölümünde, ülkemizde İngiliz, Fransız ve Amerikan varlığının oluşmasında misyonerliğin 19.yüzyılda önemli rol oynadığı belirtiliyor..

Misyonerliği sürdürme amacıyla, Anadolu’nun her köşesinde olduğu gibi, 19. Yüzyıldan günümüze kadar faaliyetini sürdüren bir Amerika misyoner kuruluşu olan Tarsus St. Paul Enstitüsü (Amerikan Koleji) 1888 yılında Colonel Elliot Shepard tarafından kurulmuştur.

Bu okuldan önce Tarsus’ta “St. Paul Cemiyeti” adında bir cemiyet kurmuşlar.      St. Paul’un Tarsuslu olması nedeniyle, Tarsus ve çevresi, misyonerlerin ilgi alanı olmuştur.

“1909 Adana Olayları”nın perde arkasında misyoner faaliyetler vardı. Müslüman, Yahudi ve Rumlar üzerinde etkili olamayan misyonerler, 1884’ten sonra Amerikan okullarına Ermeni öğrenci ve yöneticiler aldılar.

1890’larda Mersin’de oturan ve bölgemizde yaptığı araştırmaları Almanya’nın Post Gazetesi’ndeki makalesinde yayımlayan Dr. Alman Valter Zihe, “Osmanlı Hükümeti’nin haklı olduğunu, gayrimüslim vatandaşlara baskı olmadığını, Adana olaylarının siyasi olduğunu ve dinin alet edildiğini, bu konuda Amerikan misyonerlerin desteğinin had safhada olduğunu, Adana olaylarının 1880 yılından beri planlandığını
ve Ermeni Krallığı kurulacağını..” dile getirmiştir.

Namrun’daki (Çamlıyayla) bu misyonerlik yuvasını yakından görmek için motosikletimle yollara düştüm. Bugün harabeye dönmüş olan binaların bulunduğu tepeye tırmandım ve o binaları görüntüledim. Fotoğrafını çektiğim, ön plandaki binanın Amerikalılar tarafından satın alınarak restore edildiği söylenmekte olup, arka plandaki binanın ise harap olduğu görülmektedir.

İslâm karşıtı faaliyetlerini sürdüren “misyoner” Hıristiyanları “müttefikimiz” diye tanımlayan bir takım yöneticilere sormak isterdim:

Bugün İslâm ülkelerinin düştüğü acıklı durumun perde arkasında kimler var?!

Oysa Cenab-ı Allah Maide Suresi 51.ayette “Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.” buyurmaktadır.

XXX

Ali Pamuksüzer ile birçok konuda fikirlerimiz uyuşmakta, böylesine sohbetlerle birbirimizi bilgilendirmekteyiz.

Bu çalışmasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum.

Bu sohbetimizi ve verdiği bilgileri sizlerle paylaşarak konunun daha geniş kitlelerce okunmasına aracılık etmek istedim.

Bizim tarihimizde bilmediğimiz daha neler var neler.

Okuduğumuzda araştırdığımızda tarihimizle ilgili öğrendiklerimizi zaman zaman sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Yakup BONCUK

yakupboncuk@gmail.com

Bu haber 1718 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir