anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 24  
»Bugün 432  
»Toplam 3664982  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.224.18.114
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Dost Siteler

www.anamurunsesi.com

 

Sponsor Alanı

MTSK YÖNETMELİĞİ

Doğan CEYLAN

29 Mayıs 2013, 20:16

Doğan CEYLAN

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği

 

Resmi Gazetede yayımlanan,  Milli Eğitim Bakanlığınca 1987 yılında çıkarılan ve uygulanması konusunda problemler yaşanan MTSK yönetmeliğini yürürlükten kaldırıldı. Yerine uzun süreden beri üzerinde çalışılan AB normlarına uygun olarak hazırlanan uygulanabilir yeni yönetmelik yayımlandı.

 

Söz konusu kurslarda eğitim faaliyetlerini düzenleyen Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği”nin alandaki gelişmeleri takip edememesi, AB uygulamalarını uyum sağlayamaması nedeni ile sürücü eğitiminde istenilen başarı sağlanamamıştır. Yeni Yönetmelik alandaki gelişmeler, ilgili birimler ile sivil toplum örgütlerinin görüşleri ve AB uygulamaları da dikkate alınarak geniş bir katılımla hazırlanmıştır. Hazırlanan yönetmelik taslağı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü sitesinde yayınlanarak bütün paydaşların görüşleri yeniden alınmış ve alınan görüşler doğrultusunda taslağa son şekli verilerek yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir.

 

Millî Eğitim Bakanlığınca son iki yıl içerisinde özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarında verilen sürücü eğitimi ile ilgili bir dizi değişiklikler yapılmış, elektronik ortamda kurumların faaliyetlerinin izlenmesi için MTSK Modülü uygulamasına geçilerek, denetimler sıklaştırılmıştır. Ayrıca Bakanlığımız Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesinde Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı kurulmuştu.

 

Sürücü adaylarının akan trafiğe çıkmadan önce direksiyon eğitim alanında veya simülatör ile yeterli eğitim almaları, bu eğitimde başarılı olanların ise şehir içi akan trafikte ve ayrıca şehirlerarası karayollarında eğitim almaları zorunluluğu getirilmiştir.

 

Direksiyon eğitimi sınav süresi, AB ülkelerindeki uygulamalar dikkate alınarak 15 dakikadan 30 dakikaya çıkarılmıştır. Direksiyon eğitimi sınavlarında sürücü adaylarına eğimli yolda aracı durdurup ileri doğru hareket ettirme, araçlar arasına park etme gibi sürücü adaylarının günlük hayatta sıkça karşılaşacakları uygulamalara yer verilerek “Direksiyon Eğitimi Dersi Sınavı Değerlendirme Formu” yeniden düzenlenmiş ve her hataya belirli bir ceza puanı verilerek sınavın devam etmesi uygulamasına son verilmiştir. Sınav sırasında sürücü adayının yapmış olduğu hatalar sınıflandırılarak bazı hataları bir kez bazılarını ise iki kez yapan kursiyerlerin direksiyon sınavlarının sona erdirilmesi uygulamasına geçilmiştir.

 

Teorik eğitimi tamamlayanların teorik sınava direksiyon eğitimini tamamlayanların ise direksiyon sınavlarına girebilmesi uygulaması getirilerek sürücü sertifikası alma süresi yaklaşık üç aydan bir aya düşürülmüştür.

 

Kurslarda, yüz ceza puanını dolduranlara, alkollü olarak araç kullanılması veya hız sınırının aşılması gibi kural ihlalleri nedeniyle sürücü belgesi geri alınanlara kurslarda eğitim personeli olarak görev verilmemesi, görevli iken sürücü belgesi geri alınanların da görevine son verilmesi hükmü getirilmiştir.

 

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet KÜÇÜK “Yeni yayımlanan Yönetmelikte yaptığımız en önemli değişiklik direksiyon sınavında araç kullanmayı her türlü şart ve ortamda tam olarak becerebilen sürücü adaylarının sürücü belgesi alabilecekleridir. Maalesef bugüne kadar belge alanların bir kısmı çok iyi araç kullanmayı bilmeden belge alabiliyorlardı. Bu durum sürücü adaylarının Motorlu Taşıtlar Sürücü Kurslarından yeterli eğitimleri almamalarına da sebep oluyordu. Bundan sonra sürücü belgesi almak isteyen herkesin Sürücü Kurslarından daha iyi eğitim almalarını sağlayacaktır”. dedi.

 

Engelli bireylerin kullanabilecekleri motosiklet veya otomobil "H (motosiklet)”, “H (otomobil)” olarak iki farklı sertifika sınıfı düzenlenmesi, direksiyon eğitim araçlarına yaş sınırının konması, direksiyon eğitim alanının kursun bulunduğu ilçe sınırları içinde ve kurs binasına en fazla 30 km mesafede bulunması zorunluluğu gibi birçok yeni uygulamalara yönetmelikte yer verilmiştir.

 

Doğan CEYLAN

Bu haber 2196 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ŞİİR KİTAPLARI NİÇİN AZ SATILIYOR?15 Kasım 2017

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?




Tüm Anketler

Sponsor Alanı

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir