anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 45  
»Bugün 823  
»Toplam 4567166  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.198.54.179
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

"Gönlümün Yıldızları" Kitabı Çıktı

Tarih 12 Temmuz 2016, 10:26 Editör

Köy Enstitülerini Anlatıp Yazan, Köy Enstitüsü Mezunu Bir Öğretmenin Anıları Kitaplaştırıldı.

                    “Gönlümün Yıldızları” Kitabı Çıktı

Köy Enstitülerini Anlatıp Yazan, Köy Enstitüsü Mezunu Bir Öğretmenin Anıları Kitaplaştırıldı.

Köy Enstitüleri’nde okudu, öğretmen oldu. O, 86 yaşında. Bir ömür boyu elinde kalem hep yazdı. Kalın defter yapraklarına, tükenmez kalemle tek tek anılarını yazarken bu bilgiler daha çok insana ulaşmalı, kitap olmalı diye hayal kurdu. O Hayali, İnciay Yayınları’ndan “Gönlümün Yıldızları “ adlı kitap ile gerçekleşti. Kitabın editörlüğünü Araştırmacı-Yazar Çınar ARIKAN yaptı.

 

Kitap Köy Enstitüleri konusunda şu an itibari ile tarafsız ve objektif gözlem açısıyla yazılmış önemli bir eser niteliğinde.

İvriz Köy Enstitüsü Mezunu Hüseyin Yalçın, Mut ilçesi Ballı Mahallesi’nden (Köyünden).  İvriz Köy Enstitüsünde okuyup öğretmen olabilmek için köyünü, evini terk edip gitti… Yıllarca zor şartlar altında okudu, öğretmen oldu. Köylerde hizmet verdi.

           

Okuduğu dönemlerde Köy Enstitüleri’nin neden açıldığını irdeledi, neden kapandığını sorguladı, kapanırken yaşanan duyguları kaleme aldı. Devrin siyasetçilerini, neler yaptıklarını inceledi notlar aldı, Kore Savaşını, Kıbrıs Harekâtı’nı ve tarihi önem arz eden bazı olayları araştırdı yazdı. Bu arada Köy Enstitüsü mezunu arkadaşlarını yâd etti,  şiirler yazdı… Öyküler anlattı.

                 

Köy Enstitüleri mezunu öğretmenlerin görev yaptıkları köylerde, sadece öğretmenlik yapmadıklarını; onların tarlada ekim, binalarda tamirat, yollarda bakım, sağlıkta yardım, sosyal işlerde her türlü hizmeti yaptıklarını kitabında anlatan Yazar Hüseyin Yalçın, Köy Enstitüleri’nin Türkiye’yi aydınlattığını kitabında şu sözlerle bahsediyor.  “Bu ateş zamanla Türkiye'yi aydınlattı ve ısıttı. Bu ateşin ışığından ve ısısından zenginler korktuğu gibi, dünya devletleri ürktü. Bu ateş Köy Enstitüleri'nden biri olan İvriz Köy Enstitüsü idi. İvriz Köy Enstitüsü'nün temelini 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü atmıştır. Daha sonra öğrenciler, öğretmenler, okul müdürleri, memurları, hizmetçileri kırk tane binayı kendi güçleri ile yapmışlardır…”

                        

Yazar Hüseyin Yalçın kitabının okuyuculara ulaşmasını arzu ederken kitabını eline alarak ilk duygularını şöyle açıkladı. Yalçın, “ 1953 yılından beri yazıyorum. Uzun soluklu bir çalışmam sonucu kitap haline getirdiğim bu eserin basılması ile mutluluk duyuyorum. Akademik bir kitaptır. Derlemelerle, yaşantılarla, olaylarla şiirlerle donatılmış bir kitaptır.”dedi.

Bu haber 664 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EDEBİYAT

MEŞYAD'DAN GEÇİT SANATTA İMZA VE ŞİİR ETKİNLİĞİ

MEŞYAD'DAN GEÇİT SANATTA İMZA VE ŞİİR ETKİNLİĞİ (MEŞYAD)Mersin Şairler ve Yazarlar Derneğince düzenlenen imza günü ve şiir etkinliği yoğun ilgi gördü.

"SARAYIN SIRP GELİNİ" ADLI ROMAN YAYIMLANDI

Anamurlu Yazar Hamdi MERSİN'in İLESAM (İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) 2016 Roman Ödülü bir...
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi