anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 23  
»Bugün 383  
»Toplam 14150130  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Öğretmen BENİSA

İlknur BAKIŞ

08 Eyl?l 2012, 11:13

İlknur BAKIŞ

           Biyografik roman özelliğini taşıyan 3 ciltten oluşan, Öğretmen Benisa bir Huriye SARAÇ yapıtıdır. Babasının verdiği ve yaşam öyküsündeki ismiyle Öğretmen Benisa için,  şu ana kadar bir sürü övgü dolu sözler,  enstitülü bir öğretmene yakıştırılamayan yergiler, kısaca güzel- çirkine dair her ne varsa yazılıp çizilmiş, söylenmiş. Büyük istek ve merakla okuyup bitirdiğim bu eser için bende düşüncelerimi sizlerle paylaşmadan geçemedim.

İtiraf etmeliyim ‘’Öğretmen Benisa ‘’ son zamanların beni en çok etkileyen kitaplardan biri olmayı başardı. Konusu ve akıcı dili ile adeta bir girdap gibi sizi içine çeken, düşündürücü, ya sonra? Sorularınızın bitmediği,  yer yer gözyaşlarına hâkim olamadığınız, kimi zaman hayatın çarkına kahrettiğiniz ve sonunda kitap bittiğinde, elinizdeki sanki bir kitap değil de Öğretmen Benisa’nın ta kendisiymiş gibi başköşeye oturttuğunuz değerlileriniz arasına girecek, okunası ve okutulması hatta perdeye geçirilmesi gereken harikulade bir eser...

 

  

Kimin hayatı inişli ve çıkışlı olmamıştır ki? Birçoğumuzun hayatında mutlaka sıkıntıları, üzüntüleri, çıkmazları olmuş, sonunda da her kışın bir baharı, her yokuşun bir düzlüğü elbet vardır dedirtmiş, hatta öyle olduğunu da yaşanmışlıklarımız göstermiştir bizlere.

Bir yandan, 40’lı yıllarda toplumun en güçlü sivil örgütlenme modellerinden biri olan Köy Enstitülerinin var oluş, aydınlanma çabalarıyla birlikte kendi ve memleket yaşanmışlıklarını bir araya yoğurarak bizlere aktarırken, bilerek yada bilmeyerek o yılların Türkiye’sine de ışık tutup, kaynak olmuş.

Bir yandan da böylede olmaz ki dedirten hayat hikâyesiyle, acılarını, umutlarını, direnişlerini, demet demet önümüze sermiş, akıcı, temiz, yalın anlatımıyla kimi zaman yerel ağızları ile kâh bizi bir at arabasının üstünde, engebeli, çamurlu yollarında bata çıka yanında taşımış, kâh yediği darbelerin acısını bedenimizde hissettirerek, beyaz perdeye aktarılacak kıvamda yüreklerimize kor, benliğimize yıldırım gibi düşmüştür.

Bir zamanlar okumuş olduğum Ayşe Kulin’e ait,  Adı Aylin ve Füreyya kitapları sonrasında hayata bakış açım değişmiş. Yaşadığım anı en iyi şekilde değerlendirmem gerektiğini, isteklerimi, hedeflerimi asla ertelemem gerektiğini öğrenmiştim. Huriye Saraç’ın Öğretmen Benisa’sını okuduktan sonra ise, bezmişlik zamanlarımızda mücadeleyi, müsrif zamanlarımızda tutumlu olmayı, aza kanaat etmeyi, isyankâr anlarımızda ise şükretmemiz gerektiğini, en önemlisi de ‘’bir lokma bir hırkanın’’ ne demek olduğunu çok iyi öğrendim.

Her okuyanın benliğine kazınacak olan Öğretmen Benisa’yı edebiyatımıza ve okuyucularına kazandırdığı için Sayın Huriye SARAÇ’A teşekkür ediyor, özelliklede genç kızlarımızın bu kitabı mutlaka okumalarını, tavsiye ediyorum.

 

 

 

Huriye Saraç öğretmenimize her ne kadar hak verip,  daima yanında olduğumu bilmesini istesem de; Almış olduğum eğitimlerde daima olaylara objektif bir nevi kuşbakışı bakmayı ve empati kurmayı benimsediğim için, kendisinin de geçmişliklerinde aynı gözlüğü takarak,  empati kurmasını, geçmişte ve gördüğüm kadarıyla,  hala nefret ettiği üvey analarının, o anki koşullarda, kendilerince sıkıntıları olabileceğini, küçük yaşlarda kendisinin bunu görememiş olma ihtimalini, gelişen ve yaşadığı olaylara önyargılı bakmış olabileceğini, dolayısıyla da bugünlere de o günkü sadece karanlık izlenimlerini taşımış olabileceğini düşünmesini, şimdiki benliğiyle o zamanki ortam ve olaylara geri dönüp bir kez daha değerlendirmesini,  geçmişle olan hesaplaşmasını bitirmesini ve artık huzura kavuşmasını diliyorum.

Sevgili Benim Öğretmenim! Lütfen 3.cild sonrası, 4.cildini de yazmanı dört gözle bekler, hürmetle ellerinden öperim. Kitaplarını okuyup seni öğretmeni belleyen binlerce saçı iki belikli öğrencilerinden.

 

İlknur BAKIŞ/İzmir

Bu haber 3849 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir