anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 47  
»Bugün 3172  
»Toplam 12176492  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 35.171.146.141
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

HERŞEY VATAN İÇİN-1

H. M. ELDARKIZI

25 Nisan 2021, 16:40

H. M. ELDARKIZI

                                  HERŞEY VATAN İÇİN-1

 

Bana sorsanız, en çok canını yakan nedir,haksızlığa duyarsız kalmak,derim.28 yıl yurt hasretile  kavrulduk. Dede-baba ocağımızdan kovulduk. Kız-gelinimiz, çocuklarımız esir alındı.Yaktılar, yıktılar, taladılar yurdumuzu. Ve dünya Ermenilerin vahşiliğine suskun kaldı .Çünki katledilen Türk, yakılan-yıkılan da Türk topraklarıydı.

Birinci  Karabağ savaşı çok can aldı. Evlatlarımız şehit düştü, çoğu kayboldu, cenazelerine ulaşılmadı, yaban elde kaldı. Çocuklarımız yetim büyüdü, ata ve toprak hasretiyle..

Ey duyarsız dünya! Kendilerini hegemon sanan güçler, şimdi de susun. Artık Türkoğlu Türk konuşuyor.Yetim kalan çocuklar var ya… O şehit çocukları, büyüdüler.Vatan için, akıtılan kanımız  için silaha sarıldılar.

44 günlük savaşta ister sahada, isterse de diplomaside Ermeni yandaşlarına, üç maymunu oynayanlara  Türkün gücünü gösterdiler. Halk Sayın İlham Aliyevin etrafında birleşti. Allah ordumuza zaferi kazandırdı. Hamd olsun...

Birinci ve ikinci Karabağ savaşında şehit düşen ve gazi olan evlatlarımızdan yazıb onları tanıtmak istiyoruz. Kahramanlarımıza  minnet borcumuz var. Onları anarsak, unutmazsak belki minnet borcumuzu biraz yerine getirmiş oluruz.

Bunlardan birisi Şehit Aliyev ETİBAR’dır. Aliyev ETİBAR’ın baba adı Nadir’dir. 1967 yılının 8 Mart günü Ağdamda doğdu.

 

 

 

Askerlik hizmetini Rusyada yaptı. Vatanı Azerbaycan’a  dönünce çok sevdiği kızla dünya evine girdi. İki kız, bir oğul babası oldu.

Birinci Karabağ savaşında diğer oğullarımız gibi Etibar da cepheye yollandı. Güçlü bir şekilde savaştı. Yaralandı… Tedavisini yarım bıraktı. O silah arkadaşlarını yalnız burakamadı. Oğlu doğduğu anda da  Etibar cephedeydi. İzin alıb oğluna koştu, öptü, kokladı, okşadı... Adını Galip koydu.  “Zafer bizim olacak diyerek yeniden cepheye katıldı.

Aliyev Etibar 17 Kasım 1994’de şehit düştü. O şehit olduğunda oğlu Galib 27 günlük bir bebekti.

Yıllar geçti… Ama nasıl geçti? Bu geçip giden yılları bir de babasız büyüyen çocuklardan, yurtsuz-yuvasız kalan insanlardan sorun bakalım...

Azerbaycan’da ekmeğimizi yiyip en iyi yerlerde oturan hain Ermenilerin ihaneti bize çok büyük darbeler vurdu. Bazı güçlü devletleri yanlarına alarak  bize meydan okudular. Türkün bir gün gelib onlardan yapılan zulüm ve vahşetin hesabını soracağını düşünmediler.

27 Eylül 2020. Bugün tarihe altın harflerle yazıldı. Garipler, zulme uğrayan mazlumlar yapılanların hesabını sormak ve intikam almak için silaha sarıldı. Türkün başına getirilen müsibete susan, ses etmeyen, dilini yutan dünya hayrete düştü.

Aliyev Galib Etibaroğlu 20 Ekim 1994 yılında toprağında, öz vatanında göçkün duruma düşmüştü. Babası şehit düşmüştü. O baba ve toprak özlemiyle büyüdü. Büyüdükçe güçlendi. Yiğit bir delikanlı oldu. “Babasının intikamını alacağına yemin etti. Vatanı kurtarma savaşında en ön saflarda mücadele etti. Kahraman babaların yiğit evlatları düşmana ağır darbe vurdu.

 

 

 

Aliyev Galib Etibar oğlu  şimdi de Azerbaycan ordusunda vatan hizmetine devam ediyor.

Türk dünyası şehitlerinin ruhu karşısında başeyir, gazilerimize Allahtan Şifa, hayırlı ömürler diliyorum.

Bu büyük savaşta bizi yalnız burakmayan Türkiyem var olsun. Kardeş devletimiz Türkiye Cumhuriyetinin tüm yetkililerine ve bizi destekleyen Yüce Türk milletine minnettarız.

 

 

 

Şiirlerini çok sevdiğim Şair Məmməd İLGAR’ın bir dörtlüğü ile bitirmek istiyorum.

 

Vatan, başa cok iş geler,

Baş eyme, başın sağ olsun.

Biz ölmeye doğuluruk,

Toprağın, daşın sağ olsun!

 

Yazar: Mensure Eldar HALEFBEYLİ

Düzenleme: Çınar ARIKAN

Bu haber 371 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    HER ŞEY VATAN İÇİN-214 Haziran 2021

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir