anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 34  
»Bugün 449  
»Toplam 14150196  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

PENCEREMİ AÇTIM! - SELİN MELEK AKTAN

İlknur BAKIŞ

02 Haziran 2012, 20:41

İlknur BAKIŞ

Ağaçların en güzel hallerine büründüğü zamanda etrafımız rengârenk güller, erguvanlar ile donatılmışken, görünümüyle her daim karşımızda doğanın bezenmiş bahçelerinden esintiler getiren, Sanatçı Selin Melek Aktan Hanımı görüyorum.

 

On parmakta on marifet sözünün söylenmesi gerektiği istisna yaratılışlardan birinin durağı Selin Melek AKTAN Hanım olmalı diye düşünmeden de geçemiyorum. Neden mi? Nedeni çok açık. Güzel, zarif, kültürüne bağlı, yardımsever, hoşgörülü, alçakgönüllü, dostane oluşunun yanı sıra,

 

O bir Doktor, O bir modacı, O bir tasarımcı, O bir heykeltıraş, O bir ressam, O bir şair, O bir gazeteci-yazar, O bir besteci, O bir ses sanatçısı, O kadınların yapacaklarının sınırlarının genişliğini gösteren, öncü duruşuyla girdiği her dalda başarılarını kanıtlamış örnek bir sanatçı.

 

Hal böyle olunca hayatında yaptıkları da dolu dolu oluyor…

 

   Selin Melek AKTAN

 

Annesinin büyük ısrarları neticesinde Cerrahpaşa tıp fakültesine girip,  eğitimini tamamlamış, ardından diplomasını annesine hediye ederek, çok arzuladığı moda tasarım bölümünü okumak için Londra yollarına koyulmuştur. London College’de moda tasarımı alanındaki eğitimini tamamladıktan sonra designer olarak çalışmış, 

                   

 

Bu arada tıp fakültesinde aldığı anatomi bilgisini de boşa atmayarak,  insan figürü ağırlıklı heykel çalışmaları yapmıştır. İlk heykel sergisini ise 2003 de USA da gerçekleştirmiştir.

 

Yurt dışında ülkemi temsil edeceksem resimlerime kendi kültürümüzden bir şeyler katmalıyım diye düşünen Aktan, Anadolu motif ve renklerinden esinlenerek hazırladığı ilk oriental koleksiyonunu Yunanistan'da sergilemiş, 2004 yılında aynı koleksiyonla Zurih art showun en avangard sanatçısı seçilmiştir. Aktan bu koleksiyonla beraber abstrakt ve figür çalışmalarına da devam etmiş,  Dünyanın yaradılış efsanesini anlattığı soyut çalışmalarından oluşan evoluation serisi 2006’da NewYork 'da Agora Galeri'de sergilenmiştir.

                           

     

 

Bulgaristan, Isviçre, Fransa, Italya, Polonya, Mısır, Çin, Hindistan, Danimarka, Avusturya' da, Amerika'da ise Los Angeles, Miami ve NewYork 'da resimlerini sergileyen Aktan'ın, 2007 yılında aşkın çeşitli evrelerinden yola çıkarak yazdığı ''Aşk Selinde Uçuşan Melekler'' isimli resimli şiir kitabı ve içindeki eserler 2008 yılında Galeri Binyılda aynı isimli sergi ile ÇYDD yararına tanıtılmıştır.

 

                        

 

Türk hat sanatından esinlenerek hazırladığı dansçılar koleksiyonu ve folklorik öğelerin yer aldığı Orientalpopart ile 2 kere, Paris'te 500 sanatçının katıldığı ve ilk defa bir Türk sanatçının kabul edildiği Grand Marche artcontemporary Place De la Bastille de yer almıştır.

 

                     

 

2009 Şubat ayında 7 ülkeden davet edilen 7 sanatçı ile birlikte USA da Museum of the Americas’da orientalpopart koleksiyonu ile yer alan Aktan’ın, dansçılar serisinden 2 eseri 2009 yılında müzenin daimi koleksiyonuna alınmıştır.

 

Aynı yıl İtalya'da dünyadan 103 sanatçının katıldığı İnsan hakları sergisine davet edilen Aktan'ın ''Savaşta Çocuk '' isimli eseri Caserta müzesine girmiştir.

 

2009 da İstanbul'da gerçekleştirdiği ''Düş zamanı'' isimli sergisinden sonra Selin Melek Aktan sanatın merkezi sadece İstanbul değil,  Anadolu'nun her yeri, olmalıdır diyerek bir Anadolu projesi başlatmış ve akebinde Anadoluda ki ilk sergisini ''Gökkuşağı ile yazılan masallar'' adıyla herkesi gökkuşağının altında barış içinde yaşamaya davet ederek, Eskişehir Eldem Galerisinde açmıştır.

 

Osmangazi Tıp fakültesinde Doktorlar, sanat ve sağlık projesini gerçekleştirdi.

 

2010 yılında eğitim projelerini desteklemek amacıyla söz ve müziği kendisine ait 5 parçalık ''Rüzgarlara fısıldadım'' isimli ilk müzik albümünü çıkartmış ve ''Gökkuşağı tapınağında yer var mı'' isimli, solo resim heykel sergisi sırasında düzenlenen bir parti ile dinleyicileri ile buluşturmuştur. 2010 yılında 2.Aydın Uluslar arası Tepecik festivalinin kuratörlüğünü ve burada açılacak sanat parkının proje danışmanlığını yürüttü. Aynı yıl İstanbul Nişantaş'ında Apeiron Artplus Galeriyi kurarak, doğa ve çevre konseptli ''Sonsuzluğun Mesajı '' isimli solo resim heykel sergisi ile Amerika'da sergilemiş olduğu soyut koleksiyonunu Türk sanatseverlerle buluşturmuştur.

 
 

                    

 

 

2011 yılında sanatı günlük hayatta kullanacağımız her türlü objeye yansıtmak amacı ile ARTBAG ''Sanatsal Çantalar'' koleksiyonunu çıkardı ve Maria Kılıçlıoğlu Baraz ile birlikte ''Ultralist giysiler'' tasarım sergisini açmıştır.

 

     

 

Yıl 2012 ve adının anlamını layığı ile taşıyan, Meleklerin yeryüzü temsilcisi Melek Aktan,  ’Şaka gibi her şey’’ isimli, söz ve bestesi kendisine ait, 7 parçadan oluşan 2.müzik albümünü çıkartmış gelirini ise hiç düşünmeden,  eğitim projelerine aktarmıştır.

  

             

 

Kendine özgün eserleriyle, doğunun gizemini batı ile kaynaştıran Selin Melek Aktan Nişantaşı'ndaki atölyesinde çalışmalarını sürdürmekte olup,  Afiyetle Dergisi, Türk Haberler,  Sözcü Magazin,  Akdeniz Haberci ve İstanbul Haber gazetelerinde köşe yazarlığı yaparak kalbi okuyucuları ile birlikte atmaya devam etmektedir.

 

İlknur BAKIŞ

Ressam/Yazar

www.anamursedir.com

İzmir Temsilcisi

Bu haber 34024 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir