anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 46  
»Bugün 245  
»Toplam 14152875  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

BİSİKLET BİR SEVDADIR, BİR ÖZGÜRLÜKTÜR!..

Yakup BONCUK

14 Aral?k 2015, 22:23

Yakup BONCUK

BİSİKLET BİR SEVDADIR, BİR ÖZGÜRLÜKTÜR!..

 

Şair her ne kadar “Yaş 35 yolun yarısı eder” dese de ben bunu değiştirdim.

Şu sıralar “Yaşınız kaç” diye soranlara “Yolun yarısını bir  geçtim” diyorum.

“Yani 36 mı” diyenlere ise “Hayır 51” diye cevap veriyorum.

Çünkü insan ömrü uzuyor. 100 yaşına yaklaşan çok sayıda insan var.

Bende bu nedenle artık yolun yarısını 35 değil, 50 olarak yükselttim.

Sağlıklı olmak, uzun yaşamak için kötü alışkanlıklardan kurtulmamız ve özellikle düzenli spor yapmamız gerek.

Eğer spor yapamıyorsanız yada “Benim spor yapmaya vaktim yok” diyorsanız size en güzel imkan ve fırsatı önereyim.

“Bisiklete binin”

Ben kendimi bildim bileli bisiklete binenlerdenim. Yani yıl 1973 benim ilk bisikletim elimde..  Bisiklete başlangıcımdan sonra askerlik hariç sürekli olarak bu güzel araçla haşır neşir olmuşuz.

Aradan tam 41 yıl geçmiş, 42. Yılımıza adım atmışız. Bu süreçte 4 tane bisikletimi kaptırmışım.  Çalanlar binmek için çaldılarsa helal hoş olsun. Ama çalıp sattılarsa, parası zehir zıkkım olsun.

İşte 1973 yılından bu yana bisiklet benim tutkum olmuştur..  Benim gibi bu meslekte bisiklet aşığı olan yazar arkadaşım Mehmet Yaşot’la da sık sık bisiklet muhabbeti yaparız. Birlikte bisiklet gezileri yapmışız, Tarsus’u turlamışızdır. Onun gibi ben de hep, Tarsus’ta bisiklet yollarının olmasını  isterdim.  Geçen gün sohbetimizde Mehmet abimiz “İnşallah yeni belediye başkanımız Şevket Can bu işe önem verir” dedi.

Ben de “İnşallah” derken Mersin’de bisiklet yolları projesinin başladığını haber aldık, mutlu olduk.

Bu arada Mehmet Yaşot abim ülkemizdeki bisiklet yollarının olduğu vilayetleri hatırlattı. “İstanbul 50 km., Muğla 21 km., İzmir 15 km., Konya 223 km., Bursa 60 km., Antalya 10 km.

Ülkemizdeki bisiklet yollarının kilometre uzunlukları böyle. Çukurovamızda Osmaniye’de yeni Otogardan şehrin merkezine uzanan bir bisiklet yolu var. Ancak elimizde uzunluğu hakkında bilgi yok. Tahminime göre 8 km. uzunluğunda ancak var” dedi.

Sonrada dünyada bisiklet konusuna bir göz attık. “Amsterdam’da günlük 120 bin bisiklet park yeri kapasitesi bulunuyor. Hollanda’da 15 bin kilometre bisiklet yolu var. Belçika’da işe ve okula gidip gelenlere kilometre başına  0.50 euro ulaşım iadesi parası ödeniyor. İngiltere”de yeni yollar ile bisiklet yolları 16  bin km.yi buluyor.” dedikten sonra “İnşallah Tarsus’ta da bisiklet yolları yapılır” diye temennide bulunduk.

Bu arada  bugün niye bisiklet konusunu kaleme aldığımıda itiraf edeyim.

Geçen Pazar günü  kentimizde  “Tarsus 4. Bisiklet Kültür Turu” düzenlendi. Bu etkinliğe Tarsus’tan başka güney illeri ve hatta G.Antep ile Hatay ve Ş.Urfa illerinden bile 220 katılım oldu. Pazar günü herkes evinde uyurken yada sabah kahvaltısını  yaparken yüzlerce insan bisiklete binip pedal basarak Tarsus’a geldiler ve Tarsus’un tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ettiler.

Bisiklet Kültür turunda  konuklar Antik yol,  Cumhuriyet meydanı, St. Paul kuyusu, Kleopatra kapısı, Şelale, Tarihi Evler sokağı, Hz. Danyal Türbesi, Nusrat Mayın gemisi gibi tarihi ve turistik  mekanları gezdiler. Konuk bisikletçilere Tarsus Belediyesi öğle yemeği ikram ederken bisiklet gezginleri ise Tarsus Belediyesine destekleri için teşekkür ettiler.

Bende Belediyemize, kaymakamlığımıza ve bu işin yükünü sırtlayan Mersin Bisikletli Gezginler Derneği başkanı Ahmet Salih Özenir ile Tarsus temsilcisi  Fatma Kurt hanıma, Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu’na, Kent Konseyi Spor komitesi başkanı  Zeynel Abidin Köksal’a,  Kent konseyi  Spor komitesi yönetiminden Leyla Çakmak’a, Kültür turunun düzenlendiği  gün Bisikletli konuklarla yakından ilgilenen Belediye Başkan yardımcısı Ali Bağrık’a teşekkür ediyorum.

Unutmayın..

Spor; sağlık için gereklidir.

Spor yapmak için de en güzel araç bisiklettir.

Bisiklet demek de bir sevdadır,  bir özgürlüktür.

 

Yakup BONCUK

yakupboncuk@gmail.com

Bu haber 1777 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir