anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 45  
»Bugün 346  
»Toplam 5154362  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.87.61.215
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

MİLLİ KAHRAMAN İBAD HÜSEYNOV

İmdat AVŞAR

14 Mayıs 2013, 23:23

İmdat AVŞAR

AZERBAYCANLI GENERAL VAGIF HÜSEYNOV; MİLLİ KAHRAMAN İBAD HÜSEYNOV HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

 

1989-1991 Yılları Arasında Azerbaycan Devlet Tehlikesizlik Komitesi Başkanlığı görevini yürüten General Vagıf Hüseynov, Ermeni Terör Örgütü Asala Liderlerinden Monte Melkonyan’ı öldüren savaşçının adını açıkladı.

 

Azerbaycan medyası, uzun bir zamandır, meşhur Ermeni terörist Monte Melkonyan’ı, Karabağ Savaşı sırasında kimin öldürdüğü hakkında dile getirilen birbirine zıt fikirlerden bahsediyordu. Bu meseleyle ilgili tartışmalar ise halen devam etmekte.

 

Vaktiyle Karabağ Savaşına katılan eski subaylardan bir kısmı Monte Melkonyan’ı “Azerbaycan Bayrağı Madalyası”  ile taltif edilen İbad Hüseynov’un öldürdüğünü bildiriyor, bir grup eski subay da bu bilgileri yalanlıyordu.

 

Modern.az internet sitesi olarak, dünya Ermenilerinin kahramanı Monte Melkonyan’ı kimin öldürdüğüne dair bir dönem Azerbaycan Devlet Tehlikesizlik Komitesi Başkanlığı görevini yürüten Vagıf Hüseynov’un bu konudaki düşüncelerini de öğrenme fırsatı bulduk.

 

13 Ekim 1989’dan 1991 yılına kadar Azerbaycan Devlet Tehlikesizlik Komitesi Başkanlığı görevini yürüten General Vagıf Hüseynov bir müddet önce yazdığı “Bir Ömürden De Çok” adlı kitabında, Karabağ’daki Çaykend ve o bölgedeki yirmi yaşayış mıntıkasının, Ermeni bölücülerden kurtarılması ile sonuçlanan “Yüzük Harekâtı” ile ilgili ilginç konulara değiniyor.

 

Vagıf Hüseynov, 1990 yılı yazında, Devlet Emniyet Komitesi Başkanı olarak kendi karargâhını Gence’ye taşıdığını kaydediyor. İç İşleri Bakanlığı yapmış olan Mehemmed Esedov ve Başsavcı İsmet Kayıbov da o dönemde, sık sık o bölgede bulunmuşlar. Kitabında, bu zaman diliminde Dağlık Karabağ’da baş veren hadiselere değinen Vagıf Hüseynov, Hankendi ve diğer yaşayış mıntıkalarında pasaport kayıtlarının daha detaylı incelenmesinden sonra çok sayıda, bölücü Ermeni’nin,  Karabağ Özerk bölgesinden uzaklaştırıldığından bahsediyor ve aynı zamanda, bu pasaport kontrolleri sonucunda, Dağlık Karabağ’daki bölücü Ermeni faaliyetlerinin başlamasından çok daha önce, Ermeni asıllı pek çok vatandaşın Moskova’da, Rostov-Don’da, Stavropol’da ve Sovyetler Birliğinin diğer bölgelerinde daimi ikamet elde ettiklerinin anlaşıldığını bildiriyor.  Vagıf Hüseynov’un yazdıklarına göre, 1989 yılında Ermeni bölücülerin, faaliyet alanlarını genişleterek Gence çevresindeki bölgelerde de faal olarak teşkilatlandıklarını, Goranboy rayonu arazisinde ise Ermenilerin ciddi askeri hazırlıklara ve operasyonlara başlamış olduklarını anlatıyor.

 

İşte Vagıf Hüseynov’un yazdığı o kitapta anlattığı olaylar: “1896 yılında, Anadolu’dan göçen Ermenilerin iskân edildiği köyler arasında bulunan Çaykend, özellikle tehlike bölgesiydi. Menfur “Miatsum” harekâtının ideologlarından biri olan İgor Muradyan da bu köye sık sık uğruyordu. Burda faaliyet gösteren Ermeni milis birliğine ise Tatul Krpeyan liderlik ediyordu. Onunla birlikte, Erivan’dan gelen birliği ile “Ded” kod adlı terörist Simon Açikkozyan’ın da faaliyeti hakkında da menfi malumatlar vardı. Özellikle tehlike arz eden şahıs ise, Avrupa Ermeni’si, “Pzo” kod adlı Armen Kazaryan idi. Meslektaşımız Albay İlham İsmayılov bölgeye ilişkin önemli bilgi kaynağına sahipti ve Çaykend’de ve çevre yaşayış mıntıkalarında, sözü edilen şahısların işlediği cinayetler hakkında bilgiler aktarıyordu...”

 

Vagıf Hüseynov,  o dönemde Bakü’de yerleşik Sovyet birliklerinin eski karargâh reislerinden ibaret özel komisyonun da çeşitli bahanelerle Ermeni bölücüleri himaye etmeye çalıştıklarını kaydediyor.

 

“…General Şirinki’nin idare ettiği bu gruba bizim bir adamımız da dâhil olabildi. Bu, İlham İsmayılov idi. Bu, onun kendi metaneti ve kahramanlığı sayesinde oldu.”

 

Vagıf Hüseynov, dış yardım alarak tepeden tırnağa silahlanmış ve haddinden fazla şişirilen bölücü Ermeniler ve kırmızı bültenlerle aranan meşhur Ermeni teröristlerle mücadelede, Azerbaycan’ın özel harekât polis birliği “OMON” ve Devlet Tehlikesizlik Komitesi özel harekât subaylarının yaptığı askeri operasyonların büyük önem taşıdığını bildiriyor.

 

Kitabında bu operasyonlara da değinen Vagıf Hüseynov halen tartışma konusu olan mühim bir meseleye de açıklık getiriyor. O, meşhur ermeni teröristi Monte Melkonyan’ı etkisiz hale getiren Azerbaycanlı özel harekâtçının adını, bu kitabında şu şekilde açıklıyor.

 

“…Azılı terörist, ASALA lideri, Türk diplomatları ve İsrail’e karşı bir dizi terör eyleminin planlayıcısı ve iştirakçisi olan Monte Melkonyan’ı Tahribat ve Keşif Birliğinin 22 yaşındaki savaşçısı İbad Hüseynov, etkisiz hale getirdi. İbad Hüseynov, Ermeni basınında  “Ele Geçmez Monte” lakabı ile anılan teröristi, Karabağ’daki Muğanlı köyünde yakalamış. “Ele Geçmez Monte” Azerbaycanlı özel harekâtçı İbad Hüseynov’un önünde diz çökerek, merhamet etmesi ve kendisini öldürmemesi için yalvarmış...”

 

İmdat AVŞAR

Bu haber 5296 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BAHA'DAN ANNESİNE MEKTUP21 Mayıs 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir