anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 42  
»Bugün 816  
»Toplam 4567159  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.198.54.179
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

"Medyada Sıfırdan Zirveye" Üzerine

Mehmet Ş.OGLU

10 Mayıs 2014, 00:11

Mehmet Ş.OGLU

         “Medyada Sıfırdan Zirveye” Üzerine

 

Bu köşeyi takip edenler bilir. Zaman zaman köşemizde okuduğumuz kitapları siz değerli okuyucularımıza tanıtmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda da gerçekten çok güzel bir kitabın tanıtımını yapmaya çalışacağız.

 ***

 Tanıtacağımız bu kitap, “Sıradan bir bireyin son derece sıkıntılı, yoksulluk ve yoksunluk içerisinde geçen, mahrumiyetlerle dolu hayatından kesitler içermektedir. Bazılarını yitirdiği ama elinde kalan notlarından yararlanarak kaleme aldığı bu kitap, kimsesine hiçbir zararı olmamasına karşın, adeta hayatta başarılı olmasını engellemek, hatta kendisine insanca yaşama imkânı bırakmayacak derecede mani olmak isteyen kişilerden gördüğü muamelelerin sadece birkaç örneğini, bunların da –emin olunuz ki- çok kısa bir özetini içermektedir.”.

***

Bir de bizim için bu kitap ayrı bir önem arz ediyor. Şöyle ki, Kıbrıs olaylarında Ada’daki insanlara destek vermek amacıyla Anamur’da kurulan Kıbrıs’ın Sesi Radyosu’na 1964 yılında 6 ay çalıştırılmak üzere görevlendirilen fakat 42 ay Anamur’da kalan (Aslında kalmaya zorlanan) Değerli Ağabeyim Saffet Soykal’ın özellikle Anamur ile ilgili anılarını okumak açısından çok önemli bir kitaptır. Bazı okurlarımızın hangi kitaptan bahsettiğimiz konusunda sabırsızlık içinde olduklarını biliyoruz. Tabi ki de Değerli Ağabeyim Saffet Soykal’ın “Medyada Sıfırdan Zirveye” adlı kitabından bahsediyoruz. Bu mert, bu dürüst, bu sözü-özü bir insanın, bu yiğit insanın “Medyada Sıfırdan Zirveye” ismini taşıyan kitabı öyle sıradan bir kitap değil. Özellikle Kıbrıs'ın Sesi Radyosu için araştırma yapacak olan arkadaşlar için bir başucu kitabı diyebiliriz. Gazetecilik mesleğinde yaklaşık 58 yılı geride bırakan Değerli Ağabeyim Saffet Soykal’ın çocukluğundan başlayarak Kıbrıs'ın Sesi Radyosu'nda çalışmak için Anamur'a gelişi, Anamur’da yaşadıkları, Anamur’dan Kıbrıs’a dönüşü ve daha pek çok önemli konu sadece bu kitapta yer alıyor. Kitabı okumaya başladığınız zaman kitabın ne zaman bittiğini anlayamayacaksınız.

             

 ***

İşte siz değerli okuyucularımız için “Medyada Sıfırdan Zirveye” adını taşıyan kitaptan önemli bulduğumuz bazı noktalar… “24 Ekim 1956’da, yani Birleşmiş Milletler gününde gazeteciliğe, Rum Basın Özetleri sütunu ile başlıyorum.”(S.68)

***

“Haziran 1964 ortalarında, görevde veya Bozkurt Gazetesi’nde dinleme yaparken radyolardan birden “Anamur Yolları, Yar Yar Yar, Yar Amman” türküsünü işitiyor, hiç de aşina olmadığımız yeni bir dalga uzunluğunda yayın yapan bir radyo keşfediyordum. Türküler-şarkılardan başka bir yayın yapmayan bir yeni radyo evinin olduğuna hükmediyordum. Eylül ayından itibaren haber ve basın özetleri yanında yorumlar ve Ankara Mektubu gibi programların yayınlandığını öğreniyordum. Aralık ayının 7.günü beni T.C. Büyükelçiliği Basın Müşaviri Selahaddin Sonat aratıyor, “Gel, görüşelim.” diyordu. Gittiğimde teşkilatın(Türk Mukavemet Teşkilatı) bana Anamur’daki Kıbrıs’ın Sesi Radyosu’nda Rumca spikerlik görevi verdiğini, kimseye söylemeden 15 Aralık 1964 Pazartesi sabahı erken saatte rahmetli eşim ve iki kızımla o zaman Lidra Palas baritkatı trafik ışıkları yanındaki büronun binasında hazır olmamı belirtti. Görev süremizin 6 aylık olacağını, kendimizin istemesi halinde bunun altı aylık sürelerle devam edebileceğini bildirdi.”(Sayfa 286-287)

***

 “Anamur Radyosu’nda(Resmi adı “A” Servisi) eski müdür Erhan İmset istifa ederek Amerika’nın Sesi Radyosu’na atanmış, yerine de Ankara’dan “A” Servisi’ne, babası askeri darbede, terfi beklerken ordudan çıkarıldığı söylenen, Metin Güner atanmış bulunuyordu. Müdürle tanışıldıktan sonra çalışma şekil ve saatleri konuşuluyordu. İlk gün dinlenme günü kabul edildiğinden göreve yeni gelenlerin ertesi gün işbaşı yapmaları kararlaştırılıyordu. Sabah sabah Çıngay’dan telex’te bir mesaj bize “Geçmiş olsun ağabeyler, sağ salim varmış olduğunuz görevinizin hayırlı olmasını diliyorum.” demekteydi. Türkçe haberler, “A” Servisi’nden Candan Çıngay ve arkadaşlarınca hazırlanarak gönderiliyordu. Teki(Tekiettin) Münir, Ahmet Şevki(Cem) ve Fuat Veziroğlu Türkçe haberleri okuyorlardı. Teki Münir kendisini ağırdan satıyor ve kendisi dâhil herkes “Spiker” rağmen diğer çalışanlara karşı “Baş Spikerlik” taslıyordu. Günde 2 veya 3 haber bülteni(sekizer dakikadan) okuyor, sonra tüfeğini alarak üveyik veya bulursa keklik, tavşan avına çıkıyordu. Ahmet şevki(Cem), rahmetli Kemal Âşık tarafından Ankara Radyosu(Sonradan TRT Kurumu) için hazırladığı güncel haber ve Rum basınından olayları “A” Servisi’nde onaylanıp gönderildiği şekliyle okuyordu. Türkçe haberlerde en önemli görevi Fuat Veziroğlu yapıyordu. Veziroğlu güncel olayları, aynen Nacak Gazetesi’nde yaptığı gibi yorumluyor, dere tepe dümdüz eleştiriler yapıyordu.” (Sayfa 295)

***

“İngilizce haberlerde Cafer Mehmet tek başına çalışıyor ve o mükemmel İngilizcesi ve hamaratlığıyla her haberi çevirerek bültenlerinin beğenilmesini sağlıyordu. Rumca haberlere gelince o serviste Hasan Fehmi(Filo) ve Hilmi Murat çalışıyorlardı. Ancak Hilmi Murat çeviri bilmediği için Hasan Fehmi kendisine Türkçe haberleri Rumcaya çevirerek dikte ettiriyor, sonra da işinin az ve önemsiz olduğunu kamufle etmek için Hilmi okuma işlerini de yapıyordu. Türkçe haberler günde üç kez yayınlanıyor Rumca ve İngilizce haberler ise öğleyin ve akşamleyin yayına giriyordu.” “Sayfa 296) *** “Amerika aleyhindeki, birinci, ikinci ve üçüncü yorumdan sonra durumun aynen devam etmesi üzerine, İncirlik Üssü’nden havalanan 2 adet F-100 savaş uçağı, Anamur Radyosu üzerinde, çalışanlarını taciz ve korkutma amaçlı uçuşlar yapmış ve iki verici antenler arasından yan yatarak uçuyor, sonra da geri üslerine dönüyorlardı.” Sayfa 314-315)

***

“Anamur, Adadaki Türklerin radyo yayın ve sinyallerinin en iyi alınabileceği, Kıbrıs sahillerine Türkiye’nin en yakın güney noktasında kurulan radyosu Kış mevsiminde Toros dağları vadilerinde esen ayaz, Yaz’da ise son derece sıcak bir konumda bulunuyordu.” (Sayfa 328)

***

Değerli Ağabeyim Saffet Soykal’ın anılarından oluşan “Medyada Sıfırdan Zirveye” adını taşıyan kitabı, bir solukta bitecek bir kitap. 444 sayfadan oluşan kitap, Moss Yayıncılık tarafından yayınlanmış. Okumayanlar varsa bir an önce temin edip okumalarını öneririz.

Ellerine sağlık mert insan… Keyifli okumalar… Sevgi ve dostlukla kalınız…

 

Mehmet ŞAHİNCİLEROĞLU

0506 935 73 17

mehmet_sahin1987@hotnmail.com  sahin33mehmet@gmail.com

mehmetsahincileroglu@hotmail.com  mehmetsahincileroglu@gmail.com

Bu haber 1051 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir