anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 59  
»Bugün 2701  
»Toplam 4862033  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 107.23.176.162
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

İnançlı Bir İnsan Niye Saldırsın Ki?

İ. Hakkı CENGİZ

25 Haziran 2016, 23:41

İ. Hakkı CENGİZ

                         İnançlı Bir İnsan Niye Saldırsın Ki?

 

Allah’a şeksiz-şüphesiz iman eden bir kişi; Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın dile getirdiği gibi; “Hak şerleri hayreyler/Zannetme ki gayreyler/Ârif onu seyreyler/Mevla görelim neyler/Neylerse güzel eyler” olgunluğundadır.

 

Her şeyi Allah’tan bilen mümin kendisi gibi, düşünmüyor, kendisi gibi ibadet etmiyor diye başkasına neden öfkelensin, hele hele neden saldırısın ki?

 

Gırgır’da, Abdül Kadir’in çizdiği mütedeyyin karakter şu yorumu getiriyor: “Oruç-namaz bir ibadet neticede… İbadet insanın kendini iyi hissetmesi için yapılan, insanın içini ferahlatan bir şey, en azından öyle olmalı. İnsan, kendini iyi hissettiren bir şeyi başkaları yapmıyor diye onlara niye öfkelenip saldırsın? İbadet, bana kalırsa tam tersi bir sonuç vermeli.. Ben biraz böyle inancı adına çok çabuk şiddete yönelebilen insanlarda kendi inancına güvensizlik, bir tür inanç zayıflığı-eksikliği olduğunu düşünüyorum.

 

Nasıl?

Yani ‘süfli’ diye tanımladığı hayata özenip, inançları yüzünden ‘öyle’ yaşayamayan bir insanın kıskançlığını taşıyor bu şiddet sahibi kişiler.” (22 Haziran 2016)

 

Gırgır der geçersiniz!

 

Fakat şu, “İbadet insanın kendini iyi hissetmesi için yapılan, insanın içini ferahlatan bir şey” tespiti, tam isabet değil mi? “İbadet”in, tam da böyle bir şey olması gerekmez mi? O ibadeti, bir “borç ödeme”, bir “yükümlülük” değil de yürekten gelen, içe işlemiş bir samimi inançla eda eden kimse, kendisini gerçekten “iyi” hissetmez mi? Gerçekten “ferahlamaz” mı? Bu iyi his, bu ferahlama insana cennette yaşadığı duygusunu vermez mi?

 

Böyle yüksek ruh hali içindeki insanda şiddet dürtüsünden, saldırganlıktan eser kalır mı?

Böyle insan, tam da İbrahim Hakkı Hazretleri’nin tanımladığı “ârif” insan haline gelmez mi?

 

Böyle bir insan kendisi gibi ibadet etmeyenler için sadece “duacı” olur. Dua eder ki bütün insanlar kendisi gibi “iyi” hissetsin, “ferahlasın”! Ama başka insan, başka türlü “iyi” hissediyorsa, ona da saygı duyar.

 

“İyi” hissetmek, “ferahlamak” çok yerinde, çok doğru bir ölçü…

 

Eğer ibadet ettiğimiz halde kendimizi iyi hissetmiyorsak, ferahlamıyorsak, hele içimizde hâlâ öfke birikebiliyorsa, şiddet dürtüsü varsa, ibadetlerimizi bir sorgulamalıyız! Neyi eksik yapıyoruz, nerede yanlış yapıyoruz?

 

İnancımız hakikaten içselleşmiş bir “iman” mı? Yoksa sadece “alışkanlık” veya “görenek”, hatta bir “zorlama” mı?

 

x   x   x

 

Faydalı Bilgiler:

 

İlk İnsan Hakları Bildirgelerinden Medine Vesikası ve Veda Hutbesi

 

622’de Müslümanları, Yahudileri ve putperestleri/Paganları Medine’nin vatandaşları kabul eden, haklar açısından eşit ve özgür kılan, tüm grupların haklarını çoğulcu bir yargı sistemiyle koruyan ve kültürel farklılıklarına vurgu yapan bir tür toplumsal sözleşme niteliğindeki Medine Vesikası vardır. Medine Vesikası, Medine site-devletinde yaşayan her topluluğun haklarını garanti ederken 632 tarihli Veda Hutbesi’nde de İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in kadın hakları konusunda eşitlik vurgusu vardır. Ayrıca, bu fikirleri insan hakları açısından pekiştiren ise, “canınız, malınız ve ONURUNUZ koruma altındadır” diyen bir Hadis-i Şeriftir. (AÖF, Uluslar arası Politika II, S.94)

 

İsmail Hakkı CENGİZ

hacengiz@gmail.com

Bu haber 447 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KÖROĞLU, KAHRAMANLIK VE VATANSEVERLİK23 Şubat 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir