anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 49  
»Bugün 248  
»Toplam 14152878  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

TÜRK KADINI VE ATATÜRK

Yakup BONCUK

08 Mart 2017, 00:14

Yakup BONCUK

                      TÜRK KADINI VE ATATÜRK

 

Atatürk, Kurtuluş savaşı yıllarının hemen ertesi Tarsus’a gelmişti.

O yıllarda büyük kurtarıcıyı görmek için herkes can atmaktadır.

Ve büyük lider Atatürk, 17 Mart 1923 tarihinde Tarsus’a ziyarette bulunur.

Savaşta gösterdiği kahramanlık ve verilen unvanı ile Adile Çavuş, büyük komutan büyük lider Atatürk’ü karşılamaya gelir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, trenle Tarsus'a gelmiştir. Atatürk, Tarsus’ta İstasyon’dan şehre doğru, bir süre yaya olarak yürümektedir.

O büyük dünya liderini görmek için insanlar sabahtan itibaren yolları doldurmuştur. Caddelerdeki Tarsusluların arasından bir kadın öne çıkar… Atatürk’e “Paşam Tarsus’umuza hoşgeldiniz”  diye selamlar verir.

Sonra gider ayaklarına doğru eğilir.

Atatürk, ansızın bir karşılaştığı bu durum karşısında yine kendisinden beklenini yapar.

Milli Mücadele'deki çete giysili bu kadın Tarsusluların Adile Halasıdır, yani Adile Çavuşudur.

Adile Çavuş,  Atatürk 'ün yolunu keserek ayağına kapanır.

Gözyaşları gözlerinden boncuk boncuk süzülürken şöyle haykırmaktadır:

"Bastığın toprağa kurban olayım Paşam!"

Bu ani hareket karşısında Mustafa Kemal Atatürk, o kadını yerden kaldırmak için eğilir. Çünkü o büyük insan Türk kadınına büyük önem veren bir liderdir.

O sırada yanındakilerden biri Atatürk’ün kulağına fısıldar.

“Paşam, bu yiğit Türk kadını, Kurtuluş Savaşında cephelerde çarpışmış olan Adile Hala’dır. Bizler kendisine Adile Çavuş deriz.”

Gözlerinden iki damla yaş düşen Mustafa Kemal Atatürk, Adile Hala’ya bakar.. Güneşten yüzü yanmış kadının elinden tutup ayağa kaldırır.

“Ey Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın." der.

Milli tarihimize sahip çıkma adına Atatürk gibi bir dahi zaten aklımızdan çıkmıyor, çıkmamalı da…

Her ne kadar Anamur gibi Mersin’imizin güzide bir ilçesinden bazı çatlak sesler çıksa da, Atatürk’e dil uzatanlara halkımız ve Türkiye Cumhuriyetinin laik, Kemalist, yurtsever insanları gereken cevabı vermiştir.  Cumhuriyet savcılarımızda o densiz hakkında gerekli soruşturmalara başlamışlardır.

Bizler bugün Atatürk gençliği ve Türk Milletinin bir ferdi olarak bu ülkenin kurtarılmasında başrol oynayan Atatürk ve silah arkadaşlarını her zaman dualarımızla anmaktayız. Yine birçok adsız kahramanla birlikte Tarsus’tan simgeleşen Molla Kerim’ler gibi Adile Halaları da anmakta, Fatihalar göndermekteyiz.

Geçen gün bir yarışmaya davet edildim. Atatürkçü Düşünce Derneği Tarsus şubesi başkanı Banu Ertoprak ve 2. başkan olan eski Cumhuriyet Savcılarımızdan hemşehrimiz Osman Homurlu bizleri çok güzel ve anlamlı bir yarışmaya tanık olmamız için Ticaret Odasına davet etmişti. Böyle bir davete nasıl katılmazdım? Koşa koşa gittim, o önemli yarışmaya tanıklık ettim.

"Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın." sözlerinin resmedilmesi için yarışma açılmıştı. Birçok kişi bu sözün ne için, nerde ve kime söylendiğini bilmez, hatırlamaz.

ADD başkanı Banu  Ertoprak “Amacımız bu sözün Tarsus için kalıcı olmasını sağlamak ve kadının toplumumuzdaki değerini yükseltmektir.. Atatürkçü Düşünce Derneği Tarsus Şubesi olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için düzenlediğimiz resim yarışmasına 40 civarında lise öğrencimiz katıldı. Tarsus Ticaret Odası Sergi Salonu'nda yapılan yarışmaya ilgi gösteren tüm öğrencilerimize teşekkür ederim. Atatürk'ün kadınlara ve kadın haklarına büyük önem verdiğini herkes bilmeli.. Atatürk'ün Tarsus'a ziyaretinde Kurtuluş Savaşı Gazisi Adile Hala (Çavuş) için söylediği "Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın." sözlerini resmettiriyoruz. Birçok kişi bu sözü ne için, nerde ve kime söylendiğini bilmez, hatırlamaz. Amacımız bu sözün Tarsus’ta söylendiğini ve Tarsus için kalıcı olmasını sağlamak ve kadının toplumumuzdaki değerini yükselterek yaşatmaktır.” dedi.

Yarışmaya katılanlara ADD yöneticileri Atatürk’ün Nutuk kitabı ve Atatürk resimli birer tişört hediye ettiler. Orada Resim öğretmenleri de vardı. Jüride ise Şaban Daşlı başta olmak üzere Zeynep Kavasoğlu,  Aylin Can Tutumlu, Ümit Aslan, Bigül Metin, Ahmet Bağ, Zehra Gürler ve Sema Tüfekçi yer aldılar.

Banu Hanım yarışmanın ödüllerinin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde verileceğini söyledi.

Bizde kendilerini böyle güzel ev anlamlı bir yarışma düzenledikleri için tebrik ediyoruz.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN...

 

Yakup BONCUK

yakupboncuk@gmail.com

Bu haber 1592 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir