anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 44  
»Bugün 206  
»Toplam 14152836  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Anamur'da Öğretmen Olmak

Mehmet Ş.OGLU

28 Temmuz 2013, 12:41

Mehmet Ş.OGLU

Geçtiğimiz yıl bir STK’nın etkinliğinde tanışmıştık Öğretmen-Eğitimci Yazar Mansur Işıkbol ile. Etkinlik Anamur Öğretmenevi’nde idi. Etkinlik sonrası ayaküstü biraz sohbet ettik.

Bilgili, kültürlü, aydın bir beyefendi ile sohbetin tadına doyum olmuyordu doğrusu. Kalabalık dağıldı. Biz hâlâ sohbet ediyorduk. Tüm yılları dakikalara sığdırır gibiydi. Anlatacak o kadar çok şey var da anlatmaya bir türlü vakit bulup anlatamamış gibiydi.

                            ***

15 Ekim 2012 günü Yeni Anamur Gazetesi’nin organize ettiği  “Anamur’da Öğretmen Olmak- Kitap Tanıtım ve İmza Günü”nde “Anamur’da Öğretmen Olmak” kitabını imzalayıp vermişti. Kitabı bugüne kadar fırsat bulup okuyamadık.

            

                                                                  ***

Asker olduğumuz için bir süre önce yıllık iznimizin bir bölümünü kullanmak için memleketimiz Anamur’a gittik. Dönüşte Işıkbol’un kitabını yanımıza almayı unutmadık. Zaman buldukça okuduk. Kitap bir solukta bitti.

                   ***

Mansur Işıkbol, 1970 yılında Anamur İlçesi’ne bağlı Bahçekoyağı Köyü’nde stajyer öğretmen olarak atanır. Stajyer öğretmenlik yaptığı bir yılı öyküsel bir dille anlatır. Öğretmenlik yaptığı köyü ve insanlarını, zaman zaman Anamur İlçesi’ne gelerek orada tanıştığı kişileri konu edinir kitabında.

Kitapta insanların dürüstlüğü, çalışkanlığı, hoşgörülü olmaları, çalışkanlıkları, gelenek ve göreneklerini nasıl yaşattıkları, Yörük olmanın verdiği Türkmenlik duygusuyla kültürlerine sıkı sıkıya bağlı olmaları edebî bir dille anlatılır.  

Işıkbol’un öğretmenlik yaptığı 1970 ile bugünü kıyaslayacak olanlar için ideal bir kitap. 1970’li yıllardaki köy ve şehir hayatı arasında, gelenek görenekler arasında ne kadar fark var, bu kitapta bulmak mümkün.

                   ***

2010 yılında Ekrem Matbaası’nda basılan “Anamur’da Öğretmen Olmak - 1970” kitabı 212 sayfa. Kitabı temin etmek isteyenler mansurisikbol@gmail.com adresinden Mansur Işıkbol’a ulaşarak kitabı alabilirler.

                   ***

“Anamur’da Öğretmen Olmak – 1970” kitabı yazarak 1970’li yıllardaki Anamur hayatından kesitleri öyküsel bir dille anlatan Anamur Sevdalısı Öğretmen-Eğitimci Yazar Mansur Işıkbol’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Keyifli okumalar…

Sevgiyle, hoşça ve dostça kalın…

 

 

mehmet_sahin1987@hotmail.com

sahin33mehmet@gmail.com

facebook.com/mehmetsahincileroglu

twitter.com/msahincileroglu

GSM: 0506 935 73 17

 

Bu haber 2276 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir