anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 34  
»Bugün 2372  
»Toplam 4322396  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.161.49.216
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

YAŞAMAK İÇİN

A.Tûba TÜTÜNCÜ

07 Ocak 2017, 22:34

A.Tûba TÜTÜNCÜ

                        YAŞAMAK İÇİN

 

Doğa, canlıların kendi yaşam koşullarına göre hayatını sürdüğü ortamlardır. Su ise canlıların yaşamı için hayati bir önem taşır. Su olmadan bir hayat düşünülemez. Dünyanın yaklaşık dörtte üçü sularla kaplı olup, dünya yüzeyinin yüzde 80'i sudur. Dünyadaki tüm suların sadece yüzde biri içilebilir niteliktedir. %2,5 oranında ki dünya tatlı su kaynaklarının %70'i Antarktika ve Grönland adasında buz halinde veya toprak altında bulunmaktadır.

 

İnsan vücudunun su oranı; yaş, boy uzunluğu, cinsiyet, vücut ağırlığı ve fiziksel etkinliklere göre değişiklik gösterir.  Ancak genel olarak vücudun su oranları; çocukların vücut su oranları normalden yüksek olup % 70 (yeni doğan bebekte % 90), yetişkinlerde % 60 ve yaşlılarda ise % 50 olarak belirtilmektedir. Yani su, canlılar için vazgeçilmez ve olmazsa olmazlardandır.

 

En güncel tahminlere göre 2016 yılı için dünya nüfusu 7,44 milyarı geçmiş olup, 2020 yılında 8,3 milyara, 2030 yılında 9,6 milyara, 2040 yılında 10,3 milyara ve 2050 yılında da 12 milyara ulaşılacağı hesap edilmektedir. Ayrıca, dünyada 1 milyar hayvan ve 355.000 bitki türünün bulunduğu belirtilmektedir.

 

İnsan hiçbir gıda alamadan, yalnızca su içerek yaklaşık 40 gün boyunca yaşamını sürdürebilse de, susuzluğa ancak 10 gün dayanabilmektedir.  Tüm bu veriler göz önüne alındığında; canlılar için suların ve insanlar için de içilebilir suların önemi daha da anlaşılmaktadır. Dünyada sağlıksız içme suları nedeniyle her gün yaklaşık 25.000 kişinin ölmekte olduğu belirtilmektedir!

 

Yetişkin bir kayın ağacının terleme yoluyla atmosfere bir günde yarım ton su vermekte olduğu ve bir kayın ormanı için bu miktarın milyonlarca tona ulaşmakta olduğu, dünyadaki tüm ağaçlar kesilirse bütün insanların ancak 45 dakika yaşama şansının olacağı, bir ton kullanılmış beyaz kâğıt geri kazanıldığında 16 çam ağacının, bir ton gazete kâğıdı geri kazanıldığında ise 8 adet çam ağacının kesilmesinin önlenmiş olacağı, büyük bir kayın ağacının 72 kişinin bir günlük oksijen ihtiyacını karşılamakta olduğu tespit ve sonuçlarını çok önemsemeli, asla akıldan çıkarmamalıyız.

 

Tüm bu veriler bize neyi göstermektedir? Yaşam kalitesi ve sürdürebilirliği için; doğanın ekolojik dengesinin korunması, çölleşmenin ve çevre kirliliğinin önlenmesi insanlığın geleceği açısından kaçınılmaz olmaktadır.  "Kıyamet kopmaya yakınken elinizde bir ağaç fidanı varsa ve onu dikmeye vakit bulabilirseniz onu dikin!" hadisinin gereği daha iyi anlaşılmakta olup, insanlar eyvah geç kaldık dememek için bilinçli olarak çevreci olmalı, bu hususta seferber olmalıdır! Çevre kirlenince doğallık, doğal hayat ölür! Doğal hayat ölünce de tüm canlıların aynı sona ulaşması kaçınılmaz olur. Birlikte güzel ve yaşanılır bir hayat için, doğayı kirlenmekten, çöl olmaktan kurtarıp ağaçlandırmak için, içilebilir sular ve temiz çevrelerin korunması için el ele verelim… Unutmayalım ki dünya yaşamaya ve gezip görmeye değer bir seyir alanıdır.  İnsanca yaşamak ise çok hem de çok güzel olmalı…

 

Ayşe Tûba TÜTÜNCÜ

Konya/Meram Diltaş Lisesi

9. Sınıf Öğrencisi

Bu haber 1125 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
"SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE-314 Ağustos 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir