anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 31  
»Bugün 490  
»Toplam 14150237  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLK KONUĞUM ÖNDER AYDIN

İlknur BAKIŞ

12 Mart 2012, 21:29

İlknur BAKIŞ

SANATIN İÇİNDEN,

İLKNUR BAKIŞ’IN PENCERESİNDEN

 

 

            

                  İLK KONUĞUM ÖNDER AYDIN

 

Penceremi bugün sizlere ilk olarak, Anadolu uygarlıklarını figüratif ve geometrik formlarda, fırçasıyla günümüze kadar taşıyan, değerli eğitmen, Ressam Önder Aydın’ı tanıtmak, onun özgün eserlerini paylaşmak için açıyorum.

 

         Önder Aydın Kimdir?

 

        

1955 Ordunun sahil şeridindeki kazaların içinde,  Etiler’den Perslere, Frikler’den Amozonlar’a,  nihayetinde Türklere kadar uzanan en eski maziye sahip Perşembe kasabasında gözlerini açmıştır.  Karadeniz’in tabi limanlarından biri olan,  eski adı ile Vona Limanının tarihi dokusunu soluyup,  deniz ticareti yapan denizcilerin,  amazon efsaneleri kulağına kuvvetlice üflenmiş olmalı ki bugün kendisini,   Anadolu uygarlıklarını, günümüze en güzel şekliyle harmanlayarak yorumladığını görüyoruz.

 

     

 

1979’da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümünü bitiren Aydın, lisans tamamlayıp, uzun yıllar sanat eğitmenliği yapmıştır. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği yönetim kurulu, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyeliği, Ankara Çağdaş Sanatlar Vakfı(ÇAĞSAV) ile Yeniden Sanat Grubu, Grup Tayf’ın kurucu üyeliği, Çorum, Gaziantep 1.Uluslararası Ressamlar çalıştayı, Sapanca Portakal Çiçeği II. Uluslararası Sanat Kolonisi etkinlikleri, Devlet Resim ve Heykel,  Şefik Bursalı,  Mustafa Ayaz Müzesi yarışmaları seçici kurul üyelikleri yapmaktadır.  Ulusal ve Uluslararası Sanat Festivallerinde eserleri sergilenen Aydın’ın yaptığı çalışmalar birçok çocuk kitabında, sanat dergisi, katalog ve basında yer almış, sanata dair yazıları yayınlanmıştır.

 

Sanatçının resimlerinin esin kaynağı, Anadolu Uygarlıklarına ait heykeller, mozaikler, rölyefler, fresko ve lahitlerdir. Yağlıboya tekniğinde resmedilmeleri zor olan bu görsel değerleri resmin arka planında figüratif veya geometrik formlarla yeniden yorumlayıp, resmi bunun üzerine inşa etmektedir. Onun resimlerinde zaman kavramı yok olur. Tarihsel süreçte günümüzden, geriye doğru göndermeler yapar. Fantastik ve sürrealizme yakın bir anlatım dili vardır. Evrensel Türk Resminin kendi kimliğini yaratmasında Anadolu Uygarlıklarının temel alınması gerektiğine inanır. Ona göre Türk sanatçısının parmak izi bu topraklardaki on bin yıllık “Görsel Tarih” tir.

 

     

 

21. Kişisel sergisini açan sanatçı,400 ün üzerinde yurt içi ve yurt dışı karma sergilere eserler verdi. Başta Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Kültür Bakanlığı ile Ankara Valiliği, Ordu Valiliği, Kastamonu Valiliği, T.C Ziraat Bankası, Emlak Bank, Türkiye Kalkınma Bankası, Vakıfbank, Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi, Sanko Holding, Çorum Belediyesi Kent Resim ve Heykel Müzesi adına ve şirketler, özel koleksiyonlar ile ABD, Fransa, Rusya gibi ülke özel koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır.

 

Sanatçı çalışmalarını Ankara’da kendi atölyesinde sürdürmektedir ve altı yıldır Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

 

İLETİŞİM;  Önder Aydın Çetin Emeç Bulvarı 1042. Cadde 1293. Sokak No:5/2 Aşağı Öveçler

Çankaya / ANKARA

 

 e-posta: onderaydin@gmail.com

 

 

İlknur BAKIŞ

Ressam/Yazar

Bu haber 33009 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir