anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 67  
»Bugün 54  
»Toplam 4432759  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.156.51.193
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

EĞİTİM SEVGİ İLE BESLENMELİDİR

Osman BAŞ

10 Ağustos 2017, 08:05

Osman BAŞ

                 EĞİTİM SEVGİ İLE BESLENMELİDİR

 

Sevgi ve sevilmek dünya hayatında tartışmasız huzur ve mutluluğun anahtar görevini üstlenen kelimelerdir. Güven, sosyal ilişkiler, duygu ve ihtiyaçlarla sürüp devam eden ifadeler bütünüdür.

 

Öğrenmek için okumak, sonra ihtiyaç kadar bilmek, güven ve sağlıklı şekilde uygulamak. İradeyi, tecrübeyi alışkanlıkları, uygulamanın içine kattığımızda olumlu sonuca ulaşmak için hareket halindesiniz.

 

Doğru düşünen, doğru düşündüğüne, bildiğine inanan, kendine güvenen, kendi istediği noktaya ulaşmış olmak eğitim ve ailenin verdiklerini alma, kullanma becerisi kazanmış olması güzeldir. Hayatına doğru yön vermiş, yarınlara sağlıklı yürüyen bir çocuk olarak herkesi mutlu edecektir.

 

Dünya hayatına merhaba dediğimiz ve son nefesimizle tamamladığımız ana kadar hedef merkezli olmamız gerek. Her yaşta ve mekânda ilkeli, hedefli, ülkü ile bir üst öğrenime, hayata hazırlık içinde olmak mutlu olmanın köşe taşlarıdır.

 

Aile, eş dost, akraba, arkadaş ve yaşadığı toplumla barışık, hoş görülü, iyiliğin dahi güzel olan her şeyin mutluluğa akıntısı olan bir gülümseyiş huzurlu bir hayatı da beraberinde getirecektir.

 

Çocuklarımızla ilgili uzun uzun değerlendirmeler yaptığımız dönemlerde, ne kadar uzun hesaplarla planlama içinde olursak olalım sonuç itibariyle iyi insan olmaları sıralamanın birinci maddesi olarak karşımızda olacaktır.

 

İyi olmak anlamının içini nasıl dolduracağız diye takılmaya gerek yoktur.

 

Anne-baba başta olmak üzere, aile ve çevrede büyüklerin, öğretmeninin her dediğini yapan çocuk iyi çocuktur. Tanımı tartışılabilir.

 

Elbiselerini kirletmeyen, yırtmayan, odasını, yatağını düzenli bulunduran, arkadaşlarıyla barışık, başarılı, ahlaklı ve kurallara uyan, problemsiz çocuklar iyidir. Oturuşları, kalkışları, büyüklere saygı küçüklere sevgi gösteren, doğru olan, yardım eden, güler yüzlü vb. kelimeleri çoğaltmamız mümkündür.

 

            Genel olarak terbiye kelimesi hepimizin üzerinde iyi izlenimleri çağrıştırır. Terbiyeli çocuk iyi çocuk anlamındadır. Davranışlardaki iyiliği ise ahlakla değerlendiririz.

 

Aynı zamanda, iyi ve ahlaklı çocuk ona emek veren anne-baba başta olmak üzere ilişkisi olan herkesi mutlu eder.

 

Sevgi merkezli, adalet ölçülü ahlaki özellikler insan için iyiliğin özünü oluşturur, hayat ile ilgili hedefleri sağlıklı görmesini sağlar.

 

İnsana yapılan yatırım çok önemlidir. Yapacağımız çalışmalar, araştırmalar okuyucularımızla paylaşılacak, elde edilen bilgi ve belgelere otuz altı yıllık mesleki tecrübelilerimizden ilave edilecektir.

 

İnsan hayatını yönlendiren, olumlu ve başarıya ulaştıracak her türlü çalışmayı besleyecek değerler ve ölçüler gönümüzde yeniden elden geçirilebilir. Ana fikir olarak güvenden yoksun ise, bilgi ve bilimden uzak ise, kültürümüzden bihaber, kendi içinde karmaşa içinde bulunuyorsa hemen ara vermeli değerlendirme yapmalıyız. Neredeyiz. Neden bu yanlışlıkları yaşıyoruz. Aklın, bilginin, milli manevi duygularımızın ve sevdalarımızın ana kaynağı, gözesi birdir.

 

Gerçek odur ki; İnanmak ve inandığımız insanlarla birlikte olmak çok önemlidir.

 

Ne yaptığını, neden yaptığını, kim için yaptığını bilmeden “istendi” kelimesinin etrafında dönüp durmanın ve savunmanın yanlışlıkları yarın onarılmaz problemleri de önümüzde bulmamızı sağlayacaktır.

 

Doğru bilgi ve birikimlerle dengeli çocuklar, yarınlarımızın teminatı olacaktır.

Öyleyse her anne baba anlatmaya çalıştığımız süreçte olumlu ve olumsuz, hatta yeterli - yetersiz alanlarında kendilerini değerlendirmelidirler.

 

Ailenin çocuğa, çocuğun anne babaya ihtiyacı ve doyumu gerçekleşirken daima doğru noktada olunmalıdır.

 

Özellikle anne babanın yapıcı deneyimleri ön plandadır.

 

Sevgi, çocuğun dengeli yetişmesi ve kişiliğinin olması için en etkili ihtiyaçtır.

 

Osman BAŞ

Bu haber 311 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Et, süt ve tarım ürünlerini dışarıdan alabilirsin, ya sonra…18 Eylül 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir