anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 27  
»Bugün 430  
»Toplam 14150177  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR
Viyana'da Verdi'nin Simon Boccanegra'sı Yankılandı

Viyana'da Verdi'nin Simon Boccanegra'sı Yankılandı

Tarih 29 Nisan 2013, 13:29 Editör

Viyana'da yüzüncü yaşını kutlayan ünlü sahnesi Konzerthaus kısa bir süre önce Verdi'nin Simon Boccanegra'sına ev sahipliği yaptı.

      Viyana’da Verdi’nin Simon Boccanegra’sı Yankılandı

Sanat ve müzik şehri Viyana’nın yüzüncü yaşını kutlayan ünlü sahnesi Konzerthaus kısa bir süre önce Verdi’nin Simon Boccanegra’sına ev sahipliği yaptı.

Hiç istememesine rağmen şehrin yöneticisi seçilen Cenovalı korsan Simone’yi bu defa Amerikalı lirik bariton Thomas Hampson canlandırdı:

Thomas Hampson: “Verdi’nin operalarının çoğunda kahraman şan ve sorumluluk arasında gidip gelmekte ve kişisel acıların veya çatışmaların altında ezilmektedir.”

Simone’nin önce dostu sonra en azılı düşmanı olan Bozguncu Paolo’yu ise Verdi’nin memleketinde büyüyen İtalyan bas bariton Luca Pisaroni canlandırıyor:

Luca Pisaroni: “Bu benim ilk Verdi’m ve ne kadar mutlu olduğumu sözlere dökemem. Çünkü ben Verdi dinleyerek büyüdüm. Şimdiye kadar Mozart ve Rossini söyledim. Şimdi ise Giuseppe Verdi söylüyorum. Sonunda artık kendimi evimde hissettiğimi söyleyebilirim.”

“Kötü adam olmayı seviyorum. Normalde gerçek hayatınızda yapamayacağınız şeyleri yapabilmek çok güzel bir duygu. Librettolara bakıp kendi kendime ‘şimdi hiç alışkın olmadığın bir yola giriyorsun’ diyorum.”

Meslektaş ve arkadaş olan Thomas ve Luca aynı zamanda kayınpeder ve damat.

 

Luca Pisaroni: “ Kötü adamın kurnaz ve gizli kapaklı olması daha korkutucu.

 

Operanın orkestra şefliğini ise Massimo Zanetti yaptı: “Bunlar Verdi’nin yazdığı en olağanüstü sayfalardan bazıları. Giriş kısmında akışkan bir ses var ve bize gece vaktinde deniz kenarındaymışız hissi veriyor. Bu ilk vezinlerdeki ‘mi majörler’ bir yenilik. Sanki bir pencereyi hafifçe aralayıp derin bir nefes almak gibi. Bu operanın başından sonuna kadar deniz havasını içinize çekip veriyorsunuz.”

Thomas Hampson: “İlginç olan Simone tarafları uzlaşmaya davet etmiyor. Açıkçası onları sevgiden başka bir şeye çağırmıyor, tabi ki kardeşçe bir sevgiye. Neden birbirinize merhametli olmuyorsunuz, neden benzerliklerimizi kucaklayıp farklılıklarımızı kapı dışında tutamıyoruz diyor”

Bu karanlık, karmaşık ve hüzünlü bir opera. Verdi’nin yaşadığı acıları anlatan bir drama.

Massimo Zanetti: “Simone’de bireyle toplum arasındaki uzlaşmanın imkânsızlığı var. Hatta daha da ötesinde birey ve tarih arasında uzlaşma olamayacağı var. Verdi’de eninde sonunda tarih sizi yüz üstü bırakır.”

Haber: Buse Bakış/Viyana

Bu haber 2157 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DÜNYA

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, tüm dünya kadınlarının kutladığı uluslararası bir gündür.

Anneler Günü, Kutlama Günü

Anneler Günü, Kutlama Günü Anneler Günü dünyada farklı günlerde kutlanır. En geniş şekilde Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanmaktadır.
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi