anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 40  
»Bugün 743  
»Toplam 4519549  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.225.26.44
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

İBAD HÜSEYNOV'UN 43. BAHARI

İmdat AVŞAR

13 Ocak 2013, 18:12

İmdat AVŞAR

                     İBAD HÜSEYNOV’UN 43. BAHARI

        İnsanın kendi arzularına kavuşabilmesi, bazen, cesareti ve riskleri üstlenmesiyle sıkı sıkı ya ilişkilidir. Belki bu nedenle; yeri geldiğinde cesaret göstererek, tarihe adlarını silinmez harflerle yazdıran; dünyaya mertlik ve kahramanlık dersi veren insanlar, asla unutulmuyor.

 

Unutulmaz kahramanlardan biri de, Azərbaycan topraklarının bütünlüğü uğruna, göğsünü kurşunlara siper ederek  vuruşan ve kahramanlığı ile “Azərbaycan Bayrağı” madalyası ile ödüllendirilen; Karabağ savaşında “keşif kuvvetleri komutanlığı” yapan “özel görevli keşifçi” İbad Hüseynov’dur. 1990’lı yıllarda, henüz 8 yaşındayken; üstelik eyaletlerde, Sovyet ordusunda görevli olduğu bir dönemde, Sovyet Ordusunun Azerbaycan’da giriştiği, “20 Yanvar Katliamına” karşı direnip, mensubu olduğu ordunun, memleketi Azerbaycan’da türettiği vahşete itiraz ederek, vatan sevgisini gösteren İbad Hüseynov’un vatanperverliği ve kahramanlığı, “Ben Türk’üm” diyen herkesin gurur duyacağı türdendir. Başına bin bir türlü bela gelen ulu Azerbaycan toprağının, tarihi kahramanlık listesinde, adını yiğitlik kitabına altın harfler ile yazdıran Şah İsmail, Babek, Köroglu, Kaçak Nebi, Cavanşir ve Şeyh Şamil gibi efsaneleşen nice mücahitler olmuştur. Ama ilan edilmemiş Karabağ savaşında özel hizmetleri olan vatan fedaisi; yiğitlerine toprağın “vatan” anlamını aşılayan ve toprak uğruna ölmenin kutsallığını aksettiren İbad Hüseynov’un kahramanlığı, asla onlardan geri kalmaz. Ona, asrımızın “Atilla”sı diyen  halkımız, elbette yanılmıyor. 

 

                

Aslında bu muharebenin her dakikası, her saati, hər günü bir kahramanlık, cesaret, şeref sahnesidir. Doğrudur Karabağ’ımızı yitirsek de; binlerce şehitler versek de, bu savaş gelecek nesillere bir kahramanlık sembolü, toprak uğrunda kahramancasına dövüşen, er kişi gibi ölüme giden ve yiğitçe yaşayan İbad Hüseynov’u armağan etti. Bu nedenle, bu gün her bir Azerbaycan gencinin ruhunda, vatanperverlik, kahramanlık ve bir “İBADSEVERLİK” vardır.

 

Yüzündən, gözünden mağrurluk yağan ve kahramanlık için doğmuş olan bu insan belki de bizlere Tanrı’nın bir lütfudur. Karabağ savaşında, cesareti, kahramanlığı ve olağanüstü yetenekleri ile herkesi kendisine hayran bırakan bu korkusuz asker, komutanı olduğu “keşif birliği” ile dört yana nam salmıştı. Herkes onun birliğinde yer almak için can atıyor; onun yanında savaşmak için gönüllü yazılıyordu. Ama o herkesi kabul etmezdi, bu da onun ileri görüşlülüğünün ve sezgi kabiliyetinin göstergesiydi.  

Ey, Azerbaycan’ın vatansever gençleri; ey kahraman İbad Hüseynov’un yolundan gidenler! Azerbaycan bu gün savaş durumundadır. Topraklarımızın yüzde yirmisi işgal altındadır. 1.000.000 ‘dan fazla insanımız yurdundan yuvasından sürgün edilmiş ve doğdukları topraklara dönecekləri günü hasretle, sabırsızlıkla beklemektedir. 22.000’dən fazla insanımız, vatan toprağı Karabağ uğruna yapılan savaşta canlarını kurban vermiştir. Vatan uğruna verilen bu mücadele sonrasında, binlerce yaralı, sakat ve malül insanımız var...  İşte bu savaşın kahramanı, ateşler, alevler içinden çıkan, tesadüf eseri hayatta kalan İbad Hüseynov, ömrünün 42. baharını geride bıraktı. Bu ömür ki onu nelerden mahrum etti, bu savaş ki ona neleri yaşatmadı. 

Ey Kahraman asker! Evet, sen hiç bahar yaşamadın... Sənin baharların Karabağ’da, Muğanlı’da kaldı. Doğrudur, yıllardır yaşadığın bir türlü huzur bulamadığın Bakü, Muğanlı’da yaşadığın bir “an”ın huzurunu vermiyor...

Ey yiğit asker, değerli insan! Bırak, gelecek baharlar sana huzur getirsin; zafer sevinçleri yaşatsın! 43. BAHARIN KUTLU OLSUN! 

Gülşen BEHBUD/Azerbaycan

                                                    Düzenleyen: İmdat AVŞAR

Bu haber 1967 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ09 Ekim 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir