anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 67  
»Bugün 2805  
»Toplam 4862137  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 107.23.176.162
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

YALAN YOK!

İ. Hakkı CENGİZ

03 Şubat 2015, 00:31

İ. Hakkı CENGİZ

                               YALAN YOK!

 

Günah olduğundan, kötü bildiğimizden, ahlâksızlık saydığımızdan bizim toplumda pek yalan söylenmez! Onun için “yalan”, bizim için asla bir mesele değildir. Hemen hiç konuşulmaz… “Bu, kişisel veya toplumsal bir derttir” deyip inceleme-araştırma konusu yapılmaz.

 

Yalnız, yalan çocuklar için bir meseledir. Bebekliğin-çocukluğun tabiatında olduğundan onlarda görülür ve “çocuk yalancılığı” bir inceleme konusu olabilir.

 

Basında-medyada nadiren işlenen bu mevzua, Sandıklı Postası gazetesinin “Sağlık Köşesi”nde rastladım. Gazete, Uzman Psikolog Yelda Öge’nin görüşlerine yer vermiş.

 

Bizim toplumu pek fazla ilgilendirmese de konu bana ilginç geldi… Yalanla alakalı pek çok ayrıntıyı bu yazıdan öğrendim. Eminim size de ilginç gelecektir.

 

Yelda Öge, “3-4 yaşındaki çocukların gerçek dışı konuşmalarının zararsız olduğunu, yaratıcılıktan ileri gelebildiğini, onları yalanla suçlayıp üzerine gidilmemesi gerektiği”ni söyledikten sonra asıl tehlikeli olan iki tür yalanı tanımlıyor:

 

1. ALIŞKANLIK HALİNE GELEN YALANLAR

 

“Çocuk gerçekliği kavramaya başladıktan sonra yalan söylemeye devam ediyorsa bunun altında çevreyle olan olumsuz ilişkiler vardır. Bu tür yalanlar, bir takım BENCİLCE SONUÇLARI ELDE ETMEK VE BAŞKALARINI ALDATMAK için söylenen yalanlardır.

 

Şunu unutmamak gerekir; eğer bir çocuk, kendisiyle ve çevresiyle barışık bir şekilde yetişiyorsa, yani sevgi ve ilgi ihtiyacı karşılanıyorsa, o çocuk yalana başvurmayacaktır.”

 

2. PATOLOJİK YALANLAR   

 

“Patolojik yalanların temelini aşağılık duygusu ve GÜÇ İSTEĞİ oluşturur. Çocuğun hiçbir kaygı taşımaması dikkat çekicidir. Okulla, aile içindeki olaylarla ilgilenmez, gerçek arkadaşlığı aramaz, sosyal değişikliklerle yetinir… Duygusal ve ahlâkî olgunluğa ulaşamamıştır. Bir de duruma eşlik eden HIRSIZLIK davranışlarının başlaması yardım alınması gerektiğini ifade eder. Patolojik yalan, duygulanımda da bir gerilemenin ifadesidir.”  (28/01/2015)

 

İlginç ve tehlikeli değil mi?

 

Neyse ki bu tehlikeli hastalık sadece çocuklarda görülür… Ve bu çocuklar kısa sürede tedavi edilir! Çocuklara, yalanın kötü bişey olduğu anlatılır, öğretilir; büyüyünce hepsi “Doğrucu Davut” olur.

 

Veeee…

 

Başta aile, toplumun hiçbir kurumunda, hiçbir katmanında-makamında, resmî-özel hiçbir dairesinde yalan söylenmez!

 

Çok şükür!  

 

İsmail Hakkı CENGİZ

Bu haber 811 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KÖROĞLU, KAHRAMANLIK VE VATANSEVERLİK23 Şubat 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir