anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 120  
»Bugün 849  
»Toplam 4838760  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.80.38.5
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

ANADOLU'DA KALICI OLABİLMEK İÇİN

Nazım PEKER

29 Ocak 2018, 21:50

Nazım PEKER

         ANADOLU’DA KALICI OLABİLMEK İÇİN

 

Aziz okurlarım, Anadolu bir ırklar ve medeniyetler mezarlığıdır. Tarih öncesinden başlayan nice ırk ve nice devletler yok olmuşlar ve Anadolu mezarlığında yerlerini almışlardır.

 

Batı, ABD ve içimizdeki bazı satılmışların gayret ve çabaları; Anadolu’yu Türklere mezar yapmak istemekteler. Eğer ki, Kurtuluş Savaşı’nı yüzümüzün akıyla başaramasa idik, bu mezarlıkta yerimizi alacaktık. Önce Allah (c.c) sonra Atatürk ve Mehmetçiğin sayesinde Anadolu mezarlığında yerimizi almaktan kurtulduk. Ve Tanrıya şükür bin yıldan beri de Anadolu’da yaşamaktayız.

 

Ağaçların ağaç olarak kalabilmeleri, toprağa tutunmalarıyla ve tutundukları toprakta kök salmalarıyla mümkündür. Kök salamayan bir ağaç tutunamaz!

 

Yüz yıl önce bizler, Arabistan’daydık, Balkanlar’da, Afrika’da, Avrupa’daydık. Buralarda tutunamadık. Toprak bizim değildi, kök salamadık. (Başka etkenler de var ya!)

 

Bir yerde kalıcı olabilmek için toprağa tutunmak şart. Toprağa tutunmanın ilk ve tek şartı; milli ekonomi ve üretmektir, üretkenliğin adil şekilde paylaşımı ve birlikte yaşama iradesidir.

 

İspanya’da Araplar kök salmadığı ve üretken olamadıkları için, Afrika ve Avrupa’da ha keza biz de aynı gerekçelerle tutunamadık, kök salamadık ve zamanı gelince de gittiğimiz gibi geri döndük. Buralarda at koşturmuşsun, kan dökmüşsün, destanlar yazmışsın ammaaa; kök salamamışsın, tutunamamışsın… Heyhat!

 

Şöyle diyebiliriz; toprağa tutunamayan, kök salamayan kalıcı olamıyor. Bu gerçeği iyi anlamak ve akılda tutmak gerekiyor.

 

Bugün için tutunup kök saldığımız bir toprağımız var; ANADOLU. Türk’e vatan, Türkün vatanı! Birlikte yaşadığımız, birlikte ürettiğimiz (adaletsiz olsa da) birlikte paylaştığımız bir ANADOLU!

 

Fabrikalar kurmuşuz, limanlar yapmışız, çiftlikler, hava alanları, ticaret merkezleri, barajlar, köprüler, bankalar, iletişim tesisleri vs. kurduğumuz bir ANADOLU. Bütün bunlar, bu toprağın sahibi Türkler tarafından oluşturulmuş. Böylece de bu toprağa tutunmuşuz, kök salmışız, vatan yapmışız. Üretmişiz, dünya ile rekabet etmişiz, katma değer kazanımlı varlıklar oluşturmuşuz.

 

Siz, üretmiyor sadece tüketiyorsanız; bu ülke benimdir diyebilir misiniz? Siz bu topraklarda ev sahibi sayılabilir misiniz? Size kiracı demezler mi? Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, “ Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklâl ve istikballerini kaybederler.!” demiyor mu?

 

Bir yere tutunmak ve kök salmak için ise orada yüz yıllık, bin yıllık tesisler kurmanız ve bu tesislere de sahip olmanız gerekir.

 

Bugün ülkemin fotoğrafına bakıyorum da; Anadolu’ya tutunmamızda kök olan, limanlarımız, Türk Telekom’umuz, Tüpraş’ımız, bankalarımız, fabrikalarımızın pek çoğu, mega marketlerimiz gibi yüzlerce kök-kurumumuz; özelleştirme adı altında yabancılara satılmış. Süleyman Şah Türbemiz yerinden koparılmış.

 

Çanakkale’de, Balkanlar’da, Kafkaslar da, Kurtuluş Savaşı’nda omuz omuza olan insanlarımız ötekileştirilmiş, ayrıştırılmış birlikte yaşama azimleri kırılmış!

 

Sözün özü dostlar, bu topraklarda hızla KİRACI olmaya doğru gidiyoruz. Zira kök durumundaki yapılarınız ve değerleriniz yabancıların eline geçmiş.

 

Batıyor muyuz? Asla ve kat’a. Karamsarlığa da kapılmak gerekmez. Benimkisi sadece bir ikaz ve dikkat çekmedir.

 

“Sahipsiz vatanın batması haktır, / Sen sahip olursan, bu vatan batmayacaktır!”

 

Tüketen değil üreten, yabancı destekli ekonomi değil, iç dinamiklerine bağlı milli ekonomiler gerekmektedir

 

Kiracı toplum olmamak için, üretmeliyiz, kök olacak yatırımlar yapmalıyız, üretimi hakça ve adilce paylaşmalıyız, kula kul olmaktan da kurtulmalıyız. Aksi halde saman ve et ithal eder duruma geliriz.

 

Esen kalınız.

 

Nazım PEKER

 

 

NOT: Bu yazı Ekim 2010 yılında yazılıp yayımlanmıştır. Bir iki ilave yapıldı. N. P.

 

Bu haber 440 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAMLET İSAHANLI VE "HAZANA ÖVGÜ" KİTABI16 Şubat 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir