anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 27  
»Bugün 9694  
»Toplam 8541917  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.137.159
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR
AYB SUNGAYIT BÖLÜMÜNDE

AYB SUNGAYIT BÖLÜMÜNDE "YEDİ YAZAR, BİR GÖRÜŞ" ADLI ETKİNLİK

Tarih 20 May?s 2019, 15:39 Editör

AYB Sumgayit bölümü ve Nizami Gencevi isimli Kütüphane kulübünün ortak organizasyonu sırasında "Yedi yazarla bir toplantı" adlı bir etkinlik düzenledi.

AYB SUNGAYIT BÖLÜMÜNDE “YEDİ YAZAR, BİR GÖRÜŞ”

ADLI ETKİNLİK

 

AYB Sumgayit Bölümü ve Nizami Gencevi isimli Kütüphane kulübünün ortak organizasyonu sırasında "Yedi yazarla bir toplantı" adlı bir etkinlik düzenledi.

 

                      -SUMGAYIT ŞEHRİ GENEL GÖRÜNÜM-

Azerbaycan’ın 70 yıl önce kurulan şehirlerinden Sumgayıt hakkındaki yazarların ve şairlerin görüşlerinin alındığı toplantıda söz alanlar konuyla ilgili görüş ve düşüncelerini ifade ettiler.

 

N. Gencevi Kütüphane Kulübünün Müdürü Zarnigar Babaeva Sumgayıt’ın 70.yıldönümü arifesinde bu tür faaliyetlerin şehrin yıldönümü için bir hediye olduğunu kaydetti.

 

AYB Sumgayit Şubesi Başkanı Gülnare Cemaleddin: “Bu etkinliğin Lachi'nin işgal gününün arifesinde tutulmasının tesadüfî olmadığını vurguladı. Ve bugün, her şairin en güncel teması doğal olarak Karabağ olaylarıdır diyerek” konuya dikkat çekti.

Laçin bundan 24 yıl evel Ermenilerce işgal edilmişti.

 

 

Daha sonra söz yazarlara verildi. Şair Alesker Hasanli, Rahila Veisalli ve İlgar Habibi, vatan şiirlerinden örneklerini okudu.

 

 Ziraddin Kafarlı, Maryam Aslankizi, Hafız İmamnazerli ve Alisafa Ahmedoğlu’da yazarların yazdıkları yazılar ve şirlerle ilg yazı ve  eserleri ve yazdıkları hakkında görüşlerini dile getirdiler.

 

Son olarak söz alan N. Gencevî Kütüphane- Kulübünün Müdürü Zarnigar Babayeva şairlere ve etkinlik katılımcılarına teşekkür etti ve bu tür etkinliklerin önemini anlattı.

 

            **************************************************************

                     LAÇİN ŞEHRİ HAKKINDA BİLGİ:

                   Laçın’ın İşgal Edilmesinden 27 Yıl Geçti

 

Laçın'ın Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilmesinden 27 yıl geçti. Yirmi yedi yıldır, 70 binden fazla Laçın'lı ülkenin 57 şehir ve bölgesinde geçici yerleşerek, mülteci hayatı yaşıyor.

Laçın'ın çevresindeki bölge ve yerleşim merkezlerini işgal eden Ermeni silahlı kuvvetleri yoğun olarak ağır topçu silahlarından ilçe merkezine ateş açtılar. 1992 senesi mayıs ayının 16'sını 17'sine bağlayan gece Şuşa şehrinin Turşsu toprakları ve Ermenistanın Gorus ilçesi istikametinden saldırıya geçen Ermeni ordusu mayıs ayının 18'inde Laçın'ı işgal etti.

İşgali gerçekleştiren düşman kuvvetlerinin büyük bölümü Laçın koridoru vasıtasıyla bölgeye girdi.

Yerel sakinler diyor ki, Laçın işgal olmadan bir gün önce Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin büyük çoğunluğu cephe bölgesini terk etti. Televizyon kanallarının arşivlerinde kalan karelerden görünüyor ki, Laçın ihanetin kurbanı oldu.

İşgalden önce bölgede bir şehir, bir kasaba, 125 köy mevcut olup, 48 sanayi, 63 tarım, 217 kültür, 101 eğitim, 142 sağlık işletmesi, 462 ticaret, 96 ev, 30 haberleşme, 2 araç ve çeşitli amaçlı üretim tesisleri faaliyet gösteriyordu.

Şu anda bölge baştanbaşa yıkıntı içindedir. Ermeni işgali sonucunda 13 bin 745 konut evi yağmalanarak yakılıp, ilçe bölgesindeki 54 dünya, 200'den fazla yerel önemli eski tarihi abideler ermeni vandalizmine maruz kalıp, sosyal ve özel çiftliklerde olan 25 binden fazla büyükbaş ve 200 binden fazla küçükbaş hayvan düşman eline geçmiş bulunuyor.

İşgal vakti 58 bin 736 Laçın’lı kendi toprağından göç etti. Şu anda 72 binden fazla Laçınlı mülteci hayatı yaşıyor.

Karabağ savaşında Laçın'ın 238 evladı şehit olmuş, 66 kişi rehin alınmıştır, 105 kişi engelli olmuştur. Savaşta özel kahramanlık göstermiş Laçınlılardan beş kişi Azerbaycan Milli Kahramanı ödülünü almıştır.

 

Kaynak: http://istanbul.mfa.gov.az/tr/news/4/3062

Bu haber 10111 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TÜRK DÜNYASI

KANLI 20 OCAK (YANVAR)

KANLI  20 OCAK (YANVAR) Azerbaycanlı Şair Esmira GÜNEŞ Bakü'de 20 Ocak 1990 yılında yaşanan kanlı ölümleri ve acı olayları yazdı.

GÜNEŞİN NURU KİTABI BAKÜ'DE TANITILDI

GÜNEŞİN NURU KİTABI BAKÜ'DE TANITILDI "Güneşin Nuru 2" antolojisi adlı şiir antoloji kitabının Bakü şehrinde bir sunumu yapıldı.
    SONBAHARIN AYAK SESLERİ26 Eyl?l 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi