anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 39  
»Bugün 806  
»Toplam 4519612  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.225.26.44
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

2. Abdülkadir Bulut Şiir Yarışması Düzenleniyor

Mehmet Ş.OGLU

08 Nisan 2012, 14:38

Mehmet Ş.OGLU

     Yöremizin önemli değerlerine başkalarının sahip çıkarak yaşatmaya çalışması bizleri oldukça derinden üzmektedir. Elimizden geldiğince bizler bu değerlere sahip çıkmaya, bu değerleri gelecek kuşaklara aktarmaya çalışırken, bazıları bu değerlerden haberdar bile değilken bu kişilerin, bizleri ağır sözlerle eleştirip yerden yere vurması açıkçası bizleri çok ama çok üzüyor.

                             ***

     Abdülkadir Bulut…

     Şair, Yazar…

     7 şiir kitabı, 2 şiir dosyası, 2 çocuk romanı olmak üzere 11 kitabı bulunan Anamur’un kekik kokulu şairi, yazarı…

     Bulut’un ölümünden sonra tüm şiirleri “Ülkemin Şiir Atlası” adıyla önce Can Yayınları’ndan (1. baskı) daha sonra da E yayınları tarafından (2. baskı) toplu şiirler olarak yayımlandı.

     Daha önce kitaplaşmamış şiir, yazı, söyleşi ve mektupları F. Saadet Bilir ve Ali F. Bilir’in ortak hazırladığı, Abdülkadir BULUT, “Kasabalı Lorca” adlı kitapta toplandı.

    Yine Abdülkadir Bulut’un arkadaşları, sevenleri, dostları… tarafından Bulut’un sağlığında ve ölümünden sonra Bulut hakkında yazılmış şiirler, yazılar, mektuplar… F. Saadet Bilir ve Ali F. Bilir’in ortak çalışması ile “Sevgi Sözleri” adı altında kitaplaştırıldı.

     Hiç şüphesiz Abdülkadir Bulut, şiirimizde unutulmayacak bir yere sahiptir.

     “Yerel kültür öğelerini, yerel dil ve özgün imgelerle yansıtan” Abdülkadir Bulut, adına yapılacak bu şiir yarışması ile bir nebze de olsa gelecek kuşaklara çok sevdiği memleketinden uzaklarda aktarılmaya çalışılacak.

     İşte, yazımızın girişinde söylediğimiz gibi bizi üzen de budur. Memleketinde değil, memleketinden uzakta çok sevenleri tarafından yaşatılmaya, gelecek kuşaklara aktarılmaya çalışılacak olması.

                             ***

     Genel Merkezi Ankara’da bulunan Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği, geçen yıl Abdülkadir Bulut adına 1.sini, dernek adına 3.sünü yaptıkları bir şiir yarışması düzenlemişti.

     “Şiirinde kendine özgü sesleri ile önemli bir yer tutmuş şairleri onurlandırma ve genç nesillere tanıtarak yaşatmak adına, ilk 2 yıl Ergin Günçe ile başlattığı geleneksel ödüllü şiir yarışması ve anma etkinliğini 2011 ve 2012 yıllarında Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin önemli adlarından olan Şair Abdülkadir BULUT adına yapacaktır.”

     Geçen yıl “Abdülkadir Bulut Şiir Yarışması”na 40 yapıt katılmış, oy çokluğu ile birinciliği “İncirin İkinci Tadı” adlı kitabıyla Ramazan Teknikel, Övgüye Değer Eser Ödülü’nü ise “Babam Beni Niye Öldürdü” adlı kitap dosyasıyla Gökhan Arslan almıştı.

     Yarışma Seçici Kurulu’nda; Metin Demirtaş, Çiğdem Sezer, Fadıl Oktay, Ali F. Bilir, M.Mahzun Doğan, Aydan Yalçın ve Sevda Zeynep Karadağ bulunuyordu.

     Yarışmada dereceye girenlerin ödülü 5 Haziran 2011 tarihinde Ankara Türk Harb-İş Sendikası Konferans Salonu’nda yapılan törenle sahiplerine verilmişti.

                             ***

     Bu yıl, Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği adına 4.sü, Abdülkadir Bulut adına 2.si düzenleyecek olan “2. Abdülkadir Bulut Şiir Yarışması”na, geçen yıla oranla bu yıl daha çok katılımcının yarışmaya katılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

     Yarışmaya Katılım Koşulları Şöyle:

     - Ödüle, 1 Ocak 2011’den – 31 Aralık 2011 tarihine kadar yayımlanmış şiir kitabı ya da kitap oylumunda dosya ile katılınabilir. Kitap ya da dosyanın daha önce herhangi bir ödül almamış olması gerekir.
     - Kitap ya da dosyaların değerlendirilmesinde Şair Abdülkadir BULUT’un şiirine paralel olarak özgün bir anlatım, imge yapısı, sözcük ve düş gücü zenginliği ile Türkçe’nin doğru kullanımına dikkat edilecektir.
     - “Birinci” gelen yapıtın sahibine 500 TL para ödülü + Abdülkadir BULUT’un E Yayınevi’nden çıkan kitapları (Ülkemin Şiir Atlası, Sevgi Sözleri, Kasabalı Lorca) + plaket verilecektir.

     - Ayrıca bir dosya veya kitap da “Övgüye Değer Eser” ödülü alacaktır. “Övgüye Değer Eser” ödülü 250 TL+ Abdülkadir BULUT’un E Yayınevi’nden çıkan kitapları (Ülkemin Şiir Atlası, Sevgi Sözleri, Kasabalı Lorca) + plaket olarak belirlenmiştir.
     - Ödüle son katılım tarihi, 10 Mayıs 2012’dir.

     - Katılmak isteyenler, kitap ya da dosyalarından altı adet hazırlayıp, özgeçmiş ve iletişim bilgileriyle birlikte aşağıda belirtilen adrese, posta ya da kargo yoluyla ulaştıracaklardır.
     - Ödüle dosya ile katılanlar, dosyayı bilgisayar çıktısı ya da daktilo ile yazılmış olarak gönderecektir.
     - Ödül alan şairler 10 Temmuz 2012 tarihinde açıklanacaktır. Ödül töreni şairin ölüm yıldönümü olan 7 Ağustos 2012 tarihinde memleketi Anamur’da yapılacaktır.
     - Seçici Kurul: Hüseyin Atabaş, Ali F.Bilir, M.Mahzun Doğan, Gülsüm Cengiz, Fadıl Oktay, Aydan Yalçın.
     - Ödüle katılım için kargo adresi: Aydan YALÇIN
     Batısitesi Mah. Güvengir Merkez Sitesi 12. Cadde. No: 5/1 Batıkent / ANKARA

                             ***    

     Bizler bu yarışmaya çok sayıda Anamurlu hemşehirimizin katılımını bekliyoruz.

                             ***

     Abdülkadir Bulut’un çok sevdiği memleketinden uzaklarda sevenleri tarafından adının yaşatılması adına böylesi bir yarışmanın düzenlenmesi bizleri hem gururlandırıyor hem de üzüyor.

     Gururlandırıyor. Çünkü Bulut’un, Anamur dışında sevenleri tarafından adının yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması, unutulmaması sağlanıyor.

     Üzüyor. Çünkü memleketinde aynı tarz yarışmalar düzenlenerek adı yaşatılmıyor. Sadece yarışma değil, ne kitaplarını doğru düzgün bilen var ne de adına yazılmış kitapları okuyup gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacak olanlar…

     Abdülkadir Bulutlar kolay yetişmiyor.

     Sözle Abdülkadir Bulut sevilmiyor.

     Değerimize lütfen sahip çıkalım…

    

 

 

mehmet_sahin1987@hotmail.com

 

sahin33mehmet@gmail.com

 

facebook.com/mehmetsahincileroglu

 

twitter.com/msahincileroglu

 

GSM: 0506 935 73 17

 

 

Bu haber 2145 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ09 Ekim 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir