anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 25  
»Bugün 432  
»Toplam 14150179  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

YALNIZCA BARIŞA TARAFIZ SERGİSİ

İlknur BAKIŞ

08 Ocak 2013, 20:52

İlknur BAKIŞ

14 İL’DE EŞ ZAMANLI  “YALNIZCA BARIŞA TARAFIZ SERGİSİ”

05/01/2013 tarihinde ‘’Savaşa Karşı Sanat’’ düşüncesi ile yola çıkan yaklaşık 300 Barış gönüllüsü sanatçının katılımıyla;  14 il çapında ( Adana, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ordu, Trabzon, Şanlıurfa, Van) eş zamanlı olarak ‘’YALNIZCA BARIŞA TARAFIZ’’ temalı sergiler düzenlendi.

 

                 

14 İl’de eş zamanlı gerçekleşen sergi 12 Ocak tarihine kadar açık kalacak olup, sonrasında İstanbul’da genel bir sergi de birleşecek. Sanatçılar sergiler sonrası projeyi Uluslararası platforma taşıyacaklarını belirterek,  ‘’Yalnızca Barışa Taraf’’ olduklarını dünyaya göstereceklerini dünya liderlerinin ve toplumların,  bunu hatırlamaya ihtiyaç duyduklarını, dil, din, ırk, etnik köken ayırt etmeden, evrensel barış için seslerini duyurmaya devam edeceklerini dile getirdiler.

Proje, Vedat  ÇALIK’ ın  face üzerinde yaptığı bir paylaşım ortaya atılmış daha sonra  oluşan bu olgu,  Berrin İLHAN ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi G.S.T.F.  Yrd. Doç. Dr. Şükrü KARA’ nın önderliği ve 14 ildeki sanatçıları bir araya getiren birbirinden değerli sanatçıların organizasyonu oluşturmalarıyla hayat bulmuştur.

Bakın Barışa taraf sanatçılarımız bildirgelerinde başka neler dile getiriyorlar;  

 

 

 

 "Ülkemizin dört bir yanından sanatçılarımızın katılımı ile oluşturduğumuz bu birliği, BARIŞ adına çevreleyerek şekillendirdik. Büyük bir özveri ve emek harcanarak, sanatçılarımızın DÜNYA BARIŞI adına bu kutsal ve onursal olguya gönülden katkıları ile sanatın ne denli büyük bir güç teşkil ettiğini duyurmak istedik; Sanatın birleştirici ve uzlaştırıcı yapısı adına bir küçük kıvılcım, ışık olmak istedik.

''Ben yalnız barışsever değil bir barış savaşçısıyım. İnsanlar savaşa savaş açmadıkları sürece hiçbir şey savaşları ortadan kaldırmayacaktır.'' ALBERT EINSTEIN 'ın bu anlamlı sözü, barış adına verilen mücadelelerin ne denli büyük bir anlam taşıdığını göstermektedir. Sanatın çoklu dilinde, özgürleştirici ve bağımsız yapısı ile BARIŞ müjdecisidir sanat ve sanatçılar. Milletleri aynı şemsiyenin altında toplayan, merkezinde insan olan sanatın ve çağdaş sanatçıların barışa kayıtsız kalması düşünülemez...

Aydınlanma yolunda ki en güçlü bireydir sanatçı. Küresel eşitsizliğin ve sömürünün yarattığı yoksulluk, açlık ve bu açlığa eklenen savaş ve çatışmalar, insanın en temel evrensel hakkı olan "yaşama hakkını elinden alırken sanatın ve bilimin de özgürleşmesi mümkün görünmemektedir. Sanatın barışçıl ve birleştirici yaklaşımı ile bu sanatsal birliğin içindeyiz ve tüm duyarlılığımızla BARIŞA TARAFIZ.

Umudun azaldığı bu çetrefilli savaş oyunları arasında ne kadar canımız yansa da, umut etmeye devam edeceğiz ve dünya sanatçıları olarak aynı idealde, aydınlık bir gelecek umudu ile her türlü şiddet ortamından uzaklaşmak ve kardeşçe yaşamak adına bu sergilerimizi her sene tekrar ederek sesimizi milyonlara duyurmaya devam edeceğiz.  ATATÜRK'ün tüm dünya insanları için söylediği ''Yurtta sulh, dünyada sulh '' sözünün insani önemine bir kez daha dikkat çekerek barıştan yana olmak da biz sanatçı duyarlılığının kaçınılmaz sorumluluğudur...

Barıştan ve halktan uzaklaşan sistem, yok olmaya mahkûmdur!

Bu bir sanatçı ayaklanması değildir, yalnızca barışa tarafız söyleminin sanatla ifadesidir. Sanatçıların gönüllü katılımıyla gerçekleştirilen bu projenin, hiçbir kurum, siyasi parti, dernek ile ilişkisi bulunmaması da sanatın kendi öz benliği içinde bağımsız ve özgür iradesine en güzel örneklerden biridir.

Özgürlük ve barış var olduğu sürece sanat, hayatı anlamlandıran ve geliştiren bir olgu olarak toplumlara ışık tutmaya devam edecektir.’’

İLKNUR BAKIŞ/İZMİR

Bu haber 2956 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir