anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 51  
»Bugün 923  
»Toplam 13115159  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.140.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ATATÜRK'E SAYGIMIZ SONSUZDUR- İ.M.ŞEFİKOĞLU

Misafir Kalem

29 Haziran 2022, 22:44

Misafir Kalem

            ATATÜRK'E SAYGIMIZ SONSUZDUR

 
-Atatürk’e saygısız davranan her kişi çıkarcı bir bağnazdan başka bir şey değildir, 
bu bağnazlığı kınıyoruz.-
 

Kosova Türkleri’nin Atatürk’e saygısı, burada yaşayıp yaratan birçok yazar, bilim adamı ve şairin edebi eserlerinde ve makalelerinde; ressamlarımızın resimlerinde, bestecilerimizin bestelerinde dile gelmiştir, bu saygı bugün de çeşitli yaratıcılık biçimlerinde dile getirilmektedir. 

Atatürk’e saygı buralarda, ilk defa örgütlü bir biçimde Prizren’in “Doğru Yol” Türk Kültür ve Güzel Sanatlar Derneği üyeleri tarafından 10 Kasım 1970 tarihinde Prizren Kültür Evi’nde düzenlenen Atatürk’ü Anma Akademisi’ne katılımla; Priştine’nin  “Naim Şaban” Türk Yazın Gurubu üyeleri tarafından 10 Kasım 1971 tarihinde Priştine Lisesi’nde örgütlenen toplantıya ve bundan sonra her yıl düzenlenen Atatürk’ü anma toplantılarına katılımla, Atatürk’le ilgili tüm faaliyetlere yakın bir ilginin ifade edilmesiyle bir bütünlük kazanmıştır.

Geçen yüzyılın altmışlı yıllarının sonundan bu yana Atatürk’le ilgili yapılan etkinliklere daha büyük bir dikkatle bakılırsa, Kosova’da derneklerimizin Atatürk ile ilgili faaliyetlerinin, dernek kurallarının düzenlediği biçimde – gönüllülüğe dayanan, tamamen bağımsız, insanlarımızı birleştirici faaliyetler olduğu görülmektedir; Kosova’da siyasal etmenin katkısının da eksik olmadığı bu faaliyetlerin çeşitli zaman dilimlerinde milli azınlık, halk veya topluluk olarak bizi daha da bilinçlendirdiği, bizleri cesaretlendirdiği anlaşılmaktadır.

Dil ve kültür özdeşliği sayesinde katıksız bir bağla bağlı olduğumuz ana ülke Türkiye’nin çeşitli kurum, organ ve kuruluşları da bu tür faaliyetlerimizden haberdar olduktan sonra, bu faaliyetlere ilgi göstermeye başlamışlardır.

Böyle faaliyetleri diğerleri arasında şu örnekler de kanıtlamaktadır:

1-Priştine’de 1969 yılında çıkmaya başlayan haftalık “Tan” gazetesinin 17.11.1969 tarihli sayısında, gazetenin 7. sayfasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün 31. ölüm yıldönümü dolayısıyla Atatürk hakkında 6 düzyazı ve 3 şiir yayınlanmıştır. Konuyla ilgili yayınlanan açıklamada ötekileri arasında şunlar da vurgulanmıştır: “Türk tarihinde en parlak bir ışık olarak her yana yalımlar saçan, yalnız Türk ulusunda değil, öteki uluslarda da kendine özgü bir saygı kazanan Atatürk’ün (...) ölüm yıldönümü dolayısıyla gazetemizin sayfalarında O’na değinen birkaç yazı ve şiire yer vermeyi borç bilerek bu girişimi yaptık.” (1)

2- Priştine’de 1969 yılında çıkmaya başlayan haftalık “Tan” gazetesinin 73 sayısından (16.03.1971) başlayarak, gazetenin 111. sayısına kadar (23.11.1971) yani dokuz ay boyunca her sayıda Atatürk’le ilgili yazılar, Atatürk’ün yaşamı, Atatürk’ün söylevleri ve Atatürk’e saygı başlıklı sütunlarda yayınlanmıştır. Bu yazılarla ilgili “Tan” redaksiyonu tarafından verilen açıklamada, ulusal tarih vurgusuyla diğerleri arasında şunların altı çizilmiştir: “Yeni Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün yaşamına ve devrimine ışık tutan bu yazı serisini yayınlamakla ulusal tarihimizin en yeni dönemini biraz aydınlatmış olacağız.” “Tan” gazetesinde yayınlanan bu yazı dizisinde 35 yazı Atatürk’ün söylevlerinden bölümlerdir; bundan başka bu yazı dizisinde 12 Türk yazarı ve 19 dünya yazarının Atatürk’le ilgili yazıları, 5 Türk şairinin Atatürk’e sunulmuş şiirleri, Atatürk’ün çalışmalarını gösteren 26 fotoğraf ve 5 Atatürk portresi yayınlanmıştır. (2)

3- Çağdaş yazar ve şairlerimizin Atatürk’e sunulmuş şiirlerinin büyük bir çoğunluğu Prof. Dr. Nimetullah Hafız’ın hazırlamış olduğu ve Ankara’da 1983 yılında yayınlanan “Yugoslavya Türk Şiirinde Atatürk” başlığını taşıyan kitapta yer almıştır. Nimetullah Hafız’ın bu kitabında yer alan 29 şiirin 24’ü Kosovalı Türk şairlerinin eserleridir. (3)

4- İrfan Ünver Nasrattinoğlu’nun hazırlamış olduğu ve Ankara’da 1994 yılında yayınlanan “Atatürk İçin Türkiye Dışında Yazılan Şiirler” adlı kitapta da Çağdaş yazar ve şairlerimizin Atatürk’e sunulmuş şiirleri yer almıştır. (4)

Bu tür etkinlikler – Atatürk konulu toplantılar, törenler, yayın etkinlikleri ve sergiler geçen yüzyılın 70’li, 80’li ve 90’lı yıllarında da, bu yüzyılın ilk 20 yılında da daha uygun maddi ve toplumsal şartlarında, şimdi ana ülkemizin çeşitli kurumlarının ve zaman zaman uluslararası camianın da katılımıyla geliştirilmiş ve gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyetler biçim, öz ve içerik bakımından zenginleştirilerek, burada ulusal varlığımızın ve milli bilincimizin simgesi haline gelmiş, milli bilincimizin gelişmesini olumlu etkilemiştir.

Bu somut veri ve bilgilerden anlaşılıyor ki, ATATÜRKE SAYGIMIZ SONSUZDUR, Atatürk’e saygısız davranan her kişi çıkarcı bir bağnazdan başka bir şey değildir, bu bağnazlığı kınıyoruz.

 

İskender Muzbeğ ŞEFİKOĞLU

Prizren/KOSOVA

 

Dipnotlar:

(1) Bkz. 17.11.1969 tarihli “Tan” gazetesi, Priştine, Kosova SÖB,

(2) (Konuyla ilgili daha geniş bilgiler için bkz.: İskender Muzbeg: “Kosova Türkleri ve Atatürk’e Saygı”, sunum, ATATÜRK SEMPOZYUMU, 10 KASIM 2010, MAKEDONYA – MANASTIR. Sempozyumu düzenleyenler: TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ / MAKEDONYA TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ),

(3) (Bkz. Prof. Dr. Nimetullah Hafız, Yugoslavya Türk Şiirinde Atatürk, güldeste, Folklor Araştırmaları Kurumu Yayınları: 11, Ankara, 1983 yılı,

(4) İrfan Ünver Nasrattinoğlu’nun hazırlamış olduğu “Atatürk İçin Türkiye Dışında Yazılan Şiirler”, T.C. Kültür Bakanlığı Yayınları /1665, Atatürk Dizisi / 39, Ankara, 1994 yılı.

Bu haber 134 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Petrol fiyatları nasıl belirleniyor?02 Temmuz 2022

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir