anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 43  
»Bugün 215  
»Toplam 14152845  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Atamızın Gelişi

Yakup BONCUK

21 Mart 2015, 09:55

Yakup BONCUK

                          Atamızın Gelişi

 

Büyük önder Atamızın Tarsus ve Mersin’e gelişi nedeniyle kendisini büyük bir heyecanla ve coşkuyla karşıladık yine...

 

Bizlerin yaşı maalesef Atatürk gibi bir büyük komutanı görmeye yetmedi. Ama bizler yine bu büyük insanı sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Hem Tarsus’ta, hem de Mersin’de..

 

Benim bildiğim kadarıyla Atatürk Tarsus’a tam 4 kez gelmiş. Bugün o gelişlerden ilkinin 92. Yıldönümünü kutluyoruz.  Ben yaşı ileri derecede olanlara hep bundan 80-90 yıl öncesi sormuşumdur. Bunlardan birisi de rahmetli Nuri Aybaş’ın eşi Ümmüsü Teyze’dir.

 

Kendisi halen Öğretmenler mahallesindeki evinde kızı ve damadı ile yaşamaktadır. Ümmüsü teyze ile daha önce sohbet edip Atatürk'ü sormuştum. O da bana Atatürk’le ilgili anılarını anlatınca tüylerim diken diken olmuştu.

 

Ümmüsü Teyze Atatürk’ün ölmeden önce son gelişinde Atatürkü görmüş. Yani bundan 76-77 yıl önce.. O tarihlerde son kez Mersin’e ve dolayısıyla Tarsus'a gelen Atatürk'ü görmek için evden ve okuldan kaçmış, bu yüzden de babasından dayak yemişti. Bugün Atamızı yine karşılarken  ve büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü anarken sanki Atamızın Tarsus'a geldiği o günleri yaşıyormuşcasına heyecanlanmaktayız..

 

Şimdi atamız bedenen aramızda yok ama fikirleri ile var. Ümmüsü teyze bundan 76-77 yıl önce yaşadıklarını anlattı.. O zaman Atatürk'ü görebilmek için evden ve okuldan kaçan Ümmüsü teyzenin anlattıkları beni daha da duygulandırmıştı.

 

Ümmüsü Teyze Atatürk'ü anlatırken gözlerinin içi ışıl ışıl ediyor, Atatürk gibi büyük bir dehayı ördüğü için çocuklar gibi seviniyordu..."Bundan 76-77 yıl önceydi. Duydum ki vatanı kurtaran Atatürk Tarsus'a  geliyormuş.. Biz o zaman daha çocuğuz..Yaşımda 8-9 filan..Okula gidiyorum o yıllarda. Ama Atatürk'ün Tarsus'a geleceğini duyunca okul hiç akla gelir mi? Tabi bende diğer bazı arkadaşlarım gibi o gün okula gidiyorum diye çıktım evden. Ama okula gitmedim... Vatanı kurtaran büyük kumandan Tarsus'a geliyor, o gün kim gider okula?...

 

Okul kaçmıyor ya?

 

Ama Atatürk'ü bir daha zor görürdük diye düşündüğümden okuldan kaçıp tren istasyonuna gittim. Paşayı uzaktanda olsa görmenin mutluluğunu yaşadığım için bugün bile heyecanlıyım.."

 

"Peki ya sonra ne oldu?" diye soruyorum Ümmüsü hanıma..

 

Sonrasını  da unutmamış.

 

"O günlerde ben ilkokula gidiyordum.  Ama Atatürk gelince okula gitmek istemedim. Babam da o gün benim okula gitmediğimi öğrenince çok kızdı tabiki.. Eline aldığı bir sopa ile bir güzel dövdü beni.."

 

"Peki bugün aynı günü tekrar yaşıyor olsanız yine Atatürk'ü görmek için okuldan kaçarmıydın?" diye soruyorum.

 

"Tabi giderdim.. Atatürk için bırakın dayak yemeyi canımı bile veririm" diyerek  Atatürk'ü ne kadar çok sevdiğini birkez daha haykırıyordu..

 

Bugünlerde yanına uğradığımda artık ayakta duramıyordu Ümmüsü Teyze..

 

Ona kimleri özlediğini sorduğumda verdiği cevapta ilginç..

 

Birincisi “Paşamı özledim” diyor..

 

Ya ikincisi kim? diye sorduğumda ise gözleri yaşarıyor ve..

 

“Nuri Ağamı özledim” diye kelimeler dökülüyor dudaklarından.

 

Polis, Asker ve Atatürk hayranı olarak tanınan eski şairlerden Nuri Aybaş amca, Ümmüsü Teyze’nin eşidir. O değerli hayat arkadaşını kaybedeli de aradan 10 sene geçmiş.

 

Ama ne zaman Atatürk denilse, aklına Atatürkle birlikte Atatürk hayranı eşi Nuri agası da gelir ve gözyaşlarına hakim olamaz..

 

Bugün ise bizler Atamızın yolunda Cumhuriyetine sahip çıkmak için mücadele ediyoruz. O'nu sadece bugünlerde değil değil,  her zaman Atamızı ilkeleri ile fikirleri ile anıyor, kalplerimizde yaşatıyoruz.

 

Saygı, sevgi ve rahmetle...

       

        Yakup BONCUK

Bu haber 1748 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir