anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 34  
»Bugün 859  
»Toplam 4571975  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.163.22.209
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

EĞİTİMCİLER, SÖZDE BİLİM ADAMLARI NEREDEYDİNİZ?

Veli BİLİCİ

12 Aralık 2016, 21:40

Veli BİLİCİ

Muhatabını Arayan Yazılar:         

EĞİTİMCİLER, SÖZDE BİLİM ADAMLARI NEREDEYDİNİZ?

Öğrenim hayatım süresince seviyesi ne olursa olsun okuduğum tüm okullarda dersime giren öğretmenlerin/hocaların tamamının yetkin/yeterli öğretmenler/hocalar olduklarına inanırım.  Hep kendimi şanslı hissederim.  Üniversal eğitimim dönemindeki hocalarımın, eğitim yönetimi, teftişi, planlaması ve ekonomisi bölümündeki hocalarımın alanlarındaki çalışmalarının yeterliliği konusundaki düşüncelerimde ise tamamen üst seviyelerde tutardım, öğretmenlerimi. Yetkin ve yeterliler derdim. Yıllarca onların alanlarında ürettikleri ve yayınlayarak eğitim bilimlerinin ve eğitimle ilgilenenlerin yöneticisinden – öğretmenine - öğrencisine hizmetine sundukları güzide yayınlarını/kitaplarını edinmeye çalışıp okuyarak bir yandan gelişmeye/yetişmeye, bir yandan da uygulamaya çalıştığımız günleri düşünmeden edemiyorum.  Ne kadar mükemmel donanımlı hocalar diye düşündüğüm, üzerimizde emekleri olduğuna inandığım,  hocalarım.

Milli Eğitim Sistemi içerisinde görev yaptığım her birimde işleri yürütürken, görevimi yaparken yaptığım hemen  her çalışmada sadece ben değil biraz da siz vardınız, Siz… Sizler… Sizler  vardınız öğretmenim/öğretmenlerim.  Öğretmenlik, yöneticilik ve teftiş-denetim alanlarında çalışarak uzun yıllarımı geride bırakırken yöneticilik, liderlik, öğreticilik, rehberlik, araştırma uzmanlığı, sorgu yargıçlığı gibi her biri birer yeterlik alanı olabilecek türden rollerimi eğitim sistemi içerisinde yerine getirirken, bu rollerimi oynarken, denetlediğim kurumlarda görevli memurlara, öğretmenlere ve yöneticilere, yönlendirme, yol gösterme, güdüleme, moral verme, değerlendirme, yargılama görevlerimi yerine getirirken eşit ve adil davranış sergilemekten gayrı bir davranış içerisinde bulunmadım. Beni Devlet okuttu, Devlete borçlu hissederek yürüttüm görevlerimi. Sizden öğrendiklerimi paylaştım eğitim işgörenleriyle. Öğrettikleriniz için teşekkür ediyorum. Buraya kadar her şey güzel gibi gözükse de cümlemin burasında bir “ancak” kelimesiyle devam etmek istiyorum yazıma.

Ancak;  Türk Eğitim Sisteminde teftişin tarihsel gelişimini anlamak için “Cumhuriyet Öncesi” ve “Cumhuriyet Sonrası”  diye ayırarak incelememiz gerekir dediğiniz eğitim sisteminin teftiş ayağının, Türk Eğitim Sistemi içinde 1838 yılında hayata geçirilen müfettişlik mesleğinin 26-27 Kasım 2016 tarihlerinde TBMM’de 6764 sayılı "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" görüşülürken, “Denetimle İlgili Maddeler” görüşülürken, siz; üniversitelerin eğitim ve yönetim bilimleri kürsülerinde görevli, siz muhterem hocalarımızdan bir ses-seda çıkmadı. Oysa çok şey beklemiştim sizden. siz, bize/öğrencilerinize böyle bir davranış şekli öğretmemiştiniz. Gıkı bile çıkmayanlar…

Nerelerdesiniz? Bilim adına, eğitim bilimleri, yönetim bilimleri adına söz sahibi olanlar,  nerelerdesiniz?   “Nerelerdesiniz?” Sorusunu sorarken, komisyonu bu konuda/mesleğin gerekliliği/yetişmiş insan gücünün gerekliliği ve önemi hakkında bilgilendirme aşamasında nerelerdeydiniz? 

Veli BİLİCİ

Bu haber 1424 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir