anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 20  
»Bugün 421  
»Toplam 14150168  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Güneş Misin Rüzgâr Mı?

İlknur BAKIŞ

25 Haziran 2016, 00:23

İlknur BAKIŞ

                    Güneş Misin Rüzgâr Mı?

 

 

 

M.Ö. VI. yüzyıllarında yaşadığı ve eski Yunan'da zengin bir adamın kölesi olduğu varsayılan Ezop fabl denen öyküleriyle ünlüdür. Fabl, hem didaktik, hem de dramatik bir türdür. Birçoğumuzun okul dönemlerimizden okuduğu, Fransız yazarı la Fontaine'in fabllarına da esin kaynağı olan “Ezop Masalları” anlattığı öykülerle yüzyıllar sonrası bile günümüzde yaşama ilişkin öğüt ve insanlık adına ders vermelerinde,  geçerliliğini korumaktadır.

 

Bir gün güneş ve rüzgâr kimin daha güçlü olduğunu tartışıyorlarmış.

 

Rüzgâr güneşe dönerek;

 

-Ben sana daha güçlü olduğumu kanıtlayacağım. Şu karşıdaki paltolu yaşlı adamı görüyor musun? Paltosunu senden daha hızlı çıkaracağıma bahse girerim demiş.

 

Güneş bir bulutun arkasına çekilmiş ve rüzgâr kasırga şiddetinde esmeye başlamış. O kuvvetle estikçe ihtiyar adam paltosuna daha sıkı sarılıyormuş. Sonunda rüzgâr pes edip durmuş.

 

Güneş bulutların arkasından çıkıp yaşlı adama nazikçe gülümsemiş. Çok geçmeden adam alnındaki teri silip paltosunu çıkarmış.

 

Sonra, güneş rüzgâra dönerek;  Nazik ve dostça davranışın, şiddet ve güç gösterisinden daha etkili olduğunu söylemiş.

 

Ezop’un bu minik ders verici hikâyesinden de anlaşılacağı gibi, devir-i alem değişse de, yaşananlar demek ki hep aynı. İnsan olmanın erdeminden uzaklaştığımız, kendimizi ve çevremizi zorladığımız zamanlarda bu tip küçük hikâyeler, yanlış giden yönleri nede güzel işaret ediyorlar. Ah bir de o işaretleri anlayabilecek kadar güçlü ışığa sahip olunabilse, İşte o zaman içinde yaşadığımız evren çok daha yaşanabilir hale gelmez miydi?

 

Günümüzün yorucu ve yıpratıcı koşulları arasında hayat mücadelesini verirken, gerek günlük yaşamda gerekse iş hayatımızda kendimizi ve sevdiklerimizi hatta hiç tanımadığımız birçok insanı gereksiz yere, haksız yere üzdüğümüz, saldırgan davrandığımız anlar olabiliyor, işin kötü yanı, birçoğu bu davranışlarının farkında lığın da olamıyorlar. Kırıp dökmeden, bağırıp çağırmadan var olabilmek varken, seslerini yükselttikçe, güçlerinin de yükseldiğini düşünenler bilmiyorlar ki bu tavırlarıyla, çevresindeki ışıkların yerlerini tek tek karanlığa mahkûm ediyorlar.

 

Bunaltıcı yaz sıcaklarının başlamış olduğu şu günlerimizde, yarınınızın sizin için nasıl bir gün olacağını sizin davranışlarınız belirleyecek. Soruyorum size,  yarınınızda güneş mi olacaksınız, rüzgâr mı? İçiniz sımsıcak ve insanlara yansıtacak kadar güçlü müsünüz, yoksa içiniz öfke dolu, insanları kıracak kadar sert misiniz? Seçim sizin!

 

Güzel bir yaz sezonu geçirmeniz dileklerimle sevgimle ve ışıkla kalınız!

 

İlknur BAKIŞ

www.ilknurbakis.com

ilknurbakis@hotmail.com

Bu haber 3441 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir