anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 27  
»Bugün 801  
»Toplam 4567144  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.198.54.179
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

"FOTOMUZ Dergisi" Üzerine

Mehmet Ş.OGLU

26 Ekim 2013, 13:08

Mehmet Ş.OGLU

               “FOTOMUZ Dergisi” Üzerine

       Geçtiğimiz ay ilk sayısı ile okurlarına “Merhaba!” diyen “FOTOMUZ Dergisi”nin ikinci sayısı çıktı. Dergi renkli, cıvıl cıvıl, dopdolu.

       ***  

       Nisan 2011’de “Dünya Fotoğraf Sanatında Saygın Yerleri Olan Değerlerimiz Anadolu Topraklarında Sanatseverlerle Buluşuyor” adlı bir panele dinleyici olarak katılmış ve orda tanışmıştık “FOTOMUZ Dergisi” Sahibi Fotoğraf Sanatçısı Hayrettin Doğan ile. O gün, bugün hâlâ görüşürüz.

       ***  

       Bir süre önce Kütahya’ya ziyaretimize geldiği zaman dergi ile ilgili fikir alışverişinde bulunmuştuk. Böyle bir derginin çıkacak olmasına sevinmiştik. Yerelden “ulusal”a hitap etmek zordur. Bunu çok iyi bilenlerdeniz. Uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkıyordu Doğan ama, bu işi başaracağından öyle emin görünüyordu ki, hayran kalmamak elde değildi.

       ***  

       Geçtiğimiz ay “FOTUMUZ”un ilk sayısı çıktı. Dergi, bu ay ikinci sayı ile okura “Merhaba!” demenin heyecanını yaşıyor. Bir dergiyi hem “yerel”den “ulusal”a ulaştırmak hem de “ücretsiz” olarak çıkartıp okurla buluşturmak başarılması zor bir iştir. Emek ister, fedakârlık ister, özveri ister, sabır ister…

       ***  

       Fotoğraf Sanatçısı Altuğ Oymak bir konuşmasında, “Fotoğraf makinesini boynumuza değil, beynimize asmalıyız. Fotoğraf, düşünsel bir sanattır. Eğer, fotoğraf düşündüğünü gösteriyorsa sanattır. Fotoğraf, tek karede anlatım biçimidir. Bir çalışmanın ürünüdür. Fotoğraf, bir düşünce ürünü olduğu için düşünerek plânlayarak çekilir. Fotoğraf, aslında çok da uzakta değil, yanı başımızda. Fotoğraf, düşüncenin makineden geçirilerek sunulmuş hâlidir. ” diyordu.

       (1) Bir diğer Fotoğraf Sanatçısı Buket Altuğ da katıldığı bir panelde “Kendimizi geliştirdiğimiz düzeyde fotoğrafçılığa başlarız. Eğer, gerçekten fotoğrafçı olarak bu işe gönül verilecek ise, belli bir eğitim alınmalıdır. Bir fotoğraf dili olmalıdır her şeyden önce. Herkes kendi içinde biriken özgün eserleri fotoğraflara yansıtabilmelidir. Bir şair, bir yazar eserini bir bütünlük içinde nasıl oluşturuyorsa, fotoğrafçı da aynı şekilde fotoğraflarını ortaya çıkarmalıdır. Her şeyden önce, fotoğrafı çekerken o duygu hissedilerek çekilmelidir. Çekilen yerin kokusunu alarak, orayı özümseyerek fotoğrafları çekmeliyiz. Eğer, her fotoğrafçı bir sanat ürünü ortaya çıkarmak gerektiğini bilerek hareket ederse, zamanla kendi fotoğraf dilini oluşturur.” diyordu.

       (2) Fotoğrafla ilgili merak edilen her şeyi dergide bulmak mümkün. Fotoğraf seven ve fotoğrafa ilgi duyanların takip etmesi gereken bir dergi “FOTOMUZ”.

       ***

       Dergi, başta Kayseri, Artvin, Balıkesir, Samsun, Ordu, Isparta, Ankara, İstanbul, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kütahya, Bursa, İzmir, Bitlis olmak üzere yurt genelinde fotoğraf dernekleri, fotoğraf evlerine ulaşıyor.

       ***

       Böyle bir Dergi’yi okurla buluşturan Fotoğraf Sanatçısı Hayrettin Doğan’ı yürekten kutlarız. Daha nice yeni sayılarını okumak ümidiyle…

mehmet_sahin1987@hotmail.com       

        sahin33mehmet@gmail.com         

        facebook.com/mehmetsahincileroglu   

        twitter.com/msahincileroglu

         GSM: 0506 935 73 17

Bu haber 1152 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir