anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 47  
»Bugün 3471  
»Toplam 12176791  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 35.171.146.141
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR
GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ NEDİR?

GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ NEDİR?

Tarih 08 Temmuz 2015, 02:18 Editör

Soruya Alanya H.EP. Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü akademisyenlerinden Zelal Polat cevap verdi.

GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ NEDİR?

 

Yıldızı son yıllarda oldukça parlayan ve son zamanlarda oldukça popüler olan bu bölümde okuyacak öğrencilerin mezun olunca ne yapacağı ve nasıl imkanlara sahip olacağı, nasıl bir eğitim aldığı gibi merak uyandıran sorulara  Alanya H.EP. Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü akademisyenlerinden Zelal Polat cevap verdi.

 

 

 

Bu seneye kadar yetenek sınavıyla öğrenci alan, ve bu yıl itibariyle merkezi yerleştirmeyle öğrenci alacak olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüyle ilgili oldukça merak ve ilgi söz konusu.

 

Son 10 yıla baktığımızda ve yeme-içme sektörünü incelediğimizde dünyada ve ülkemizde Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerine büyük ilgi gösterildiğini ve bu alanda eğitimli personel ihtiyacının artarak ortaya çıktığını görüyoruz. Sektör olarak istihdam sorunu yaşanmayan, çalışanlarının tatmin edici ücretler aldığı, çalışma ortamının yaratıcı, eğlenceli olduğu kadar yoğun çalışma saatleri ve disiplin gerektirdiği bu alanda öne çıkmak ve tercih edilir olmak çok önemli. Bu talebe cevap verecek ve uluslararası ortamlarda çalışacak adaylara fark yaratabilecekleri özellikler kazandırmak istiyoruz.

 

 

 

Alanya H.E.P Üniversitesi`nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları eğitimi alacak öğrencileri mezun olduklarında iş hayatlarına avantajlı olarak başlamalarını sağlayacak çok önemli fırsatlar bekliyor, bunlardan bazıları;

 

·        Tam donanımlı uygulama ve pastacılık mutfaklarında uygulamalı eğitim,

·        Gıda araştırmaları laboratuvar alt yapısı ile bilimsel temelli ve teknolojiden faydalanabilecekleri fark yaratan bir eğitim anlayışı,

·        Ülke ve dünya ihtiyacına cevap verecek şekilde titizlikle hazırlanmış güncel ders programları,

·        İstihdam önceliği kazandırmak amacıyla akademik yılın bir parçası olarak her yıl yaz dönemlerinde işletmelerde edinecekleri iş tecrübesi,

·        % 100 İngilizce eğitiminin yanında seçebilecekleri 2. ve 3. yabancı diller,

·        Sektörde başarı elde etmiş tecrübeli aşçı, işletmeci, şef, yazar, fotoğrafçı vb. sektör temsilcilerinin katılacakları interaktif ders ve seminerlere katılım imkanı.

·        Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü`ne merkezi yerleştirme olarak da adlandırılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)`nın TS-1 puan türü ile öğrenci kabul edecek.  Aday öğrenciler, 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları  ve Kontenjanları Kılavuzu`nda ve üniversitemizin internet sitesinde, farklı oranlarda bursluluk ve kontenjanlar hakkında bilgi sahibi olarak tercihlerini yapabilirler. İngilizce hazırlık sınıfını başarı ile tamamlayan veya hazırlık sınıfından muaf olan öğrenciler, lisans eğitimlerine 4 yıl süresince Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü`nde % 100 İngilizce olarak devam edecekler. Bu yıl genel kontenjanı 40 olan bölümümüzde, yabancı uyruklu öğrencilerimiz için de ayrıca 15 kişilik kontenjanımız ayrılmış durumda.

 

Geçtiğimiz yıllara oranla toplumda daha fazla tanınan ve saygınlığı artan, her yaştan insanın amatör veya profesyonel olarak ilgi duyduğu bu alan her koşulda büyüyen sektör olarak öne çıkıyor. Bu alanda kariyer planları yapan adaylarımızı, coğrafi farklılıkların kültürel zenginlik olarak ortaya çıktığı, derinlemesine merak edilen geleneksel mutfak konularının yanında heyecanla takip edilen yenilikçi mutfak çalışmalarına yer verme ihtiyacını, medyanın güçlü desteği ile toplumda güçlenen beslenme bilincinin önemini ve insanların yemekte hammaddeden-çatala kalite arayışını gözetecekleri çalışmaların, onları başarıya yaklaştıracağını söylemek mümkün. Bölümümüz, öğrencilerimize ilgi duydukları ve uzmanlaşmak istedikleri konularda ihtiyaç duyacakları bilgiyi ve rehberliği sunmaya imkan tanıyor.

 

 

 

Üniversitemizde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerimizin, öğretimin yanında eş zamanlı olarak konferans, yarışma, fuar ve öğrenci kulüpleri aktiviteleri ile farkındalıklarını artırarak eğitimlerini desteklemek istiyoruz. Böylece farklı disiplinlerden beslenen bu alan hızla gelişmeye devam ederken, öğrencilerimiz çalışacakları her ortamda çabuk öğrenme ve öğrendiklerini uygulama fırsatı yakalayacaklardır.

Bu haber 27548 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BİLİM-TEKNOLOJİ

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Başarısı

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Başarısı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Prof.Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatla...

Atık Piller Bitkilere Zarar Veriyor

Atık Piller Bitkilere Zarar Veriyor Anamur Çarıklar Ortaokulu'nda düzenlenen TÜBİTAK Bilim fuarında iki öğrenci atık pillerin çevreye verdiği zarar...
    HER ŞEY VATAN İÇİN-214 Haziran 2021

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi