anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 124  
»Bugün 4549  
»Toplam 4863881  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.235.55.253
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

BARIŞIK:

BARIŞIK: "KABUL EDİLEMEZ, DERHAL KALDIRILSIN"

Tarih 28 Mart 2015, 11:07 Editör

TESK YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK, ESNAFIN TANIMINI "KÖTÜ YOLA SAPMIŞ KADIN, KÖTÜ AHLAKLI İNSAN" GİBİ GÖSTEREN TÜRK DİL KURUMU'NA TEPKİ GÖSTERDİ.

BARIŞIK: “KABUL EDİLEMEZ, DERHAL KALDIRILSIN”

 

TESK YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE ADANA ESOB BAŞKANI KAZIM BARIŞIK,  ESNAFIN TANIMINI “KÖTÜ YOLA SAPMIŞ KADIN, KÖTÜ AHLAKLI İNSAN” GİBİ GÖSTEREN TÜRK DİL KURUMU’NA TEPKİ GÖSTERDİ.

 

ADANA – TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık, Türk Dil Kurumu”nun (TDK), kendi resmi sitesinde, esnafın tanımını “ Kötü yola sapmış kadın, kötü ahlaklı insan” olarak göstermesinin, vahim ve kabul edilemez olduğunu bildirdi.

 

 

 

Birlik Başkanı Kazım Barışık, bazı medya organlarında da yayınlanan, esnaf – sanatkâr camiasında büyük tepki çeken TDK’nın,  esnafı, “Başlıca düşüncesi; mesleğinin bütün inceliklerinden yararlanıp, bunları karşısındakinin zararına kullanarak ve meslekte kötü örnek oluşturarak çok para kazanmak olan kimse. Kötü yola sapmış olan kadın“ şeklinde tanımlamasını “Utandırıcı ifadeler” olarak gördüklerini söyledi.

 

 

 

 

 Barışık,  “Türkiye’de aileleriyle birlikte 8-9 milyonu bulan esnaf kesimini böyle ağır bir ithamla karşı karşıya bırakan zihniyeti kınıyorum. Kendi ailelerinde bile esnaf olan kişilerin böyle hayâsızca bir tanımlama yaparak ne yapmak istediklerini ise anlamak da mümkün değildir. Bu büyük bir cahillik eseridir.  TDK gibi bir yerde görev yapanların cahillikten öte başka niyetlerle bu tanımlamayı yaptıklarını düşünüyorum. Bu tanım vahimdir, kabul edilemez ve derhal kaldırılmalıdır” dedi.

 

 Ahi Evran’ın “Akıl, Ahlak, Bilim ve Çalışma” prensibini örnek alarak çalışan Türk esnaf ve sanatkârlarının, böyle çirkin bir tanımlamayı kabullenemeyeceğini belirten Barışık, “Ahi Evran felsefesiyle çalışmayı kendisine şiar edinmiş esnafımız sanatta ticarette ekonomide çeşitli meslek dallarında iyi yurttaş olmanın örneklerini vermektedir. Ahilik özünde iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, kısaca bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir çalışma felsefesidir. Bu felsefeye mensup bireylere TDK’nun bu çirkin saldırısı kabul edilemez” diyerek,  bu yapılanların TCK’ya göre suç olduğunu ve bu konuda suç duyurusunda da bulunacaklarını açıklayarak şunları söyledi:

 

“TCK’da Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak 216 maddesi 2. fıkrasına göre suçtur. Bu suç; “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” şeklinde tanımlanmıştır. TDK yetkililerinin eylemi tam da bu madde kapsamında suçtur. 

 

 

 

Adana ESOB olarak bu konuyu yargıya götürmeye karar vermiş bulunmaktayız. Esnafı bu şekilde kötü göstermenin ve ifade etmenin küçük beyinlere işlenmesi ve insanların düşüncelerinin kötü anlamda imaj edinmesini sağlamalarının arkasında yatan asıl nedenin ne olduğunu açıklamalarını istiyoruz.

 

Son olarak böyle düşünen ve düşündükleri gibi olmasını isteyen bu çağ dışı kafaların peşini bırakmayacağımızı ve kendilerinden maddi ve manevi hesap soracağımızın bilinmesini istiyorum”    

Bu haber 878 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FİKİR-DİL

BUGÜN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

BUGÜN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ Yazarımız Gazi MERT "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" yazısında ilginç tespitler yapmış...

BÖYLE BAĞLAR YÖRÜKLER

BÖYLE BAĞLAR YÖRÜKLER Böyle bağlar, böyle bağlar Yar başını böyle bağlar Kuş uçmaz, kervan geçmez Yıkılsın böyle bağlar
KÖROĞLU, KAHRAMANLIK VE VATANSEVERLİK23 Şubat 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi