anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 21  
»Bugün 730  
»Toplam 13827567  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.188.113
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

HEYKEL SANATÇISI MAKSUT KESİCİ

İlknur BAKIŞ

01 Kas?m 2012, 21:56

İlknur BAKIŞ

Uzun bir aradan sonra penceremi sizlere bir sonbahar günü açıyorum ve karşımda bir ceviz ağacı ile onun altında çalışan, tam bir yeşilci heykeltıraş sanatçı dostun Maksut KESİCİ’nin hikâyesini anlatıyorum…

Rize Çamlıhemşin Dikkaya Köyü’nde doğan Sanatçı Maksut KESİCİ, uzun yıllar İzmir’deki atölyesinde, metal tasarımı üzerinde çalışmalarını sürdürmüş, ardından bir gün ailece yaptığı Ödemiş Kuyucular Köyü gezisi esnasında, yol üzerindeki ceviz ağacını görüp durmuş,  sanatçı ruhunun verdiği duygu selinde bu ağacın görkeminden öylesine etkilenmiş ki sonunda bu ceviz ağacının bulunduğu yere yerleşmeye karar vermiştir.

 

 

Eserlerinde doğal ya da endüstriyel nesneleri yeni bir düzen içinde sunan sanatçının sanatına ilişkin paradigması, atığa doymuş doğayı yeni kişisel atıklarıyla daha da açmaza sokmak değil, bilakis onun yükünü hafifletmek, bunu yaparken de doğayı en çok yoran endüstriyel nesneleri ve atıklara yeni form kazandırmak, yeni bir düzen yaratma beceri ve ahengiyle sanatsal ürünlerine ulaşmakta kendi yolunu aramaktır.

 

 

 

2003 yılında İzmir Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü “Sanat Eserlerini Belirleme Komisyonu” tarafından eserlerinin sanat niteliği taşıdığı sonucuna varılan sanatçı, Avrupa ülkelerinden Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan, Slovakya, Litvanya, Letonya, Polonya ve İtalya’yı, ayrıca Gürcistan ve Kıbrıs Türk Halk Cumhuriyeti gezilerinde  bu ülkelerdeki heykelleri ve sanat atölyelerini inceleme fırsatını bularak,  heykel sanatına bakış açısında önemli bir gelişim sağlamıştır.

Halen İzmir ve Aydın’daki atölyelerinde çalışmalarını sürdüren sanatçının 2010 Turgut Pura Vakfı İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödülü (“Aşk” Adlı çalışması), 2009  EGE-ART Sanat Günleri Ege Üniversitesi Sanat Galerisi “Çatış-ma” adlı eserle, 2008 Gazi Üniversitesi-Güzel Sanatlar Fakültesi- Türk Dünyası’nda Savaşların Sanattaki İzleri -konulu etkinlik ödülü (“İnsanlığım Kirlenmeden Önce” adlı  çalışması),2008 Turgut Pura Vakfı Pervin Özdemir Heykel Özel Ödülü (“İçiçe” adlı çalışması) ile birçok ödülü ve 12 kişisel, 8 karma olmak üzere, katıldığı bir çok sanat bienali ve uluslar arası sergilemeleri vardır.

Çalışmalarında ki ilhama ve şuan yaşadığı yere vesile olan ceviz ağacı hakkında bakın sanatçı Maksut KESİCİ  bize neler dile getiriyor…

‘’Bir gün ceviz ağacının dibinde otururken, ağacın yaprakları ve dallarından gökyüzünü göremedim. Nedendir bilmiyorum, orada Nazım’ın şiirini mırıldanmaya başladım.

Başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda,
Budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

Cevizin dalları nasıl ki bana gökyüzünü göstermemişse, Nazım’ı da ne sevgilisi ne de polis görebilmişti ceviz ağacında.

 

                      

 

Görkemli ceviz ağacının altında plastik sandalye ile oturmak ceviz ağacına saygısızlık gibi geldi bana. Yan komşumuz kışa hazırlık yapıyordu. 50 yıllık bir çitlembik ağacının kütüğünü odun olarak kullanacaktı. Fakat ben bu iki kütüğü gözüme kestirmiştim. Sıkı bir pazarlıkla 2 torba kömüre 2 kütüğü takas usulü anlaştık. Kütükler eve geldi. Bu kütükleri ve atölyemdeki metal malzemeleri birbirine kaynaştırıp, devasa ceviz ağacına ve Nazım’a yakışır bir koltuk yapmaya karar verdim. Böylece çitlembik ağacının Nazım Koltuğu’na dönüşümü gerçekleşti.

Bilindiği gibi Nazım Hikmet Ran 3 Haziran 1963 tarihinde vefat etmişti. İlginç bir tesadüftür ki Nazım Koltuğu’nda kullandığım çitlembik ağacının toprakta bir fidan olarak filizlenmeye başladığı tarihle Nazım’ın ölüm yılı aynıdır. Yani çitlembik ağacı 50 yaşındadır. Mezarını ülkemize getiremedik. Fakat ben kendi adıma ona bir koltuk hediye ederek usta ve evrensel şairimizi anmak istedim. ‘’

İletişim Bilgileri, Heykel Sanatçısı Maksut KESİCİ

e-mail: maksut.kesici@hotmail.com

Bu haber 32109 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Anamur’da doğalgaz çalışmaları03 Ekim 2023

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir