anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 17  
»Bugün 3682  
»Toplam 7270837  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.228.21.204
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR
ANKARA'DA TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

ANKARA'DA TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

Tarih 15 May?s 2018, 12:37 Editör

"3. TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI" Doğumunun 125. yılında Mağcan CUMABAY anısına gerçekleşti.

ANKARA’DA TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

 

            Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği DÜNYADER ve Dünya Söz Akademisi DÜSA’nın Birlikteliğinde, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin katkı ve katılımıyla düzenlenen  “3. TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI”  Doğumunun 125. yılında Mağcan CUMABAY anısına gerçekleşti.

 

 

Programa: Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal SAPARBEKULI  TÜRKSOY Genel Sekreter yardımcısı Prof.Dr. Fırat Purtaş, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Merkez valisi Amir ÇİÇEK, Kazakistan Büyükelçiliği, TÜRKSOY, Dünyader, Düsa, Boltürk derneği Ankara temsilcisi İsmail Cingöz, Azerbaycan Kültür Sanat Dünyası Derneği Başkanı Aida Zeyanlova, Ankara Kazak Gençleri Konsey Başkanı Ercan Argınbayev yönetici ve üyeleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri, bürokratlar, şair ve yazarlar çok sayıda katılımla gerçekleşti.

 

 

 

Açılış konuşmalarında sırasıyla;  Osman BAŞ (Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı), Hayrettin İVGİN (Dünya Söz Akademisi Derneği Başkanı), Prof. Dr. Fırat PURTAŞ,  (TÜRKSOY Genel Sekreter yardımcısı), Prof. Dr. Musa YILDIZ, (Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı), Abzal SAPARBEKULI ( Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi) yaptılar.

 

Kardeş Kazakistan’ın 20. Yüzyılın başlarında yetiştirdiği en önemli ve milli şairi olan Mağcan CUMABAY anlatıldı, hayatından kesitler aktarıldı. Onun Türk dünyası sevdası, Anadolu’da yaşanılan İstiklal mücadelesine kadar uzanan milli duyguları, Turan sevdası, tutuklanışı ve şehit edilişi anlatıldı. Yıllardır batı klasikleri okuyan ve onlarla büyüyen bizler artık Türk dünyasının klasiklerini, edebiyatı, kültürü ve yaşadıklarını, enlerini bilmeliyiz. Yeni nesillere de aktarmalıyız. Türk oldukları için geçmişte yaşanılan acıları, ihanetleri, saldırıları ve şehit edilenleri asla unutmamalıyız.

 

 

 

Mağcan CUMABAY ile ilgili bilmemiz gerekenlerin tamamını öğrenmemiz gerek. Türkiye ve Türk dünyası yazdıklarını, duygularını, yaşadıklarını neden şehit edildiğini bilmesi gerek.

 

Konuşmaların ardından, Mağcan CUMABAY ile ilgili sunumla dinleyiciler hayatı hakkında detaylı bilgi aldılar.

 

Mağcan CUMABAY’ın “Türkistan” Şiiri üç bölüm halinde, üç kardeş ülkeden üniversite öğrencileri okudu. Marina Sagidatbek (Kazakistan), Gülten Ezgi Akıncan (Türkiye), Şems Alekberova (Azerbaycan).

 

Sunumu yapan Murat Can Çetinkaya “Uzaktaki Kardeşime” şiirini seslendi.. Kümisay Sansızbay (Moğolistan) dan “Feyzullah Budak’ın 85 yıl sonra yazdığı “Mağcan’a Cevap) şiiri okudu.

 

 

 

“Uzaktaki Kardeşim” "Bu şiir, Türkiye'nin Kurtuluş Savaşına atfen, büyük şair Mağcan Cumabay tarafından  Kazakistan'da 1918-1919 kışında yazılmıştır."

 

Uzakta ağır azap çeken kardeşim

Solmuş laleler gibi kuruyan kardeşim 

Etrafını sarmış düşman ortasında 

Göl gibi gözyaşı döken kardeşim

Önünü ağır kaygı örtmüş kardeşim 

Ömrünce yâddan cefa görmüş kardeşim

Hor bakan, yüreği taş, kötü düşman

Diri diri derini soymuş kardeşim.

 

İlk iki kıtasını buraya aldım. Umarım okuyucularım şiirin tamamını mutlaka okuyacaklardır.

 

Şimdi Feyzullah Budak’ın cevabından iki kıta;

"Bu şiir, Büyük şair Mağcan Cumabay'a Türkiye'den    80 yıl gecikmiş bir cevap ve vefa borcunun ifasıdır"   2002 Şubat

 

Uzaktan azabımı bilen kardeşim 

Sevgisiyle gözyaşımı silen kardeşim 

Özü amansız düşman ortasında 

Gönlünü derdime bölen kardeşim

Ağır kaygılarla doldum kardeşim. 

Kuruyup Lale gibi soldum kardeşim.

Taş yürekli düşmanı sen hep bilirdin. 

Ben şimdi haberdar oldum kardeşim

 

Yine Mağcan Cumabay’ın Türkistan şiirini de hatırlatmakta fayda var.

Türkistan iki dünya eşiğidir

Türkistan Türklerin ilk beşiğidir.

Ulu Türkistan gibi yerde doğan

Türkoğlu’an Tanrı’nın ışığıdır.

 

Bir adı Türkistan bir adı Turan

Bu topraklar Türkoğlu’nu doğuran

Turan’ın takdiri hep fırtınalı

Yarısı tufandır, yarısı bayram.

 

Gençlerimizin okudukları şiirler dinleyiciler tarafında büyük beğeni aldıkları alkışlarla orantılıydı. Mükemmel okudular.

 

Programa katılan şairler: Kojogeldi Kuluyev (Kırgızistan- TÜRKSOY Ülke temsilcisi),-İvanna Köksal (Gagauz yeri-Moldova-Milletvekili), Ayhan Nasuhbeyoğlu (Türkiye), İsmet Bora Binatlı (Türkiye), Ülker Piriyeva (Azerbaycan), Vedat Fidanboy (Türkiye),Sevil Piriyeva Karaman (Kazakistan), Şemsettin Küzeci (Kerkük-Irak),Nursen Özdoğan Kurban (Türkiye), Berdi Sarıyev (Türkmenistan), Havva Tekin (KKTC).

Özcan Aydın (Türkiye), Akdeniz Erbaş (Türkiye- Nogay Türk’ü), Bekarıs Jandaulet (Kazakistan), Türk dünyası müziklerinden örnekler sundular.

 

           

 

Yönetim kurulu başkanlığını yaptığım, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği olarak yapacağımız, sosyal ve kültürel faaliyetler var. Türkiye ve Türk dünyası başta olmak üzere, dünya coğrafyasındaki dil, kültür, sanat, edebiyat, fikir faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek ve bu konuda her tür bilimsel çalışma yapmayı amaçlamaktayız.

 

İlkelerimiz; Maddi ve manevi mirasımızın en temel unsurlarından Türk kültürü, Türk dili, Türk edebiyatı ve Türk sanatını korumak, yaşatmak; ulusal ve uluslararası düzeyde Türkiye’nin ve Türk milletine has değerlerin tanınmasını sağlamak.

 

Türk ve dünya yazar ve aydınlarının eserlerini karşılıklı olarak tanıtmak; yayımlarını ilgili ülkelerde neşretmek; yazar ve aydınlar arasında görüş alışverişi için seminer, sempozyum, konferans, panel ve çalıştaylar düzenlemek.

 

Türkiye ve Türk Dünyasının yazar ve aydınları ile diğer devletlerin yazar ve aydınları arasında insanlığın huzuru ve dünya barışı için ortak çalışmalar yapmak. Türkçenin bütün dünyada yaygın bir iletişim dili olmasına yönelik çalışmalar yürütmektir.

 

Tüm şehitlerimizi saygı, sevgi, minnet ve şükranla anıyorum.

Allah rahmet eylesin. Mekânları Cennet olsun.

Yeni etkinliklerde bir ve beraber olmak için, Allah yar ve yardımcımız olsun.

 

  Haber-Yorum:Osman BAŞ

                         Mayıs-2018 /Ankara

Bu haber 2050 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TÜRK DÜNYASI

KANLI 20 OCAK (YANVAR)

KANLI  20 OCAK (YANVAR) Azerbaycanlı Şair Esmira GÜNEŞ Bakü'de 20 Ocak 1990 yılında yaşanan kanlı ölümleri ve acı olayları yazdı.

GÜNEŞİN NURU KİTABI BAKÜ'DE TANITILDI

GÜNEŞİN NURU KİTABI BAKÜ'DE TANITILDI "Güneşin Nuru 2" antolojisi adlı şiir antoloji kitabının Bakü şehrinde bir sunumu yapıldı.
    Anamur-Sugözü içme suyunda son durum…10 Temmuz 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

Altyap?: MyDesign Haber Sistemi