anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 47  
»Bugün 260  
»Toplam 14152890  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Anamur'da Dinlence

Mehmet Ş.OGLU

20 Temmuz 2013, 13:00

Mehmet Ş.OGLU

                ANAMUR’DA DİNLENCE

 

Geçtiğimiz Ağustos ayında cadde ve sokaklarda gezerken birçok insanın elinde Osman Korkmaz Karamanoğlu’nun “Anamur’da Dinlence” kitabını görüyorduk. Öğleden sonra çekilmiş, havanın hafif bulutlu olduğu, güneşin bulutları yararak ışığını denize vurduğu, güneş ışığının denizin dalgalarıyla adetâ dans ediş anında çekilmiş bir Mamure Kalesi fotoğrafı vardı kitabın kapağında. “Acaba kitapta ne anlatılıyordu?” Hâliyle merak ediyorduk. Bir de Anamur üzerine yazılmış bir kitabı görmek, ister istemez mutluluğumuzu kat be kat arttırdı. Bir süre sonra Anamur Belediyesi’ne gittik. Belediye kitabı toplu olarak almış, “Anamur Belediyesi Kültür Hizmetidir.” adı altında gelen gidenlere dağıtıyordu. Bu sayede kitabı biz de temin etmiş olduk. Fakat, bugüne kadar kitabı okuma fırsatı bulamadık. Asker olduğumuzdan dolayı yıllık iznimizin bir bölümünü kullanmak için geçtiğiz günlerde Anamur’a gittik. İzin dönüşü kitabı yanımızda getirdik. Zaman buldukça okuduk. Kitap bir solukta bitti.

 

                    

 

***

 

Kitap, Osman Korkmaz Karamanoğlu’nun torunu Suna’nın ağzından anlatılıyor. Kitap, Suna’nın İstanbul’dan Anamur’a kadarki yolculuğu ile başlıyor. Suna, yol boyunca gördüklerini edebî bir dille anlatıyor. Kitapta gezilip görülmeye değer yerler, bu yerler hakkında bilgiler, pazaryerleri ve yetiştirilip pazaryerlerinde satılan ürünler, Anamur’da yetişen çiçekler ve bu çiçeklerle ilgili doyurucu bilgiler, bıldırcın avına dair notlar, balıkçılık, yaylacılık, Anamur’un tarihî(sözlü), Anamur’da yaşam(ekin), yemekler, av öyküleri, define avcıları, kilimcilik, oyunlar, türküler, leyleğin dramı, martının trajedisi, caretta-carettalar, deniz kabuklarıyla ilgili ilginç bilgiler var. Suna, İstanbul’dan Anamur’a gelişlerini anlattığı edebî diliyle bu kez Anamur’dan İstanbul’a dönüşlerini de anlatıyor. Kitap, Karamanoğlu’nun “son sözü” ile bitiyor.

 

***

 

Karamanoğlu, kitapla ilgili notlarını almaya 1992 yılında başlamış. Aldığı bu notları 1995 yılında kitap biçimine sokmaya başlamış. Kitap için yaklaşık 300 kişiyle konuşulmuş, 30 civarında kitap-ansiklopedi-sözlükten yararlanılmış. Kitap, 28 Ekim 2003 yılında yayına hazırlanmış.

 

***

 

Yıllardır Anamur’u gazetelerde, dergilerde, broşürlerde, tanıtım kitapçıklarından okurduk. Anamur’u anlatan böylesi güzel bir kitabı okumak ve artık Anamur’un da kitaplara girmeye başladığını görmek açıkçası mutlu etti bizleri. E Yayınları’ndan 224 sayfa olarak Temmuz 2012’de gezi-anı türünde çıkan Osman Korkmaz Karamanoğlu’nun yazdığı “Anamur’da Dinlence” kitabını hâlâ okumayan varsa bir an önce okumasını tavsiye ederiz. Kitap bitince, “İyi ki Anamur’da Dinlence’yi okudum.” Diyebileceğiniz bir kitap.

 ***

Sevgili Ağabeyimiz Osman Korkmaz Karamanoğlu’na böylesi güzel bir kitabı bizlere kazandırdığı için teşekkürlerimizi sunup ellerine sağlık derken, okuyucularımıza da “Keyifli okumalar.” diyoruz.

 

mehmet_sahin1987@hotmail.com

sahin33mehmet@gmail.com

facebook.com/mehmetsahincileroglu   

twitter.com/msahincileroglu  

GSM: 0506 935 73 17

Bu haber 2177 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir