anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 35  
»Bugün 923  
»Toplam 4567266  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.198.54.179
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Anamur Lisesi ve Nuriddin Çelik

Mehmet Ş.OGLU

03 Ekim 2012, 21:46

Mehmet Ş.OGLU

Nuriddin Çelik… 1958 Anamur doğumlu.

 

Anamur’da tanımayan yok denecek kadar azdır…

 

Anamur’un sevilen, sayılan bir öğretmeni…

 

Asıl branşı sosyoloji ama, felsefe grubu derslerine de girdi.

 

Öğretmenliğe 1985’te Bitlis-Adilcevaz’da başladı. Adıyaman, Karaman, Çorum(askerliği esnasında), Bozyazı, Tarsus, Anamur’da öğretmenliğe devam etti. 1999 yılında Anamur Lisesi’ne müdür olarak atandı. 

 

***

 

Bir Anamur Sevdalısı

 

Anamur Lisesi’ni “Anamur Lisesi” yapan… Anamur Lisesi’ni başarılarla süsleyen… Lise tarihine adını altın harflerle yazdıran… Anamur’da ilkleri gerçekleştiren… Yüreği insanlık sevgisiyle dolu… Konuşarak problemleri çözme taraftarı… İnsanların kardeşçe yaşaması için çabalayan… Doğruluğu, dürüstlüğü ve birde Atatürkçü oluşu yüzünden öğretmenlik yaptığı her yerde sürgüne gönderilen… Bir öğretmenimiz… 2006 yılında Ticaret Lisesi’ne sürgün edildi… Tek suçu öğrencileri topluma kazandırmaktı… Öğretmenlik hayatı boyunca hep haksızlıkla karşı karşıya kalmış bir isim… Bir Anamur sevdalısı…  Anamur için bir değer… Değerini bilenler bildi… Nuriddin Çelik’in öğrencisi olmaktan hep gurur duyduk… Duymaya da devam edeceğiz…

 

***

 

Anamur Lisesi’ne Gelişi ve Yaptıkları

 

Nuriddin hocamız mutlu… Müdürlüğü bıraktı… İstanbul’a gidiyor…

 

“Öğretmenliğe İstanbul’da devam edeceğim. Müdürlük kolay iş değil.” diyor ve ekliyor: “İstanbul’a giderken tüm öğretmen arkadaşlarıma, öğrencilerime başarılar diliyorum.”

 

1999 yılında Anamur Lisesi’ne müdür olarak atandıktan sonra Anamur Lisesi’nin çehresini değiştirdi. Nuriddin Hocamızın Anamur Lisesi müdürlüğü döneminde yaptıklarını bir hatırlamakta yarar var. Gelin neler yaptıklarına birlikte bakalım. 1999 yılında Anamur Lisesi’ne müdür olarak atandı. Lise’ye geldiği zaman okul çok berbat bir hâldeydi. Öğrencilerin oturduğu sıralara her türlü âşk sözleri, siyasi parti isimleri vs. yazılar yazılarak sıralar çok kötü bir şekilde kazınmıştı. İlk önce bu işe el atarak başladı göreve. Birçok öğretmen arkadaşı “Hocam çabanız boşa, bir haftaya kalmaz sıralar yine delik deşik olur.” dedilerse de Nuriddin Hoca kararlıydı. Gece yarılarına kadar bu işi çözmek için çabaladı. Sonunda bu sorunu hâlletti. Uzun yıllar o sıralar ne kazındı ne de hor kullanıldı.

 

Gençlik Şöleni’ni Başlattı

 

2000 yılında “Anamur Lisesi Gençlik Şöleni”ni yapmaya başladılar. Etkinlik geleneksel hâle gelmişti. Etkinliğin her yıl yapılacağı vakit dört gözle beklenirdi. Etkinlik çok ilgi gördü. Düşünüyoruz da ne Ankara’da ne de İstanbul’da lisenin yaptığı o etkinliği kimse yapmadı. Bu tür etkinlikleri başlatan Anamur Lisesi müdürü Nuriddin Çelik’ti. O etkinlikleri gören hatta etkinlikte görev alan birisi olarak biliyoruz. Bu düzenlenen gençlik şölenini Anamur Eski Belediye Başkanı Mehmet Suphi Alp yapmak istedi. Yapamadı. Anamur Kültür Derneği yapmaya çalıştı. Onlarda yapamadı. Anamur Lisesi olarak Nuriddin Hoca ve ekibi bu şöleni gerçekleştirdi. Anamur Lisesi’nin kardeş okulu vardı. Çok iyi hatırlıyoruz. Malatya Orgeneral Eşref Bitlis Lisesi. Anamur Lisesi kardeş okulumuzu ziyaret etmişti. Onlarda Anamur’a gelmişlerdi.

 

Sinema Günleri Yapıldı

 

Kültür Bakanlığı ile işbirliği yaparak Anamur Kültür Merkezi’nde, Anamur’da ilk defa “Sinema Günleri” düzenlendi. 10 gün boyunca süren etkinlikte 5 bin kişi sinemaya geldi.

 

Anamur’a “Devlet Tiyatroları”nı getirdiler.

 

Güngören(Teniste) Köyü’ne öğrencilerinin hazırladığı tiyatroyu götürdüler. Oradaki öğrencilere 350 adet kitap hediye ettiler. Böyle bir geziyi Anamur Lisesi olarak Anamur’da ilk defa Nuriddin Hoca ve ekip arkadaşları yaptı.

 

Örneğin Anamur Belediyesi’nin şu an restore ettiği Kısakâhyaoğlu Konağı’nın restoresini Anamur Lisesi olarak yapıp Anamur Lisesi bünyesinde bir sanat merkezi olarak değerlendirmek istediler. Fakat kimse bu konuda onlara yardımcı olmadı.

 

Bisiklet Turları

 

Anamur Lisesi olarak her yıl “Bisiklet Turları” düzenlediler. Anamuryum yani Ören Pullu arası. Ne emniyet ne belediye hiç kimse onlara yardımcı olmadı.

 

Köşebükü Mağarası’na gezi düzenlediler. Gezilere ilgi yoğundu.

 

Dereceleri

 

Hem bilgi yarışı hem de spor alanında defalarca Anamur Lisesi olarak birincilik kazandılar. Bizimde bulunduğumuz dönemde Mersin’den “Anamur Lisesi Kros Takımı” olarak üçüncülük kupasını getirdik.

 

 ***

 

Çelik’e Ticaret Lisesi öğretmenlerinden vefa plâketi

 

Anamur’un yetiştirdiği değerli öğretmenimiz Nuruddin Çelik’e Anamur’a yaptığı hizmetlerden dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır. Gittiği okullar arasında en güzel vefa örneğini Anamur Ticaret Meslek Lisesi öğretmenleri yaptılar. Nuriddin Çelik’e hizmetlerinden dolayı bir plâket verdiler. Böyle bir değere sahip çıktığınız için teşekkürler Ticaret Meslek Lisesi öğretmenlerimiz.

 

     mehmet_sahin1987@hotmail.com / sahin33mehmet@gmail.com

      GSM: 0506 935 73

Bu haber 1579 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir