anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 35  
»Bugün 2373  
»Toplam 4322397  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.161.49.216
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

MERSİNLİ ŞAİRLERDEN TEKNE TURU VE ŞİİR GÜNÜ

MERSİNLİ ŞAİRLERDEN TEKNE TURU VE ŞİİR GÜNÜ

Tarih 09 Ekim 2013, 11:12 Editör

Akdeniz'in koyları şairlerin şiirleri ve ney sesleri ile yankılandı...

“MERSİNLİ ŞAİRLER” ŞİİR GÜNÜ VE GEZİ TURU YAPILDI

 

Türkiye genelinde şairlerin biraraya gelerek yayınlarını ve eserlerini serbestçe okudukları ve dinleyiciye ulaştırdıkları Şair TÜRK radyosu ve Mersinli Şairlerin bir araya geldikleri şair ve yazarlar buluşması, şiir günü ve Akdeniz Yat turu yapıldı.

 

  

 

Geziye 60’ın üzerinde şair ve şiir sever katıldı.  Mersin’de radyoda  “MUSTAFA’NIN GEMİSİ” adlı bir şiir programı gerçekleştiren Mustafa DOĞAN’ın ve MEŞYAD Başkanı Abidin GÜNEYLİ ve dernek üyesi şairlerin öncülüğünde mersinli şairler bir araya geldiler ve şiir günü ile gezi programını gerçekleştirdiler. Geçtiğimiz hafta sonu yapılan programa Mersin’de kurulu olan MEŞYAD (Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği) Başkanı Abidin GÜNEYLİ ve MEŞYAD’a bağlı yazar ve şairlerin de destek verdikleri program katılanlara Akdeniz’in maviliklerinde unutulmaz anlar yaşattı.

 

  

 

Mersin dışında yaşayan İstanbul, Trabzon, Maraş, Aydın, Uşak, Samsun, Osmaniye İzmir, Ankara gibi iller ile İskenderun’dan çeşitli şiir sever ve şairlerin katıldığı programın onur konuğu ise ilerlemiş yaşına rağmen böyle bir etkinlikte yer almayı görev sayan Şair Bahattin KARAKOÇ’un programa katılması oldu.

 

 

       

 

Sabah saat 08.00’de tur otobüslerinin Mersin stadyumu önünden hareket etmesi ile başlayan yolculuk Mersin-Silifke-Taşucu Limanına kadar sürdü. İki otobüs ve 2 özel araçla limana ulaşan şairler tur teknesine geçtiler. 122 kişilik Mersin Melit-Ay turizme bağlı Alize Yatcılık Teknesinde ilk iş misafirlere ve tura katılanlara Mersinli Şair bayanların hazırlamış olduğu zengin bir menüden oluşan kahvaltı ikramı oldu. Kahvaltı sonrasında yapılan çeşitli değerlendirmelerden sonra tur teknesi Akdeniz’in enginlerine doğru makinelerini çalıştırarak yol almaya başladı. Taşucu Limanından çıkış yapan yat Taşucu-Anamur hattı boyunca kıyı şeridindeki batı istikameti boyunca eşsiz güzellikteki koyları ziyaret ede ede ilerledi. Kıyı şeridinde yer alan tarih kalıntılar da zaman zaman tura katılanları heyecanlandırıp, bilmedikleri bu kalıntılar hakkında çeşitli yorumlar ve hikâyeler anlatmalarına yol açtı.

 

 

 

 

Havanın rüzgârlı olmasına rağmen şairler üst güvertede ve teknenin uç kısmında yolculuk yapmadan kendilerini alamadılar. Üç-dört günlük soğuk ve bulutlu havanın ardından güneşin bulutsuz ve sıcak bir şekilde kendini göstermesi geziye katılanların Akdeniz’in pırıldan dalgalarını ve ufuklarını daha iyi görmelerini, tatlı heyecanlar yaşamalarını sağladı. İçilen demli çaylar ve kahveler günün iç ıstan içecekleri idi.

 

 

 

 

Deniz içinde geçilen bir adadan sonra korunaklı bir koya atılan demir ile gezi teknesi durunca, herkesin güvertelere çıkması da bir oldu. Etrafın yemyeşil ormanlarla kaplı olması, denizin mavi ve berrak suyu, güneşin parlayan ışıkları şairlik ve şiir atmosferine ayrı bir renk kattı.

 

  

 

Şiir programı ise gezi teknesinin üst güvertesinde gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Mustafa DOĞAN ve Sonay ARIDICI’nın yaptığı programda şiir dinlemenin ve okumanın tadına doyasıya varıldı. Yapılan çeşitli duyuruların ardından Maraş ilinden programa katılan Bahattin KARAKOÇ’a değerlendirme yapması için söz verildi.

 

 

 

 

Ünlü Şair Bahattin KARAKOÇ yaptığı değerlendirmede “geçmişte şairlerin çok az bu tür etkinliklerde bir araya geldiğini, birlik ve beraberlik ruhunun fazla hissedilmediğini” belirtti. “Mersin’de Torosların eteğinde şairler buluşmasını gerçekleştiren Şair TÜRK ve MEŞYAD üyesi şairlerin bu etkinliklerini, birlik ve berberliklerini kutluyorum. Böyle güzel bir etkinliğe imza atan sizleri kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

MEŞYAD Başkanı Abidin GÜNEYLİ’de yapılan etkinliği takdir ettiğini, bir araya gelmenin önemli olduğunu, etkinliğe çeşitli illerden gelen şairlere hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında şairlik ve şiir yazmanın önemi ve bu tür etkinliklerin yararları üzerinde durdu.MEŞYAD’ın faaliyetlerini anlattı.

 
        

 

“MUSTAFANIN GEMİSİ”  adlı programın yapımcısı Mustafa DOĞAN ve MEŞYAD Başkanı Abidin GÜNEYLİ'nin destekleri ile gerçekleşen  şiir etkinliği ve geziye Mersin’den şairler: MEŞYAD Başkanı Abidin Güneyli, Afet Kırat'ın yanı sıra kızı Ayten KIRAT ve oğlu Alparslan Kırat, Deniz Nas, Sonay Arıdıcı(sunucu), Mustafa Doğan(sunucu), Remziye Çelik, Nilgün Öztürk, Ankara’dan; Doğan Bilge (şiir yorumcusu şairtürk.comun yöneticisi), Dursun Demiray, Ahmet Saygı (şair-tiyatrocu), İskenderun’dan; Adem Yaldız (sanatçı) ve eşi Nezahat Yaldız ile oğlu, Maraş’tan: Ünlü şair Bahaettin Karakoç, Yasin Mortaş,  Samsun’dan: Kenan Bey(şiir yomcusu), İstanbul’dan: Aysel Can(tiyatrocu), Selda Yılmaz  ve eşi  yine Mersin’den şairler; Yunus Köşker, Hayrunisa Şenel, Çınar Arıkan (Araştırmacı-Yazar), Nazlı Nas, Tülay Aslan, Nesrin Demirtaş, Zafer Demir, Seher Emrullahoğlu, Tacettin Emrullahoğlu, Hazal Emrullahoğlu, Zehra Üçgül ve eşi, Atifet Gezek, Süleyman Kaptan, Dilvin Özgür, Fügen ÖZBİLEN, Mehmet Nalbant(İstanbul), Fikri Enges (İstanbul), Erkan İnay(Uşak şair duvarların şairi, lehçeyle Denzili şivesiyle şiir okudu), Razı Saraç ve oğlu  (denizli  şair), Seher Yıldız  Osmaniye, Fuat inan (İskenderun), Talip Küçük (Mersin-Kameraman), Konca Aydemir (Antalya Sahil yayınevi sahibi-şair), Leyla Altınbaşak katıldılar.

 

  

 

Şairlerin sıra ile maharetlerini gösterdiği şiir şölenine birbirinden güzel şiir örnekleri ve türküler günü süslendi. Okunan şiirler, söylenen şarkı ve türküler ile ney sesi Akdeniz’in koylarında, Torosların yamaçlarında yankılandı.

 

 

 

 

 

  

Şair TÜRK radyosu Doğan Bilge (şiir yorumcusu şairtürk. com’un yöneticisi) yönetiminde internet üzerinden Akdeniz’in bu şirin kotunda yapılan etkinliği dinleyenlerine canlı canlı internet üzerinden aktardı.

 

         

 

İskenderunlu Adem YALDIZ (Emekli edebiyat öğretmeni, türkü yorumcusu, profesyonel müzikçi-barak uzmanı) çıkacak olan iki albümündeki barak ve türkülerden örnekler seslendirdi. Albümünde yer alacak olan “İki Avrat” türküsünü Deniz Nas ve Aysel Canın rol aldığı kuma kavgası mizanseni eşliğinde söyledi. İzleyenler kahkahalara boğuldu. Neşet Ertaş’tan Hata Benim türküsünü Bahattin Karakoç için özel olarak seslendirdi. İskenderun ekibinden Fuat İNAN ise tok sesi ile seslendirdiği türkü ve şiir yorumları ile gönüllerde taht kurdu. Fuat İNAN Rahmetli Ünlü Şair Abdurahhim KARAKOÇ’un  “Tut Ellerimden” şiirini seslendirdi.

 

  

 

Yine İskenderun’da Türkçe Öğretmeni olarak görev yapan ve gözleri ama olan Mehmet Kahramanoğulları Şiir etkinliğinin akılda kalanları arasında idi. Okuduğu türküler ile sesinin ne derecede güzel olduğunu izleyenlere gösterirken, şiir okuyan şairler neyi ile eşlik etmesi ise takdire şayandı. Mehmet Kahramanoğulları hakkında görme engelli yönetmen,  İskenderun Belediyesi Musiki Derneği Halk Müziği ve Tasavvuf Müziği elemanı olduğunu söylemeden geçilmemesi gerekiyor. Teknedeki etkinlikte “Bahçada Yeşil Çınar” türküsünü söyledi. “Mona Roza” şiirini okudu. Büyük alkış aldı.

 

  

 

Almanya’dan Işık Arsoy şairtürk. com’un canlı yayınına telefonla bağlandı. Canlı yayında etkinliğe katılanlara ve dinleyicilere duygularını ifade etti.

 

 

 

 

Şairtürk.com’dan programın tümü dinleyicilere canlı olarak aktarıldı.

 

 

Şiir şölenin ardından okunan türküler ve parçalar eşliğinde eğlenildi, oyunlar oynandı.

 

  

 

MEŞYAD etkinlik sırasında derneğin yayın organı olan “MAKİ” dergisinin son çıkan 88. sayısını katılanlara hediye etti.

 

  

 

Ayrıca Sahil yayınevi sahibi Konca Aydemir “Antalya Sanat” adlı edebiyat dergisinin örneklerini ve Şair Nihat İPLİKÇİOĞLU’nun  “Duyguların Adresi” adlı kitabını katılanlara hediye etti.

 

  

 

Şairler ve yazarlar arsında çeşitli kitap imzalama ve hediyelerde yaşandı.

 

  

 

Şiir ve eğlencenin ardından Gezi teknesinde Balık menülü yemek yiyen katılımcılar güzel bir günün tatlı anıları ile Mersin’e döndüler.

     
        Not: Mersinli Şair ve Yazarların ve dışardan gelen misafir şair ve yazarların katılımı ile gerçekleşen  böyle bir organizasyonu gerçekleştiren ve emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Çınar ARIKAN

Araştırmacı Yazar

(Mersin MEŞYAD)

 
                 
           

ŞİİR GÜNÜ VE GEZİSİNDEN ÇEŞİTLİ GÖRÜNTÜLER

 
          
          
          
          
          
         
         
            
           
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

 

Bu haber 3285 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÜLTÜREL

Serkan ŞAHİN ve Öğrencileri Resim Sergisi Venüs Sanat Galerisi'nde

Serkan ŞAHİN ve Öğrencileri Resim Sergisi Venüs Sanat Galerisi'nde Resim öğretmeni Serkan Şahin'in öğrencileri Karma Resim Sergisi Venüs Sanat Galerisi'nde sanatseverlerin be...

TARSUS'TA MÜZÜK VE ŞİİR FESTİVALİ YAPILDI

TARSUS'TA MÜZÜK VE ŞİİR FESTİVALİ YAPILDI Tarsus dünya ve Türkiye genelinden yüzlerce şair ve yazarı ağırladı. Etkinlikler coşkulu geçti.
"SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE-314 Ağustos 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi