anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 50  
»Bugün 337  
»Toplam 5154353  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.87.61.215
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

ADANA'DA KURULAN

ADANA'DA KURULAN "DİOSKORİDES TIP FELSEFESİ OKULU" İLK DERSİNİ YAPTI

Tarih 23 Mart 2015, 02:13 Editör

Adana'da DİOSKORİDES TIP VE FELSEFE OKULU kuruldu.

ADANA’DA KURULAN “DİOSKORİDES TIP FELSEFESİ OKULU” İLK DERSİNİ YAPTI

Adana’da DİOSKORİDES TIP VE FELSEFE OKULU kuruldu. İlk dersini 14 Mart 2015 Cumartesi günü Adana Tabipler Odası'nda yaptı. İlk dersi Prof. Dr. İlter Uzel Sundu. Adana Tabipler Odası adına, Dr. Ali İhsan Ökten katkılarından dolayı Uğur Pişmanlık’a bir teşekkür plaketi verdi.

 

12 yıldır Tarsus’ta yayın yapan ve adını antik çağda yaşamış Tarsuslu filozoftan adını alan Aratos dergisi bünyesinde kurulan  Aratos Felsefe Okulu 4. yılında.

Öte yandan Aratos dergisi öncülüğünde 3 yıl önce Silifke’de *Senarkos Felsefe Okulu* ile Antakya’da *Antakya Felsefe Akademisi* kurulan felsefe okullarında ise derslerine devam ediyor.

Bu yıl ise yine Aratos dergisi öncülüğünde ve Adana Tabipler Odası işbirliğiyle Adana’da da tıp ve felsefesi okulu kuruldu.

 

Aratos dergisi sahibi Uğur pişmanlık ve Tabipler Odası Adana Şube Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten tarafından kurulan okul, *Dioskorides Tıp ve Felsefe Okulu* adını taşıyor.

Adana’da felsefe okulu oluşturma çabaları içinde olan Uğur Pişmanlık bu projeye dair şunları söylüyor: “Pedanius Dioskorides, Adana’nın Ceyhan  ilçesi sınırlarındaki antik Anavarza kentinde yaşamış olan ve tıbbın babası olarak da bilinen eczacı- Hekimdir.

Pedanios Dioskorides, Antik Çağ’da M.S. 1. yüzyılda Kilikya Eyaleti sınırları içerisinde yer alan Anavarza kentinde (Ceyhan ve Kozan çevresi) doğmuştur. Farmakolojinin babası sayılan ve ilk eğitimini Tarsuslu hekim Areios(Aryus)’tan almıştır. Dioskorides, daha sonra İskenderiye’de tıp eğitimi görmüş ve Roma lejyonlarında görev almış.

 

Dioskorides, Anadolu’da seyahat ettiği dönemlerde, Tarsus’a da gelmiş,burada da çeşitli bitki ve çiçeklerden örnek toplayarak, hocası Tarsuslu hekim Areios ile birlikte eczacılık üzerine çalışmalar yapmış.

Dioskorides, eczacılık ve ilaçlar üzerine çalışan hocası Tarsuslu Areios’a mektuplar yazmış. Bu mektuplar daha sonra kaybolmuştur. Dioskorides bu çalışmalarından yola çıkarak ilaçların ham maddesi olan, bitkilerin özelliklerini anlattığı De Materia Medica (İlaç Bilgisi Üzerine) kitabı yazmıştır.

Tarsuslu Areios’u, Dioskorides’in yazdığı ve tıp tarihçilerince, Tıp Ansiklopedisi olarak da anılan De Materia Medica adlı kitabını, hocası hekim Areios’a ithaf etmiştir.

Dioskorides’in Materia Medica adlı tıp kitabı 12. yüzyıla, İbn-i Sina’ya kadar tıpta kullanıldığı bilinmektedir.

Şimdi 4 yıldır Tarsus’ta devam eden Aratos Felsefe Okulu’nun yanı sıra Antakya ve Silifke’de kurduğumuz okullara bir yenisini daha eklendi. Adana’da da Dioskorides Tıp ve Felsefesi Okulu’nu kuruyoruz. Adana’ya yakışan bir isim olarak eczacı-hekim Dioskorides adıyla faaliyet gösterecek olan bu projeyi Tabipler Odası Adana Şubesi ile birlikte gerçekleştiriyor.

Dioskorides Tıp ve Felsefesi Okulu’nda ilk ders 14 Mart Tıp Bayramı’nda Adana Tabipler Odası’nda yapıldı. İlk derste Prof. Dr. İlter Uzel, “Neden Bilim Felsefesi Tıbbın Prometheus’u Hipoktares” başlıklı dersi sundu.

 Etkinlik sonrasında Tabipler Odası Adana Şube Başkanı H. Neslihan Önenli Nungan ve Dr. Ali İhsan Ökten tarafından Prof. Dr. İlter Uzel, ile gazeteci Uğur Pişmanlık’a katkılarından dolayı birer teşekkür plaketi verildi.

Dioskorides Tıp ve Felsefesi Okulu’nda başta tıp tarihi, tıp felsefesi ve etiği olmak üzere genel felsefe konularında da dersler verileceği ve Nisan sonuna kadar her Cumartesi yapılacağı bildirildi.

Ayrıca, Dioskorides Tıp Felsefesi Okulu’nun felsefeye ilgi duyanların katılımına açık olduğu ve bu projenin Adana’nın kent aydınlanması açısından bir katkı olduğu vurgulandı.

Bu haber 1318 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BİLİM-TEKNOLOJİ

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Başarısı

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Başarısı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Prof.Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatla...

Atık Piller Bitkilere Zarar Veriyor

Atık Piller Bitkilere Zarar Veriyor Anamur Çarıklar Ortaokulu'nda düzenlenen TÜBİTAK Bilim fuarında iki öğrenci atık pillerin çevreye verdiği zarar...
BAHA'DAN ANNESİNE MEKTUP21 Mayıs 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi