anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 57  
»Bugün 11991  
»Toplam 7552126  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 18.204.229.70
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR
TÜTENGİL ANISINA SOSYOLOJİ ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU

TÜTENGİL ANISINA SOSYOLOJİ ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU

Tarih 18 ?ubat 2018, 23:33 Editör

Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil adına düzenleyeceği Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumunun bu yıl ki konusu, "Basın Sosyolojisi" olacak.

ARATOS DERGİSİ’NDEN TÜTENGİL ANISINA SOSYOLOJİ ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU

 

Aratos dergisi, cumhuriyet döneminin ilk sosyologlarından biri sayılan ve 1979 yılında silahlı bir saldırıyla öldürülen, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil adına düzenleyeceği Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumunun bu yıl ki konusu, “Basın Sosyolojisi” olacak.

 

Tarsus’ta 15 yıldır yayınlanan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisi, Tarsus doğumlu bilim insanı Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil adına bir sempozyum gerçekleştirecek.

 

 

Aratos dergisi, bu yıldan başlayarak, Türkiye’nin ilk kuşak sosyologlarından olan Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil anısına ve adına bir sosyoloji araştırmaları sempozyumu düzenleyeceği bildirildi.

 

Edinilen bilgiye göre, “Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu’nun bu yıl ki konusu, “Basın Sosyolojisi” olacak.

 

Yapılan açıklamada, akademi ve akademi dışı bildirilerinde yer alacağı sempozyuma son bildiri verme tarihi 30 Eylül 2018 olarak belirlenmiş. Değerlendirmeden geçen bildirilerin Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’in ölüm yıldönümünü takip eden hafta olan 15 Aralık 2018 tarihinde Tarsus’ta Aratos Dergisi Kültür Sanatevi’nde sunulacağı sonrasında da kitap olarak yayınlanacağı belirtilmektedir.

 

 

 

Sempozyumun Düzenleme Kurulu şu isimlerden oluşuyor; Prof. Dr. Deniz Tütengil Mazlum (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi), Doç. Dr. Zehragül Aşkın (Felsefe Böl./Aratos Dergisi Yayın Kurulu Bşk), Uğur Pişmanlık (Gazeteci-Yazar)

 

“Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu”nun değerlendirme kurulunda ise şu isimler yer alıyor; Prof. Dr. Deniz Tütengil Mazlum (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi), Doç. Dr. Zehragül Aşkın (Mersin Üniversitesi Felsefe Böl./Aratos Dergisi Yayın Kurulu Bşk), Prof. Dr. İzzettin Önder (İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti/İFMC), Prof. Dr. Afşar Timuçin, (Felsefeci/Emekli), Prof. Dr. Ayşe Durakbaşa (Sosyolog-Emekli/Sosyoloji Mezunları Derneği-SOMDER), Prof. Dr. Nihat Falay (İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi), Turan Alptekin, (Türkolog), Doç. Dr. Eyüp Erdoğan (Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümü), Dr. Esmeray Yoğun (Disiplinlerarası Sosyoloji ve Ekonomi Laboratuarı-LİSE) Paris-Fransa, Aydemir Güler (Yazar-Çevirmen/Siyasetçi).

 

Öte yandan, bu sempozyumun, Sosyoloji Mezunları Derneği (SOMDER) ile İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti (İFMC) tarafından da desteklendiği belirtildi.

 

Aratos Dergisi adına açıklama yapan Sempozyum Koordinatörü Gazeteci-Yazar Uğur Pişmanlık, sempozyumun amacına dair yaptığı açıklamada şunları dile getirdi, “Türkiye’nin ilk kuşak sosyologlarından biri olarak anabileceğimiz ve 1979 yılında bir saldırı sonucu yitirdiğimiz değerli bilim insanı ve aydınımız, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’i anmak, onun adına düzenlenecek bu etkinlikle ülkemizin toplumsal sorunlarını, ekonomik, politik, kültürel açıdan ele alan sosyoloji araştırmalarına yer vermek, bu alanda yapılacak çalışmaları özendirmek, çözüm önerileriyle ilgili kişi ve kuruluşları uyarmak, yaşadığımız çağın sorunları/çözümlerine dair bir bilinç oluşumu yaratarak farkındalık sağlamak. Bildirilerin kitap halinde yayınlanması ile bu çalışmaları kalıcılaştırmak ve yaymaktır.”

 

Uğur Pişmanlık, 2018’de ilki gerçekleştirilecek olan Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu’nun konusunun “Basın Sosyolojisi” olarak belirlendiğini ifade ederek, “Basın Sosyolojisi”  başlığında ülkemizin ekonomik ve toplumsal yaşamında giderek daha kötüye giden koşullarda, gazete, radyo, tv, internet yayıncılığı gibi medya kuruluşlarının habercilik anlayışı, toplumsal algı üzerine etkileri gibi farklı boyutlarıyla ele alınacaktır. Basının, işlevini yerine getirirken, gerçeğin topluma sunuluş biçimi, iktidar yanlısı yayıncılık, haber çarpıtma gibi pek çok boyutunu ele alan bildirilere yer verilecektir.

 

Sempozyum ayrıca, alt başlık olarak yerel tarih bağlamında yerel gazete ve yerel dergileri de inceleyen bildirilere açıktır. Sosyologlar dışında basın-yayın alanından gelen bildiriler de değerlendirilecektir.” diye konuştu.

 

Pişmanlık, sosyoloji alanında çalışma yapanları ve basın mensuplarını bu sempozyuma bildiri sunma çağrısında bulunurken, sempozyum şartnamesine www.aratosdergisi.com adresinden ulaşılabileceği ve aratosdergisi@gmail.com adresinden istenebileceğini de sözlerine ekledi.

 

Sempozyum Koordinatörü:

Gazeteci-Yazar Uğur Pişmanlık

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni

İletişim:

Uğur Pişmanlık

Tel: 0 533 723 47 89

aratosdergisi@gmail.com

ugurpismanlik@gmail.com

www.aratosdergisi.com

Adres:

Aratos Dergisi Kültür Sanatevi

Gözlükule Mah. Abdi İpekçi Cad. No: 86-Tarsus

 

          

 

                   Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’in Hayatı

 

Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil, 1921’de Tarsus’un Sebil köyünde dünyaya geldi. Babası Kıbrıslı öğretmen Ali Rauf Bey, annesi Tarsuslu Meryem Hanım’dır. Dördü erkek, biri kız 5 çocuğun en büyüğüdür. İlkokula Ulaş köyünde başlamış, ortaokulu Tarsus’ta bitirmiştir.

 

Haydarpaşa Lisesi’nin ardından, Yüksek Öğretmen Okulu Felsefe Bölümü’nde ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenim gördü.

 

Antalya ve Diyarbakır liselerinde, Lüleburgaz Kepirtepe ve Antalya Aksu Köy Enstitülerinde öğretmenlik yaptı. 1952’de meslektaşı Şükriye Urubay ile evlendi.

 

1953 yılında asistan olarak başladığı akademik kariyerinde, 1960’ta doçent, 1970’de profesör oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ile Gazetecilik Enstitüsü’nde dersler verdi. Çok sayıda makale, kitap yayımladı, araştırmalar yaptı.

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyoloji Enstitüsü başkanı iken, 7 Aralık 1979 sabahı uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını kaybetti. Türkiye’de binlerce masum insan ve değerli aydın gibi, “faili meçhul” bir cinayetin kurbanı oldu.

 

Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil 39 yıl önce öldürüldü. Katilleri ve onları azmettirenler hâlâ hesap vermedi. Dava dosyası kaybedildi. Türkiye yasaları uyarınca, olay zaman aşımına uğradı.

 

Tütengil öldürüldüğünde 58 yaşındaydı. Mezartaşında bir yazısından şu alıntı yer alıyor: “Dünyamızı güzelleştirmeye bakalım. Can dostların ölümünden sonra yaşamanın bedeli, dünyamızı güzelleştirme doğrultusundaki çabalardadır”. Faili meçhul diye anılan binlerce cinayetin işlendiği ve tetikçiler ile onları azmettirenlerin hesap vermediği, korunup kollandığı, hatta yüceltildiği bir ülkenin, Türkiye’nin, bu ayıptan arınmadan dünyayı güzelleştirmeye katkısı olabilir mi?

 

Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’in Eserleri:

 

Köy Enstitüsü Üzerine Düşünceler (1948),

Ziya Gökalp Bibliyoğrafisi (1949,

Prens Sebahattin (1954),

Monteisque'nün Siyasi ve İktisadi Fikirleri (1954),

Ziya Gökalp Üzerine Notlar (1956),

Prens Sebahattin (1954),

İçtimai ve İktisadi Bakımdan Türkiye'nin Kara Yolları (1961),

Dr.Rıza Nur Üzerine (1965),

Diyarbakır Basını ve Bölge Gazeteciliğimiz (1966),

Azgelişmiş Ülkelerin Toplumsal Yapısı (1966),

Köy Sorunu ve Gençlik (1967),

Ağrı Dağındaki Horoz(Denemeler (1968),

İngiltere'de Türk Gazetecilği (1969),

Türkiye'de Köy Sorunu (1969),

Sosyal Bilimlerde Araştırma ve Metod (1969),

Azgelişmenin Sosyolojisi (1970),

100 Soruda Kırsal Türkiye'nin Yapısı (1975),

Temeldeki Çatlak (1975),

Atatürk’ü Anlamak ve Tamamlamak (1975),

Prens Lütfullah Dosyası (Vedat Günyol ile birlikte) (1977)

 

Haber: Yakup BOMCUK/Tarsus

Bu haber 4430 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNDEM-GÜNCEL

KADİR GECENİZ KUTLU OLSUN

KADİR GECENİZ KUTLU OLSUN Şair İsmail SAĞIR'ın bir şiiri ile Kadir Gecenizi kutluyoruz.

KİLİS VATAN ŞAİRLERİ BULUŞMASI 2019 KİTABI YAYIMLANDI

KİLİS VATAN ŞAİRLERİ BULUŞMASI 2019 KİTABI YAYIMLANDI 2019 Yılı 13-14-15 Eylül tarihlerinde Suriye sınırımızda yer alan Kilis ilimizde düzenlenen buluşmanın kitabı Kilis...
    UNUTULAN ALIŞKANLIKLAR18 Temmuz 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi