anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 22  
»Bugün 380  
»Toplam 14150127  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ÖMÜR KÖROĞLU (Yaprak Sanatı Ustası)

İlknur BAKIŞ

27 Mart 2012, 22:46

İlknur BAKIŞ

Bu hafta sizlere penceremi;

Geçirmiş olduğumuz sert bir kış sürecinden sonra, bahar ayının gelişi,  tabiatın yeni yeni uyanmaya başladığı, yeşeren bahar dallarının, kırlarda açan kır çiçeklerin eşsiz güzellik ve kuş cıvıltıları arasında, tam bir tabiat tutkunu, doğa sever, insan sever yanı ve sıcaklığıyla kendisini ‘’Yaprak Sanatı’nın’’  ustası olarak kanıtlamış Sayın, Ömür KÖROĞLU hanımla tanıştırmak için açıyorum.

    ÖMÜR KÖROĞLU (Yaprak Sanatı Ustası)

Tam bir doğa hayranı olan Ömür Köroğlu, 1976 İzmir Bornova doğumlu olup, Yaprak Sanatı ile çalışmalarına bundan tam 17 yıl önce başlamış. Çiçekler, yapraklar ve doğa onun gözünde öylesine güzeldir ki, doğaya duymuş olduğu bu hayranlık,  içinde gün geçtikçe büyür ve sonunda,  ölümsüzleştirmek adına doğayı mumyalamaya karar verir.  Bu amaç doğrultusunda da kendisini bir anda  "Yaprak  Sanatı’nın" içinde buluverir.

  

Köroğlu, zor şartlar altında dağ tepe demeyip, farklı mevsimlerin bize bahşettiği envali çeşit renkte, güzellikte binlerce bitki türünü, doğadan toplayıp, ardından bu bitkileri,  özel şartlarda ilaçlayarak kuruttuktan sonra, her birini cımbızla yapıştırarak, büyük bir sabır ve itinayla tablolar, davetiyeler, tebrik kartları  oluşturuyor.  Bu şekilde Köroğlu, adeta kompoze ettiği çalışmalarıyla, doğayı minyatür ize ederek sanata yeni bir soluk getiriyor.

Sosyal sorumluluk bilinci son derece gelişmiş olan sanatçı, bu uyguladığı sanatı, maddi geliri düşük ev hanımlarıyla da paylaşarak, onların hazırladıkları davetiye ve tebrik kartlarıyla,  bütçelerine katkı sağlamalarının da kapılarını açıyor. 

  

İlk kişisel sergisini İTO’da "5.Mevsim" yaprak sergisi olarak gerçekleştirmiş olan sanatçı, İzmir fuarlarında stant sergileri ile yaprak sanatının tanıtımını yapmaya devam ederken bir yandan da "Yaprak Ülkesi" adında hikâyelerden oluşacak olan kitabını 2013 yılında doğaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

 

"Yaprak Sanatı"nın sadece bir sanat olmakla kalmayıp, bir tekâmül sürecini oluşturduğunu dile getiren sanatçı, üzerinde taşıdığı vizyonunun ve kendisine verdiği duyarlılıkla, dökülüp yok olmasına bir türlü tahammül edemediği doğa için düşüncelerini, şiirimsi bir dille yüreğinden şu şekilde döküyor.

 ‘’Bir tohum gelişir, toprağa tutunur,

          Sabırla filiz vereceği günü umarak...

  Tohum sabırdır,  yeşerir ve meyvelenir.

          Ermiştir artık.

          Rüzgâr, fırtına, yağmur onun ermesi için bir nedendir aslında,

          Tıpkı insanoğlu gibi...’’

        

Ve diyor ki; ‘’Yaprak Sanatı" insanın olma halidir. Oluşumudur. Ben sadece bu oluşumu cımbızımla resmetmeye çalışırken, aslında çiçek ve yaprakları kişileştirerek, biz insanlardan farklı olmadığını ifade etmeye çalıştım naçizane...

Bizde diyoruz ki Ömür Hanım iyi ki varsınız, siz ve sizin gibi doğaseverler evrenimizden hiç eksik olmasın.  

           
 

İletişim: www.artyaprak.com

Tel: 0. 542. 643 66 77

Bu haber 40324 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir