anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 59  
»Bugün 892  
»Toplam 5328218  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.201.121.213
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

BİR OLANLARIN BAŞKENTİ

A.Tûba TÜTÜNCÜ

20 Mayıs 2018, 21:33

A.Tûba TÜTÜNCÜ

             BİR OLANLARIN BAŞKENTİ

 

Kudüs sen ki İslamiyet’in ilklerindensin. İlk kıblemizi, doğru yönü gösterenimizsin. Müslüman’ı, Hıristiyan’ı ve Yahudi’yi tek çatı altında toplayan bir değersin. Fakat senin gölgende soluklanan halkın değerini bilmedi, iki günlük çıkarlar uğruna senden vazgeçti. Belki de vatan sevgisinin ne demek olduğunu tam anlamıyla bilmediklerindendi. Cennet mekân, Sultan Abdülhamit Han bu duruma işaret etmişti ama ne yazık ki bu sonucu değiştirmemekle birlikte olayların seyri farklı olmaya başlamıştı.

 

Eskiden adın geçtiğinde her şey tek bir kelime ile özetlenebilirken yani özgürlük dememiz yeterliyken günümüzde ise insanların din, dil ve mezhep farklılığı olmadan kabul edildiği kutsal sayılan o topraklara bu sıralar çıkarcı devletler göz koymuş durumda olmalarını anlatmamız gerekmektedir.

 

İçimizi acıtan bir diğer nokta ise insanların kutsalları olarak bildiği yerleri ve kendisinden başkalarını görmemezlikten gelmeleridir. İtiraz ettiğimiz, bir diğer adının “Barış Şehri “ olmasına rağmen bu kutsal mekâna gereken değeri vermeyen diğer inançlara saygı göstermeyi bilmeyen devletlerdir.

 

 Kudüs, sen bir olanların şehrisin. Seni kaybetmek demek üstü örtülmeye çalışılan bir hataya, koparılacak bir güle göz yummak demek gibidir. Nasıl bir insan kalbi olmadan yaşayamazsa biz huzuru da sen olmadan bulamayız.

 

Sen, nice insan yaşattın içinde, nice dualara vesile oldun, umutsuz olanlara umut, şifa arayanlara derman olma yoluna koyuldun. İçinde dahası birçok yıllık tarih barındıyor, savaşlarda yıkılmana rağmen yeniden ayağa kalkabiliyorsun çünkü sen gücünü sana sığınanlardan alıyorsun.

 

Başka devletlerin ne dediği önemli değil, senin kapına gelenlerin yanında olması yılmamasıdır, yanlışı yanlışla örtmemeleridir önemli olan… İlk kıblemizde bile korkarak dua edecek olursak o zaman kaybetmiş oluruz. Bize kaybetmeyi değil tevekkül ile kazanmayı öğrettiler. Bir gün değil her gün birlik olarak değerlerimize, hakkımız olana sahip çıkarak üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. İşgalcilere istediklerini, seni vermeyeceğiz.

 

Senin üzerinden oynanacak oyunlara izin vermeyecek insanlığı yok saymalarını da kabul etmeyeceğiz. Onca çektiğin acılar sende derin yaralar oluştursa da sen bu yaraları senin yanında saf tutanlarla aştın hatta iyileştin. Şimdi ise güçlenme zamanı birlikte el ele işgalcilere geçit vermemeye…

 

Kudüs, İsrail’in başkenti değil, bir olanların başkentidir. Tek yürek olmak bunu gerektirir. Zafer bir ve doğru yolda olanlarındır. Bu yüzden başarılı olacağımız gerçeği kaçınılmazdır.

 

Ayşe Tûba TÜTÜNCÜ

Özel Diltaş Anadolu Lisesi

10.Sınıf Öğrencisi

 

Bu haber 1478 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
MELEKLERE ATILAN MERMILER-Emin PİRİ21 Temmuz 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir