anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 64  
»Bugün 2040  
»Toplam 5419858  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.227.233.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ve Uygulaması

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ve Uygulaması

Tarih 06 Haziran 2014, 21:36 Editör

"Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ve Uygulaması" yemekli toplantısı Askon il binasında düzenlendi.

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ve Uygulaması

 

ASKON Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Adana Şubesinin düzenlediği “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ve Uygulaması” yemekli toplantısı Askon il binasında düzenlendi. Toplantıya Adananın Seçkin İşadamları ve çok sayıda Askon Üyesi katıldı.

 

 

Askon Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, “bu tür toplantılarla üyelerimizi aydınlatmak, bilgilendirmek ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunmayı amaçlıyoruz. Ayrıca, hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk ve uygulaması gibi konulara gerek kalmadan yaşadığımız ülkemizi refah ve huzur içerisinde daha da ileriye taşımak istiyoruz” dedi.

 

Av. Mehmet AYGÜN “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ve Uygulaması” konusunda bir sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

 

Avukat Mehmet Aygün,  arabulucunun sistematik teknikler uygulayarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getirerek, onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesi ve aralarında iletişim sürecinin kurulmasını sağlamaya çalışan tarafsız üçüncü kişilik olduğunu belirtti. Arabulucunun bu süreçte karar veren kişi olmadığını, meselelere objektif bakabileceğini ve asla yönlendirme yapamayacağını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Arabulucu, gerektiğinde tarafları ayrı ayrı dinleyerek fikir alışverişinde bulunabilir ama yönlendiremez, hatta taraflara herhangi bir çözüm de öneremez. Taraflar uyuşmazlığı kendileri uzlaşarak çözerler, arabulucu tarafların aralarındaki asıl uyuşmazlığı ve menfaatlerini tespit ederek bu konularda tartışmalarını ve çözüm bulmalarını sağlamaya çalışır. Burada taraflar kendi çözümlerini kendileri üretirler ve bunu yaparken birbirlerini anlamaya çalışırlar. Taraflar arasında yapılan uzlaşma metni mahkeme kararı gibidir.”

 

Arabuluculuk ile ilgili ilginç tespitlerde bulunan Aygün, arabuluculuğun farklılıklarına da ayrı ayrı değindi.

 

“Mahkemelerde tek taraflı bir karar vardır, oysa arabuluculukta karşılıklı taraflar vardır. Mahkemelerde yargıya gidildiği zaman en az bir buçuk yıl zaman geçecektir. Uzun bir yargı süreci ve psikolojik yıpranmayı da beraberinde getirecektir. Ancak Arabuluculukta süre daha kısadır. Yargıda, mahkemede tek taraflı bir memnuniyet söz konusudur. Arabuluculukta karşılıklı bir memnuniyet vardır. Mahkemede tek taraflı çıkan masraflar vardır, prosedürler vardır, arabuluculukta ise öncelik taraflardadır. İstediği gibi oturup kalkabilirler ve masraflar taraflar arasında eşittir. Mahkemeler çok streslidir, bunalımlıdır, zorlukları mevcuttur, arabuluculuk ise daha az stresli ve daha az müşkülatlı, rahat, kolay çözülebilen bir durum söz konusudur.”

 

Av. Mehmet Aygün ayrıca, “arabuluculuğun batı ülkelerinde geliştiğini ancak ülkemizde Türk toplumunun buna teveccüh göstermesi durumunda gelişeceğini ve toplumumuza çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bizler bu konuda yetkili kişiler olarak, başta Ülkemizin sıkıntılarını gidermek, insanımızın ihtiyaçlarına cevap verebilmek, toplumumuza faydalı olabilmek adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Diğer önemli bir husus da Yargının, mahkemenin ve özellikle İş mahkemelerinin çok ciddi oranda iş yükünü hafifletecektir” dedi.

 

 

Program Askon Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan’ın,  günün anısına Av. Mehmet Aygün bey’ e “Riyazüs – Salihin” kitabı takdim etmesiyle sona erdi.

Bu haber 1182 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DİN-HUKUK-BASIN

BİN AYDAN DAHA HAYIRLI BİR GECE

BİN AYDAN DAHA HAYIRLI BİR GECE Kadir Gecesi Müslümanlarca, Ramazan ayının son on gününde gizlenmiş olduğuna inanılan bir gece. Ancak yaygın kanaat...

SAĞLIKLI BİR ORUÇ TUTMAK İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

SAĞLIKLI BİR ORUÇ TUTMAK İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER Öncelikle şunu belirteyim ki; Orucun sağlıklı olmasının şartları niyet, imsak vaktinden akşama kadar orucu bozan şe...
Mevsim güze dönerken24 Ağustos 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi